Koronawirus

Czy warto zrobić komercyjne badania na przeciwciała koronawirusa? 

Koronawirus

Czy warto zrobić komercyjne badania na przeciwciała koronawirusa? 

Wraz z przedłużającą się pandemią na rynku pojawiają się coraz to nowsze sposoby na wykrycie koronawirusa. Niekoniecznie skuteczne. Część z nich to testy komercyjne, dzięki którym możemy wykryć obecność przeciwciał wirusa we krwi. Czy warto wykonać takie badanie, a co za tym idzie – wydać na nie pieniądze? Na pytanie zadane przez widza odpowiedział immunolog i ekspert ds. zakażeń, dr Paweł Grzesiowski. 

Paweł Grzesiowski, ekspert, od początku pandemii odpowiada na pytania najbardziej nurtujące widzów Dzień Dobry TVN. Tym razem wątpliwość dotyczyła testów komercyjnych na przeciwciała koronawirusa, które w ostatnim czasie zyskują popularność. Testy te nie są tanie, niektóre z nich kosztują nawet kilkaset złotych. Czy warto więc przeznaczyć niemałą sumę pieniędzy na taki test?

Komercyjne badania na Covid-19 - kiedy powinno się je wykonać?

Pytanie jest również takie - czy powinno się w ogóle inwestować w testy komercyjne na przeciwciała koronawirusa? Jakie warunki muszą zostać spełnione, abyśmy wzięli taką możliwość pod uwagę? I w jakich sytuacjach wykonanie takiego testu jest całkowicie bezsensowne?

Jeśli w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie mieliśmy kontaktu z kimś, kto był chory na Covid-19 i jeśli nie mamy potwierdzenia przebycia koronawirusa w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, to wykonywanie badań serologicznych wydaje się być w tej chwili nieuzasadnione. Ilość osób, która mogła zetknąć się z wirusem jest tak mała, że absolutna większość tych wyników będzie ujemna.

- powiedział w Dzień Dobry TVN ekspert, dr Paweł Grzesiowski. 

Skuteczność komercyjnych testów na koronawirusa

Dr Paweł Grzesiowski na temat skuteczności testów wypowiedział się wprost:

Te badania, niestety, w tej chwili wciąż jeszcze mają zbyt słabą jakość i są zbyt mało wiarygodne, aby uznać je za tzw. typowe badania przesiewowe

- powiedział w środowym wydaniu Dzień Dobry TVN. 

Zobacz także:

"Pandemia raczej nie skończy się do lata" - chiński ekspert o koronawirusie 

Japońscy pediatrzy: "Maseczki są zbyt niebezpieczne dla małych dzieci"

Kobiety lepiej znoszą pandemię koronawirusa. Psycholog: „Wiemy to od dawna, że słaba płeć jest silniejsza”

Co sądzisz o tym artykule?
79
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0