Finanse i Praca

Plusy i minusy wakacji kredytowych. Ekonomista: „Kiedy nie spłacamy kredytu wielkość zadłużenia rośnie"

"Czy Polacy skorzystali z wakacji kredytowych?"

Finanse i Praca

Plusy i minusy wakacji kredytowych. Ekonomista: „Kiedy nie spłacamy kredytu wielkość zadłużenia rośnie"

"Czy Polacy skorzystali z wakacji kredytowych?"

Epidemia koronawirusa dała się we znaki. Wiele osób odczuwa jej finansowe skutki, szczególnie, gdy przychodzi moment na spłatę raty pożyczki. Dlatego coraz więcej osób składa wnioski o wakacje kredytowe. O tym, na czym polega ta ulga i jak z niej korzystać, opowiedział nam ekonomista, Paweł Cymcyk. 

Wzrost zainteresowania wakacjami kredytowymi

Epidemia koronawirusa sprawiła, że zmieniła się gospodarka. Nowe czasy ekonomiczne, duża ilość zwolnień i niepewność o stałość zatrudnienia wpłynęły na to, że zwiększyła się liczba osób, ubiegających się o wakacje kredytowe.

Skala wniosków o wakacje kredytowe, zgodnie z danymi polskich banków, sięgnęła miliona

- mówi Paweł Cymcyk, ekonomista.

To oznacza, że mówimy już o skali masowej. O wakacje kredytowe mogą się ubiegać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, dla których nastały szczególnie trudne czasy.

Mniej więcej 85 - 95 proc. tych wniosków było od ręki załatwianych jako pozytywne

- dodaje.

To oznacza, że na okres, od trzech do sześciu miesięcy, bo na tyle te wakacje pozwalają, kredytobiorcy mogli wziąć tak zwany urlop od kredytów. Urlop w tym przypadku, nie oznacza jednak całkowitego odroczenia rat.

Wakacje kredytowe – na czym polegają?

Trzeba sobie uświadomić, że wakacje kredytowe nie oznaczają zwolnienia nas z kilku rat kredytu. Ten urlop ma dwie opcje. Pierwsza polega na niespłacaniu raty kapitałowej. Natomiast oprocentowanie przypadającej do tej raty płacimy bez zmian. Zatem wydłuża się liczba spłat raty kapitałowej, a co za tym idzie wydłuża się tez wielkość spłacanego oprocentowania. Dzieje się tak dlatego, ponieważ płacimy „dodatkowo” za miesiące, w których nie spłacaliśmy raty kapitałowej.

Także finalnie, nie dość, że będziemy płacili dłużej, to te odsetki też w ciągu roku będą większe

- mówi ekonomista. 

Druga opcja wakacji kredytowych to nieopłacenie ani raty kapitałowej, ani odsetek. Przy czym odsetki są doliczane do salda kredytu. Zwiększenie kwoty kredytu powoduje wydłużenie czasu spłacania, a co za tym idzie - generuje kolejne odsetki. 

Zobacz też:

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8? Rząd wprowadził zmiany

klimkin/Pixabay

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
88
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0