Dzieci już nie chcą być influencerami? "Za dużo roboty"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dzieci już nie chcą być influencerami? (napisy)
Dzieci już nie chcą być influencerami? (napisy)
Ile zarabiają influencerzy?
Ile zarabiają influencerzy?
Praca polskich influencerów pod lupą
Praca polskich influencerów pod lupą
Prezka z pudełka - psia influencerka szuka domów tymczasowych
Prezka z pudełka - psia influencerka szuka domów tymczasowych
Dzieci już nie chcą być influencerami?
Dzieci już nie chcą być influencerami?
W 2021 roku aż 48 proc. dziewcząt w wieku 10-15 lat uznała prowadzenie kanału w mediach społecznościowych za atrakcyjne zajęcie zawodowe. Reporter Dzień Dobry TVN Bartek Dajnowski sprawdził, czy uczennice i uczniowie nadal tak uważają, a dziennikarz Jakub Wątor opowiedział o mrocznym świecie influencerów.

Influencerzy oczami dzieci

Młodzi rozmówcy Bartka Dajnowskiego przyznali, że często oglądają youtuberów, tiktokerów i influencerów. A kogo najchętniej?

- Ulubioną polską influencerką jest Julia Żugaj - odpowiedziała 12-letnia Anastazja. - Miałam z nią [Julią - red.] wykupione spotkanie. [Kosztowało - red.] ok. 300 złotych - dodała 12-letnia Pola. - Bardzo lubię artystów np. Young Multi - przyznała 16-letnia Jagoda. - Ostatnio oglądam Kalucha, nagrywa filmy z GTA - odparł 11-letni Mieszko.

Co ciekawe, choć uczniowie obserwują swoich ulubieńców, to nie marzą już o tym, by w przyszłości zostać influencerką lub influencerem. Przynajmniej ci, z którymi rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN.

- Jak mamy być takim influencerem, jak niektórzy polscy, to nie. Niektórzy są bardzo głupi - ocenił 11-letni Oliwer. - Zależy jakim, ale wydaje mi się, że jednak nie, bo to za dużo roboty - zauważył 14-letni Maciej. - Szczerze mówiąc, myślałam kiedyś nad tym i nawet prowadziłam swój kanał na YouTube. Poszło to jednak w zapomnienie. Trochę przez hejt - wyjawiła 14-letnia Oliwia.

- Nie jest to ścieżka kariery, która mnie interesuje. Nie uważam ją za ciekawą ani za spełniającą - stwierdziła 17-letnia Rozalia. - Uważam, że bardzo wielu influencerów jest przekłamanymi ludźmi. Świat, który pokazują w social mediach, nie jest po prostu prawdziwy - mówił 13-letni Borys.

Influencer - zawód XXI wieku

Ostatnio do księgarń trafiła książka Jakuba Wątora pt. "Influenza. Mroczny świat influencerów". Autor w studiu Dzień Dobry TVN przybliżył widzom ich działalność.

- Influencer dla mnie to jest osoba, która ma ogromny wpływ na innych, a tak prościej mówiąc, to jest najlepszy, najbliższy kumpel, przyjaciel twojego wnuka, wnuczki, córki, syna. To jest ktoś bliższy niż ojciec, matka, brat. To jest gość, kobieta, dziewczyna, z którą dziecko spędza najwięcej czasu w ciągu dnia. Ma cały czas telefon, a tam cały czas jest ten influencer i poprzez to ma on ogromny wpływ na decyzje życiowe tego dziecka - wyjaśnił dziennikarz.

Ile zarabiają influencerzy? Jakie są wady tego zawodu? Kogo warto obserwować? Posłuchaj całej rozmowy z Jakubem Wątorem:

Influencer - zawód XXI wieku (napisy)
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Bartek Dajnowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości