Freelancing to dobra forma pracy dla osób o silnej woli, zdyscyplinowanych i ceniących elastyczność godzin pracy. Freelancer sam zarządza swoim czasem i dzieli go pomiędzy pracę a życie osobiste, dlatego tylko od niego zależy, w jakich proporcjach połączy te dwie sfery.
Freelancer – kto to i czym się zajmuje? Praca dla freelancera
Odpowiadając na pytanie: „co to freelancer?”, warto sprecyzować, że chodzi nie o rzecz, a osobę. Freelancer to specjalista w swojej dziedzinie, który wykonuje zlecenia powierzane przez różnych klientów w umówionym czasie. Zwykle nie pracuje na umowie o pracę, samodzielnie zarządza ilością projektów i czasem ich wykonywania, ze zleceniodawcami ustala terminy oddania poszczególnych projektów.
Freelancerzy to najczęściej osoby związane z:
· IT – np. programista freelancer (dużą popularnością cieszy się freelance JAVA) czy projektant stron internetowych;
· grafiką i fotografią – grafik freelancer może być zatrudniany do zrobienia np. logo, projektów plakatów, wizytówek, obróbki zdjęć czy wykonania innych oryginalnych projektów, fotograf zwykle angażowany jest to wykonania konkretnej sesji zdjęciowej i obróbki zdjęć;
· tekstem – do tej grupy należą redaktorzy, dziennikarze, korektorzy, tłumacze, copywriterzy, specjaliści w dziedzinie DTP, czyli składu i łamania tekstu;
· psychologią – freelancerzy, którzy są ekspertami w dziedzinie psychologii, mogą pracować np. jako coachowie, trenerzy personalni, psychologowie i szkoleniowcy.
Praca jako freelancer to rozwiązanie sprawdzające się w przypadku ekspertów w swoich dziedzinach. Freelancerzy samodzielnie szukają dla siebie zleceń.
Freelancer – jak zacząć pracę jako wolny strzelec?
Freelancer oferty może wyszukiwać w dostępnych mediach, najwięcej z nich pojawia się w Internecie. Zlecenia dla freelancerów można znaleźć na portalach z ogłoszeniami o pracę, portalach profesjonalnych czy w mediach społecznościowych. Najskuteczniejsze jest jednak pozyskiwanie zleceń z polecenia. Bardzo ważne są kontakty z freelancerami z pokrewnych dziedzin, np. dziennikarzy i redaktorów z korektorami albo grafikami. W ten sposób można zapewnić klientowi kompleksową obsługę projektu i zdobyć zlecenie przez rekomendację innego freelancera.
Jak zostać freelancerem? Praca jako freelancer to zajęcie dla specjalistów w swoich dziedzinach i osób z pasją. Początkujący freelancerzy powinni rozpocząć swoją działalność od przygotowania portfolio. W tym celu warto wykonać kilka przykładowych projektów, by zaprezentować swoje możliwości potencjalnym zleceniodawcom. Równolegle warto też ująć w CV oprócz wykształcenia swoje doświadczenie, umiejętności oraz zdobyte certyfikaty czy wyróżnienia i nagrody w swojej dziedzinie.
Na przykład początkujący freelancer tłumacz powinien uwzględnić nie tylko swoje wykształcenie (zwykle filologiczne), ale także wszystkie dotychczasowe doświadczenia związane z tłumaczeniem, nawet jeśli zdobywał je w ramach hobby, jak choćby tłumaczenie napisów do filmów czy seriali.
Osobie rozpoczynającej działanie na rynku jako freelancer praca na początku nie przynosi dużych zysków, ponieważ polega przede wszystkim na zdobywaniu doświadczenia i budowaniu własnej marki. Tłumacz freelancer czy freelancer IT na początku swojej drogi zwykle nie mogą windować stawek za zlecenie na poziom freelancerów z bogatym portfolio. Jednak warto poświęcić co najmniej kilka miesięcy na budowanie fundamentów kariery freelancera.
Freelancer – zarobki, forma zatrudnienia, wskazówki
Freelancerzy zwykle pracują na podstawie umów cywilnoprawnych. Praca dla freelancera wymaga takiej formy, która pozwoli na rozliczenie efektów działania. Najczęściej freelancerzy współpracują z klientami na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia lub kontraktu (B2B).
Ważną kwestią w pracy freelancera są zarobki. Wolny strzelec sam ustala cenę, za jaką chce wykonać zadania powierzone przez klienta. Dlatego warto znać rynkowe stawki w danej branży, żeby móc zagwarantować ceny konkurencyjne, ale nie za niskie. Określając wysokość wynagrodzenia, najlepiej wziąć pod uwagę oczekiwaną stawkę dzienną i oszacować, ile dni zajmie realizacja określonego zadania.
Bardzo ważne w pracy freelancera są umiejętność komunikacji i asertywność. Przed podpisaniem umowy warto szczegółowo określić zakres działań i liczbę poprawek w ramach wynagrodzenia. Najlepiej jak najdokładniej poznać oczekiwania klienta przed rozpoczęciem prac nad danym projektem.
Egzekwowanie płatności to jedno z mniej przyjemnych zadań freelancera, jednak należy przygotować się także na taką ewentualność, gdy klient zalega z wypłatą należnego wynagrodzenia. W tym kontekście przydatna jest wspomniana asertywność. Należy pamiętać, że oczekiwanie, że druga strona wywiąże się z umowy jest naturalne. Mimo że z ponaglaniem do zapłaty wiąże się stres, warto egzekwować swoje prawa na bieżąco. Można przy tym korzystać np. z pomocy prawnika.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN