Finanse i Praca

Dla kogo pożyczka? Powstały nowe formy oceny zdolności kredytowej

Finanse i Praca

Algorytmy, sztuczna inteligencja, inteligentne finanse – tak wygląda przyszłość kredytów. Prawdopodobnie już niebawem to nie człowiek będzie oceniał, czy nadajemy się na kredytobiorców. Wykorzystywane będą nowe technologie, o których w naszym programie opowiedział ekspert w tym temacie, dr Maciej Kawecki.

Zdolność kredytowa a nowe technologie

Jak to się dzieje, że starając się o kredyt, udostępniamy coraz mniej danych na swój temat, a nie coraz więcej? Kawecki postanowił zgłębić ten temat.

Okazuje się, że coraz więcej firm chwilówkowych uzależnia możliwość udzielenia nam takiej pożyczki od tego, czy zainstalujemy aplikację w telefonie. Zastanawiałem się, dlaczego tak jest

- zaczął ekspert. I dodał, że są to tendencje, które "przyszły" do nas ze Wschodu. Trendy technologiczne to bowiem domena Chin, nie państw zachodnich.

Przyszło do nas coś, co nazywamy "smart finance" – czyli inteligentne finanse, które w oparciu o ogromną ilość danych, zgromadzoną w Chinach, potrafią po naszych bardzo drobnych reakcjach ocenić prawdopodobieństwo spłaty kredytu

- dodał.

Mowa choćby o tym, w jaki sposób dbamy o telefon, jak często pozwalamy, by urządzenie się rozładowało. Chińscy naukowcy połączyli dane na temat tego, jak obywatele korzystają z telefony z higieną spłaty rad. Okazało się, że ci, którzy nie dbają o swojego smartphone'a, są bardziej oporni w kwestii regularnego spłacania rat pożyczki.

Dla kogo kredyt?

Istotny w przydzieleniu kredytu jest także czas, w jakim wypełniamy wniosek kredytowy. Mowa szczególnie o dacie urodzenia, którą zazwyczaj podaje się intuicyjnie. Jeśli więc czas się wydłuża, wniosek traci wiarygodność. Czy owy postęp technologiczny jest dla nas bezpieczny? Dr Kawecki przypomniał, że na razie "sztuczna inteligencja" inteligentna jest jedynie z nazwy - i dobrze. Wciąż wykazuje bowiem sporo niedoskonałości, a zatem nie ma tymczasem ryzyka, że mechanizm ten zostanie wprowadzony w większości sfer ludzkiego życia.

Wracając jednak do samych aplikacji pożyczkowych - jakie informacje są w nich zbierane i przechowywane?

O częstotliwości naszego życia, o tym, jak często korzystamy z telefonu

- powiedział Maciej Kawecki i przytoczył przykład ubezpieczycieli, którzy dostosowują swoją ofertę ubezpieczenia na samochód do stylu jazdy potencjalnego klienta. Na to właśnie pozwala technologia. Na co jeszcze? Obejrzyj całą rozmowę z ekspertem.

Zobacz także:

Edyta Krzemień miała być gwiazdą Cirque du Soleil. Koronawirus przekreślił jej plany

"Byle do pierwszego". Jak zacząć prawidłowo planować swoje wydatki?

Szklane arcydzieła rodziny Borowskich pokochał świat. "Nasi sławni klienci to Whoopi Goldberg i Nicolas Cage"

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości