Finanse i Praca

Czy pracodawca może wypłacić wynagrodzenie mniejsze, niż najniższe krajowe? Poznaj odpowiedź prawnika

Finanse i Praca

W związku z kryzysem epidemiologicznym wciąż pojawiają się nowe przepisy, a niektóre są często zmieniane. Zasad przybywa, więc pojawiają się wątpliwości. W naszym programie eksperci starają się je rozwiewać. Dziś prawnik wyjaśnia kwestię obniżonych wynagrodzeń.

W nowej rzeczywistości związanej z pandemią rodzi się wiele niejasności i pytań. Na każde z nich odpowiada jeden z naszych ekspertów.

Koronawirus w Polsce - obniżone pensje

Kryzys wpłynął m.in. na rynek pracy. Wiele osób zostało zwolnionych lub ma obniżoną pensję. Dlatego na naszej stronie pojawiło się pytanie od widza:

W związku z pandemią pracodawca może obniżyć wynagrodzenie o 20 proc. Czy w takiej sytuacji może on wypłacić pracownikowi wynagrodzenie niższe, niż najniższe wynagrodzenie krajowe?

- czytamy.

Koronawirus w Polsce - najniższe wynagrodzenie

Wątpliwości w tej sprawie rozwiała adwokat Eliza Kuna:

Gdy pracodawca zdecydował się na obniżenie wymiaru etatu do 8/10, obowiązują przepisy tarczy przeciwko koronawirusowi, które zakładają, że mimo obniżenia wymiaru etatu i obniżenia wynagrodzenia, to wynagrodzenie nie może być mniejsze, aniżeli minimalne wynagrodzenie obowiązujące w kraju. To jest nie może być niższe, niż 2600 zł brutto

- podkreśla prawniczka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości