Fotograficzne statywy kolumnowe to sprzęt przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo fotografią studyjną. Są one bardzo stabilne i wytrzymałe, mogą udźwignąć nawet najcięższe aparaty czy kamery.
Statywy fotograficzne są powszechnie wykorzystywanym sprzętem, zarówno przez fotoamatorów, jak i profesjonalistów. Są one niezbędne podczas fotografowania z użyciem długiego czasu naświetlania, gdy zależy nam, żeby zdjęcie było ostre i nieporuszone, a niemożliwe jest wykonanie zdjęcia „z ręki”. Statywy wykorzystuje się w różnych gatunkach, znajdują zastosowanie najczęściej w fotografii krajobrazowej, produktowej i portretowej. Można z nich korzystać zarówno w plenerze, jak i w studiu fotograficznym.
Na rynku sprzętu fotograficznego znajdziemy statywy w najróżniejszych rozmiarach i o różnych konstrukcjach. Możemy znaleźć statywy w wersji mini, przeznaczone do korzystania ze smartfonami, standardowe trójnogi czy właśnie statywy kolumnowe przeznaczone do pracy w studio fotograficznym.
Statywy kolumnowe – jakie mają zastosowanie w fotografii?
Wybór odpowiedniego statywu fotograficznego powinien być zawsze dobrze przemyślany i podyktowany tym, do czego przede wszystkim taki sprzęt ma służyć. Jeśli zajmujemy się profesjonalnie fotografią studyjną, statywy kolumnowe mogą być dla nas bardzo dobrym rozwiązaniem.
Statywy kolumnowe są przeznaczone właściwie tylko do pracy w studiu fotograficznym . Podstawa tego typu statywów, często wyposażona w obrotowe kółka pozwalające na ich transport, podtrzymuje ciężką i stabilną kolumnę. Statywy są wyposażone w poziome ramię z przeciwwagą, które można dowolnie przesuwać. Na ramieniu znajduje się uchwyt mocujący przeznaczony do ustawienia aparatu. Sprzęt fotograficzny może być zamocowany pod dowolnym kątem. Kolumna aparatu może mieć różną długość, nierzadko ich wysokość wynosi ponad dwa metry.
Ten profesjonalny sprzęt waży kilkanaście, czasem nawet kilkadziesiąt kilogramów. Dzięki tak potężnej masie statywy kolumnowe są w stanie udźwignąć i zapewnić stabilność nawet najcięższym aparatom studyjnym i kamerom . Możliwości transportu tego typu sprzętu fotograficznego są oczywiście ograniczone ze względu na ich wielkość i masę. Statyw kolumnowy jest też wykorzystywany w branży muzycznej – tego typu stojaki są zaprojektowane specjalnie pod zestawy głośnikowe. Ceny statywów kolumnowych mogą osiągać kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Pokrowce na statywy kolumnowe, czyli jak dbać o sprzęt
W przypadku korzystania z profesjonalnego, często bardzo drogiego sprzętu fotograficznego należy też zadbać o jego poprawne i skuteczne zabezpieczenie. Gdy akurat nie korzystamy ze statywów kolumnowych, najlepiej je złożyć i schować do pokrowców. Pokrowce w formie toreb transportowych powinny być wytrzymałe i wykonane z solidnych materiałów. Przy zakupie sprawdźmy wymiary takich toreb, by nie okazało się, że są one na przykład za krótkie.
Osłona na statyw kolumnowy – jak ją wybrać?
W profesjonalnych sklepach fotograficznych, ale i muzycznych, możemy zaopatrzyć się też w specjalne osłony na statywy kolumnowe. Sprawdzają się one w sytuacji, gdy chcemy zabezpieczyć statyw, ale go nie składamy.
Często takie osłony tylko częściowo zakrywają sprzęt, dzięki czemu mamy do niego dostęp. Tego typu osłony są zazwyczaj wykonane z rozciągliwego, ale trwałego materiału. Dzięki temu pokrowiec jest elastyczny i skalowalny, co pozwala na dostosowanie jego wielkości do wielkości statywu. Podczas wyboru osłony należy zwrócić uwagę, czy ma ona mocne szwy, które powinny być również elastyczne. Każda dobrej jakości osłona powinna posiadać też mocowanie do statywu, które pozwoli na łatwe i szybkie założenie. Osłony na statywy kolumnowe wyposażone są też w nóżki – zwróćmy uwagę, czy są wykonane z trwałego, antypoślizgowego materiału. Dzięki temu osłona będzie stabilna na wszystkich powierzchniach.
Podczas zakupów zawsze sprawdźmy, do jakich maksymalnych wymiarów można rozciągnąć osłonę. Jeśli tego nie zrobimy, może okazać się, że pokrowiec jest po prostu za mały dla naszego statywu. Osłony na statywy kolumnowe można kupić w wielu kolorach – jeśli wybierzemy ciemne barwy, nie będzie na nich widać tak bardzo zabrudzeń.
Decydując się na zakup profesjonalnego sprzętu do fotografii, zadbajmy również o to, by w odpowiedni sposób chronić go przed uszkodzeniami i zniszczeniami. Dzięki temu będziemy mogli korzystać ze sprzętu przez długi czas.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Hero Images