Trudne powroty po pracy zdalnej. "Pandemia przyniosła pomieszanie porządków"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Powroty po pracy zdalnej
Powroty po pracy zdalnej
Po co nam spowiedź?
Po co nam spowiedź?
Zakaz jazdy samochodem w słuchawkach?
Zakaz jazdy samochodem w słuchawkach?
Macierzyństwo na wózku (napisy)
Macierzyństwo na wózku (napisy)
Dom dla młodzieży w kryzysie bezdomności
Dom dla młodzieży w kryzysie bezdomności
Jak się żyje, kiedy nie ma wspomnień?
Jak się żyje, kiedy nie ma wspomnień?
Pierwsze mieszkania wspomagane dla osób autystycznych (napisy)
Pierwsze mieszkania wspomagane dla osób autystycznych (napisy)
Człowiek bez tożsamości (napisy)
Człowiek bez tożsamości (napisy)
Czy Polacy idą na wybory?
Czy Polacy idą na wybory?
Ach, ta wielka płyta (napisy)
Ach, ta wielka płyta (napisy)
Niosą pomoc pod ostrzałem
Niosą pomoc pod ostrzałem
“Jeden kolega mi pisał, żebym się zabił”
“Jeden kolega mi pisał, żebym się zabił”
W pętli szkolnej przemocy
W pętli szkolnej przemocy
Dlaczego Polacy chcą mieć broń?
Dlaczego Polacy chcą mieć broń?
Jeszcze do niedawna praca zdalna była pierwszym wyborem pracownika i pracodawcy. Coraz więcej firm nakazuje teraz powrót do biur, jeśli nie w trybie pełnym, to w hybrydowym. Jednak nie jest to takie proste. Specjaliści wyjaśniają, dlaczego wolimy home ofice.

Powrót z home office. Dlaczego nie jest łatwy?

Podczas pandemii i pracy poza biurem ludzie przyzwyczaili się do rozmów za pomocą kamer wideo, noszenia piżamy w czasie wykonywania obowiązków zawodowych czy jedzenia tego, na co mają ochotę. Z czym jeszcze mierzą się osoby, które na polecenie pracodawcy muszą wrócić do biur?

- Człowiek nabywa pewnych nawyków przez około 60 dni. Pandemia trwała ponad 2 lata, więc naturalnym jest to, że ludzie wrócili do pracy ze swoimi nawykami. Ktoś głośno mówi, ktoś mlaszcze, ktoś chodzi, jak rozmawia przez telefon. Wszyscy musimy nauczyć się siebie od nowa. (...) Każdy wrócił z jakimś deficytem, a najbardziej młodzi ludzie, którzy nie zdążyli przyzwyczaić się do komunikowania bezpośredniego. Przyzwyczajeni są do komunikacji wirtualnej - tłumaczy Krystian Dudek, specjalista ds. public relations.

- Inny popularny przykład to odgrzewanie jedzenia o intensywnym zapachu w kuchni, który roznosi się w całym biurze. Albo kanapka czy sam posiłek po prostu przy komputerze. Pracując w domu, nie zwracaliśmy na to uwagi, bo byliśmy sami - dodaje Marcin Cieślik, dyrektor HR.

Jak pandemia wpłynęła na pracowników biurowych?

Znaczna część pracowników czuje się zdezorientowana. Biuro przestało być tą samą przestrzenią, co przed pandemią. Choć jeśli chodzi o ich kształt, nie zmieniło się nic, zasady panujące w firmach musiały ewoluować wraz z rynkiem pracy hybrydowej.

- Pandemia przyniosła pomieszanie porządków. Splotły się nasze role zawodowe z życiem prywatnym. Tak jak do domu przynieśliśmy pracę, tak teraz do biur przynosimy życie domowe - zauważa Rafał Czechowski, specjalista ds. public relations.

- Dla wielu osób, które wracają do pracy w biurze, trudnym może być odnalezienie się w pracy na open space pod kątem hałasu. Przyzwyczailiśmy się, że w domu mamy ciszę i komfort pracy. (...) To, że mniej się malujemy, jest pewną zmianą po pracy z domu. Teraz na ekranie za pomocą filtrów możemy nałożyć sobie make up. Kiedy pojawiamy się jednak w biurze na żywo, makijaż stał się rzadszą sprawą w pracy - mówi Dorota Hechner, ekspertka ds. rynku pracy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: M. Wrońska, T. Brzoza

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana