Do tej pory Dawid Fazowski podróżował sam, a teraz będzie podróżować ze swoją dziewczyną Sandrą. Czy jest jakieś miejsce na świecie, w którym nie był ten niekonwencjonalny podróżnik? Co ma do komunistów i czemu z nimi walczy, ryzykując życie i zdrowie, co widać na jego filmach? W jaki sposób naraził się Wietnamczykom? Czy Fazowski planuje swoje podróże i, czy podróże go jakoś zmieniły? Jaki kraj jest ulubionym krajem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy podróżnika i autora wideobloga "Przez Świat Na Fazie" Dawida Fazowskiego oraz jego dziewczynę Sandrę Obarę.
Według dziennikarza Jamesa Wallmana nadmiar przedmiotów nie tylko zagraca nasze domy, ale także męczy i stresuje. Twierdzi również, że naszym kapitałem jest doświadczenie, a nie rzeczy materialne. O swojej filozofii życiowej James mówił w Dzień Dobry TVN. Jak jego poglądy mają się do gospodarki konsumpcyjnej?
Są sygnały świadczące o tym, że dany związek nie będzie udany. Na co więc powinniśmy zwracać uwagę? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psychoterapeutką dr Mają Polikowską-Herman, wokalistką Agatą Nizińską i mistrzem świata w windsurfingu Wojtkiem Brzozowskim.
Tym razem dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska wybrała się go Gliwic, by zobaczyć mieszkanie Agnieszki i Staszka. Na 81 metrach kwadratowych znajduje się salon, kuchnia, sypialnia i pokój ich córki. W mieszkaniu dominują pastelowe kolory, a na ścianach wiszą liczne dekoracje. Właścicielka tego mieszkania lubi, jak mówi, kontrolowany kicz, dlatego w mieszkaniu jest dużo kiczowatych, zdaniem jej męża, dekoracji. Zobaczcie kolejny odcinek "Odpicowanego mieszkania". Podoba się Wam ten styl? My jesteśmy nim zachwyceni.
Polski żołnierz, weteran z Afganistanu Sebastian Marczewski zanurkował tego lata na głębokość 240 metrów we włoskim Jeziorze Garda. Tym samym pobił rekord Europy służb mundurowych. Jest też pierwszym człowiekiem, który nurkował wzdłuż jeziora Hańcza. Oto historia człowieka, który balansuje na granicy życia i śmierci, zarówno na wojnie jak i podczas nurkowania. Mówią o nim, że jest nieugięty, nigdy nie poddaje się i pomaga innym.
Jean Lambert-Rucki do Paryża przyjechał mając zaledwie 17 franków w kieszeni i zamieszkał na ławce w Ogrodach Luksemburskich. Po latach jego nazwisko zalicza się, obok Modiglianiego, Picassa czy Chagalla, do mistrzów Montparnasse. Oto historia tego genialnego artysty. Anna Klaczyńska odwiedziła w prywatnym muzeum sztuki w Konstancinie Marka Roeflera, który od kilkudziesięciu lat kolekcjonuje działa Lamberta-Ruckiego.
Dorota Malacka wraz z mężem przebywała na Saint-Martin w momencie, gdy przez wyspę przeszedł huragan Irma. O swoich przeżyciach powiedziała w Dzień Dobry TVN. Co się działo na wyspie po przejściu huraganu? Czy polskie władze pomogły małżeństwu wrócić do Polski?
Duchownych katolickich obowiązuje celibat. Jednak nie każdy z nich przestrzega ślubów czystości. Z badań przeprowadzonych przez prof. Józefa Baniaka wynika, że ponad 60 proc. księży w Polsce utrzymywało lub utrzymuje stosunki seksualne z kobietami. Czy w związku z tym celibat rzeczywiście jest potrzebny? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psychologiem ks. Arturem Stępniem i dziennikarzem Marcinem Wójcikiem. Tego ostatniego zapytaliśmy również, kim są kobiety, które decydują się na związek z księdzem i kim są sakrofilki.
Problemów, które mogą nam przeszkadzać podczas miłosnych igraszek jest wiele. Wśród nich jest wlepiony w nas wzrok psa lub kota albo niespodziewana wizyta w sypialni dziecka. Dlaczego zwierzęta wpatrują się w nas, kiedy uprawiamy seks? Co powiedzieć dziecku, kiedy nas nakryje? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: seksuolog Jagoda Bzowy, dziennikarz radiowy Piotr Kędzierski i stand-upperka Katarzyna Piasecka.
Poszukujemy Mistrzów Smaku, czyli osób, które z oddaniem i miłością gotują dla innych. Kandydatów można zgłaszać w pięciu kategoriach: Kocham, Szanuję, Lubię, Smakuję i Pomagam. Przedstawiamy Wam jedną ze zgłoszonych do akcji kandydatek - Małgorzatę Górską, która uczy diety chorych na boreliozę, na którą sama choruje. Gotowanie jest jej pasją.
Szwedka Anna Sundberg przez 16 lat, z własnej woli, żyła wśród muzułmańskich ekstremistów. Jej mężem był Said Arif, członek Al-Kaidy i bliski współpracownik Osamy bin Ladena, kiedyś jeden z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie. Swoje wspomnienia przedstawia w książce "Żona terrorysty". Jak to możliwe, że przeszła na islam po spotkaniu nieznajomego mężczyzny na ławce w parku? Czy jako kobieta wychowana w Europie nie buntowała się, że jej mąż i grupa, do której należał chce mordować innowierców? Jak czuła się po zamachu na World Trade Center i Pentagon? Czy współczuła rodzinom ofiar? Co z perspektywy było najgorszym doświadczeniem życia wśród radykalnym muzułmanów? Jak dziś wygląda życie Anny Sundberg, z którą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki?
Wielokrotnie w studiu Dzień Dobry TVN słyszeliśmy, że nad związkiem muszą pracować obie osoby. A nasz gość - Agnieszka Pieniążek - uważa, że nad związkiem powinny pracować przed wszystkim kobiety. Jak jedna osoba może zmienić dynamikę relacji w związku? Czy to własnie kobieta odpowiada za dobre relacje w związku?
"Od zgody na antykoncepcję jest już bardzo blisko od decyzji o zabiciu >>przypadkiem<< poczętego dziecka", "małżeństwa mieszane często zawodzą, o wiele szybciej niż te z jednego kręgu kulturowego", "prezerwatywa jest niebezpieczna i powoduje stany zapalne" - to kontrowersyjne fragmenty jednego z podręczników do religii. Czy tematy tego typu i ujęte w ten sposób powinny być poruszane w książkach do religii? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: seksuolog Izabelą Jąderek i ks. Przemysławem Krawcem.
Czy to urok polskich lasów przyciągnął Egipcjanina Josepha Ibrahima do Polski? Joseph, zwany Józkiem, wraz z rodziną, od dwóch lat mieszka w Polsce. Pracuje jako przedstawiciel handlowy. Jego hobby to zbieranie grzybów. Mikołaj Rey spotkał się z nim w lesie... na grzybach, a później wspólnie przygotowali falafel - tradycyjne egipskie danie.
W najbliższą sobotę ma nastąpić koniec świata. To już kolejna taka przepowiednia. Czy rzeczywiście tym razem to może być prawda? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN astrolog Annę Grzywaczewską-Ciuciurę, zwaną Merkurją.
Do sądu trafił wniosek o ukaranie Jerzego Owsiaka za przekleństwo, które padło, gdy mówił do uczestników festiwalu "Przystanek Woodstock". O tym w jakich okolicznościach przekleństwa nam nie przeszkadzają, a kiedy są niewskazane rozmawialiśmy z mistrzem przejęzyczeń - Marcinem Mellerem, Ewą Błachnio i Andrzejem Nejmanem: "Są ludzie, którzy pięknie wplatają wulgaryzmy w swoje wypowiedzi, a są ludzie, którzy nie potrafią tego robić".
Czy można zobaczyć dźwięk? Postanowiliśmy to sprawdzić wspólnie z Krystyną Czubówną i jej wnuczkami: Zosią i Helenką. Poznajcie kilka prostych eksperymentów, które odpowiedzą nam na to pytanie. Przeprowadźcie je w domu ze swoimi dziećmi.
Motoparalotniarz Wojciech Bógdał ma tylko 23 lata, a na swoim koncie bardzo wiele sukcesów - jest Mistrzem Polski, Europy i Świata oraz złotym medalistą X Igrzysk Sportów Światowych The World Games 2017. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby powiedział o swoich startach. Jakie elementy są najbardziej ryzykowane w motoparalotniarstwie? Jakie momenty podczas lotu sprawiają Wojtkowi najwięcej przyjemności? Jaki udział w jego sukcesach ma babcia naszego gościa? Jak Wojtek łączy sport ze studiowaniem?
Jest takie miejsce, gdzie dzieci mogą stworzyć własny świat - to Rezerwat Dzikich Dzieci. Gdzie się znajduje? Jak wygląda? Jakie zasady panują w rezerwacie? Dlaczego maluchy lubią to miejsce?
Każdy z nas chciałby znaleźć idealnego partnera, z którym spędzi całe życie. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze partnera? Czy da się zachować zdrowy rozsądek, gdy buzują w nas emocje? Na co podczas pierwszego spotkania zawracają uwagę kobiety, a na co mężczyźni? O przepisie na znalezienie partnera idealnego mówili w Dzień Dobry TVN specjaliści ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia": seksuolog Monika Staruch i terapeuta par Piotr Mosak.
Mimo iż "Ślubu z pocztą nie wzięła", to już od ponad 35 lat Pani Jadwiga Kaźmierczak pokonuje codziennie 20 km., żeby dostarczyć korespondencję mieszkańcom Dębnicy Kaszubskiej. Żeby się odwdzięczyć i pomóc Pani Jadzi w codziennej pracy, mieszkańcy zorganizowali zbiórkę pieniędzy na rower elektryczny. Całą sumę udało się zebrać w niecałe 30 godzin! Okazuje się jednak, że Polacy nie zawsze pałają wielką miłością do urzędników państwowych.
Ile kosztuje nauka w prywatnej szkole, co otrzymujemy w zamian i czy rzeczywiście coraz więcej rodziców decyduje się na płatną edukację? Naszymi gośćmi byli Krystyna Norwa ze Społecznego Towarzystwa Oświatowego i Andrzej Dethloff, który prowadzi niepubliczne liceum w Warszawie.
Ile odpadków "produkujecie" dziennie? Wyobrażacie sobie, żeby 4-osobowa rodzina w ciągu roku zebrała jedynie jeden, mały słoik śmieci? Poznajcie Beę Johnson, blogerkę i autorkę książki "Zero Waste Home" i jej sposób na życie bez śmieci. Co skłoniło ją do wejścia na drogę minimalizmu? Zobaczcie!
Paulina Holtz: "Cały czas mi się wydaje, że jak ja czegoś nie zrobię, to już nikt tego nie zrobi, nigdy..., a na pewno nie tak świetnie jak ja". Katarzyna Pawlikowska: "Kiedy dziesięć matek spytano o to, co robią w wolnym czasie, to... osiem nie zrozumiało pytania, a dwie zasnęły podczas jego zadawania". Jak wygląda podział obowiązków w polskich domach i z czego to wynika? O tym, czy matka potrafi znaleźć czas dla siebie, nie czując potem wyrzutów sumienia i jak to się zmienia w ostatnich latach, rozmawialiśmy o tym z Pauliną Holtz i Katarzyną Pawlikowską.
Dziewierz, jątrew, praciota, świekra... Filip Chajzer postanowił rzucić się w wir powiązań rodzinnych. Kto jest kim w rodzinie i co można ze szwagrem? W zawiłości rodzinnych koligacji wprowadził nas językoznawca w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS - dr Marek Kochan.
W 2017 roku zarejestrowano w Polsce prawie 40 tys. nowych aut. Wiele rodzin nie poprzestaje na zakupie jednego auta, ale decyduje się na dwa, a nawet trzy. Skąd bierze się potrzeba posiadania samochodu? Auto to wyznacznik statusu? Zastanawialiśmy się nad tym z gościem Dzień Dobry TVN kierowcą rajdowym Klaudią Podkalicką.
Domy mobilne popularne są od ok. 10 lat. Jakie są inne trendy w budowlance? Jak będzie wyglądał dom w przyszłości? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN architektem Robertem Koniecznym.
W skomplikowanym świecie relacji międzyludzkich pojawiło się novum - situationship. Cóż to takiego? Jakie są zagrożenia związane z tego typu związkiem? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z trenerką mentalną Magdaleną Zamojską, dziennikarką Justyną Dżbik-Kluge i aktorką Marią Konarowską.
Antoni Syrek-Dąbrowski: "Przez tydzień chodziłem uśmiechnięty, przytulałem wszystkich, wąchałem kwiaty..." - mogłoby się wydawać, że to objawy wielkiego szczęścia, które spotkało go w życiu. Było zupełnie odwrotnie: stand-uper miał wylew krwi do mózgu spowodowany guzem. Chwilę po tym rzuciła go dziewczyna, z którą spotykał się przez trzy lata. Zmartwiło go to? Niekoniecznie. Dalej chodził uśmiechnięty. Dlaczego? Okazało się, że tak objawiała się u niego padaczka skroniowa spowodowana wylewem. Jak rak zmienił jego podejście do życia? Co go zainspirowało do zrobienia programu, w którym opowiada dokładnie o przebiegu swojej choroby? I czy spotkał się z krytyką za żartowanie z własnej śmierci? W Dzień Dobry TVN stand-uper (już) bez raka - Antoni Syrek-Dąbrowski.
W dziesięciu miastach w całej Polsce, na specjalnie przygotowanych mini kortach dzieci mogły się nauczyć gry w tenisa. Wszystko dzięki akcji Dzieciaki do rakiet, której celem jest pokazanie, jak fantastyczną przygodą może być ten popularny na świecie sport. O jej podsumowanie poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: tenisistę Mariusza Fyrstenberga, Magdalenę Rejniak-Romer z Polskiego Związku Tenisowego i tenisistkę Igę Świątek. Jakie są zalety gry w tenisa? Czy ten sport jest rzeczywiście tylko dla bogaczy?