Czym są zdjęcia packshotowe i jak je robić? Packshot photography - co to naprawdę oznacza?

Fotograf robi zdjęcie packshotowe.
Fot. By Zlatko / Getty Images

Zdjęcia packshotowe powinny wiernie oddawać fotografowany przedmiot i jednocześnie zachęcać do jego kupna. Dlatego tak ważne jest, by były one wykonane w profesjonalny sposób. Możemy zdecydować się na zrobienie sesji zdjęciowej w studio lub wykonać je sami w domu.

Packshoty to używana w branży reklamowej nazwa określająca wysokie jakościowo zdjęcia przedmiotów zrobione na białym jednolitym tle. Packshot ma za zadanie zaprezentowanie przedmiotu w jak najbardziej rzeczywisty sposób, przy jak najlepszym odwzorowaniu barw i pokazaniu detali fotografowanego obiektu. Packshoty powinny sprawić, że osoba oglądająca zdjęcia produktu będzie wiedzieć, jak on dokładnie wygląda. Takie zdjęcia powinny też zachęcić do zakupu - jak wiadomo, jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów, co sprawdza się zwłaszcza w sprzedaży internetowej.

Zdjęcia packshotowe - do czego są wykorzystywane?

Zdjęcia packshot są wykorzystywane w Internecie, na stronach firmowych, w sklepach internetowych czy jako element mailingu. Zdjęcia produktów wysokiej jakości zobaczymy też w druku, na przykład na wielkoformatowych banerach, plakatach czy ulotkach. Zdjęcia typu packshot są nieodzowną częścią prawie każdej kampanii reklamowej.

Zdjęcia packshotowe mogą być wykonywane w profesjonalnym studiu fotograficznym. W tym przypadku przedmioty przeznaczone do sfotografowania muszą być zazwyczaj dostarczone do studia przez zleceniodawcę. W niektórych przypadkach fotografowie robią zdjęcia na miejscu u klienta - zależy to od umowy pomiędzy zleceniodawcą i wykonawcą.

Czym charakteryzuje się fotografia packshotowa?

Fotografia packshotowa, w branży reklamowej używa się też często angielskiej nazwy - packshot photography, musi spełniać kilka podstawowych reguł. Po pierwsze, zdjęcia powinny mieć poprawną ekspozycję, muszą być dobrze naświetlone. Dzięki temu fotograf ma też większe pole do działania podczas postprodukcji. Każde zdjęcie packshotowe powinno być ostre. W tego typu fotografii nie ma miejsca na eksperymentowanie z głębią ostrości czy inne kreatywne rozwiązania. Ważne jest, by każdy element fotografowanego przedmiotu był wyraźny. Również perspektywa, z jakiej zdjęcia są robione powinna być jak najbardziej naturalna.

Podczas obróbki graficznej wykonuje się szparowanie, to znaczy wycina się tło. Pomimo że produkty są fotografowane na białym tle, często zdarza się, że podczas sesji zdjęciowej wykorzystuje się różnego rodzaju podpórki. Szparowanie pozwala na pozbycie się tych zbędnych elementów ze zdjęcia. Nierzadko też, pomimo dobrych ustawień oświetlenia, na zdjęciu pozostanie nieestetyczny cień, którego w postprodukcji można się łatwo pozbyć.

Jak robić zdjęcia packshotowe?

Zdjęcia packshotowe powinniśmy robić z wykorzystaniem stołu lub namiotu bezcieniowego. Powinniśmy zadbać, by tło było jednolitego, najlepiej białego koloru. Zdjęcia najlepiej robić ze statywem - wtedy będą one nieporuszone, a my możemy korzystać z dłuższych czasów naświetleń. Jednym z najważniejszych elementów podczas fotografii produktów jest oświetlenie. Jeśli regularnie wykonujemy tego typu zdjęcia, warto zainwestować w lampy studyjne.

Jeśli jednak zdjęcia typu packshot wykonujemy sporadycznie, na przykład na potrzeby aukcji internetowych i nie chcemy wydawać pieniędzy na urządzanie domowego studia, możemy do oświetlenia wykorzystać światło ciągłe, na przykład zwykłe lampki z halogenowymi żarówkami.

To, jakim modelem aparatu dysponujemy, nie jest najważniejsze w tego typu fotografii. Poprawnie naświetlone, ostre zdjęcia zrobimy również tańszymi aparatami cyfrowymi. Ważne, by podczas sesji zdjęciowej wykorzystywać maksymalnie możliwości aparatu. Zdjęcia róbmy zawsze w trybie manualnym. Ustawmy jak najniższe ISO. Przy korzystaniu ze statywu możemy ustawić dłuższe czasy naświetlania. Dbajmy o to, by każdy kadr był zadbany i czysty.

Zobacz film: Umieszczanie zdjęć w sieci - czego nie robić? Źródło: Dzień Dobry TVN

Fotografia obrotowa - zdjęcia 360 stopni

Coraz popularniejsze są zdjęcia typu packshot 360 stopni. Znajdują one zastosowanie w sklepach internetowych i na stronach produktowych. Dzięki tego typu fotografii klient może zobaczyć przedmiot ze wszystkich stron. Animacja jest też po prostu bardziej atrakcyjna niż zwykłe zdjęcia i może wpłynąć na większe zainteresowanie ze strony kupujących.

Im więcej zdjęć składa się na sekwencję, tym mniej widoczne i płynniejsze przejścia pomiędzy zdjęciami. Zazwyczaj jedna sekwencja zawiera od 12 do nawet 230 zdjęć. Łatwo zauważyć, że fotografia 360 stopni pochłania o wiele więcej czasu niż ta tradycyjna.

Jeśli chcemy zrobić tego typu zdjęcia w domu, najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie obrotowej podstawy do zdjęć. Następnie musimy całą sekwencję złożyć w programie do obróbki graficznej. Zdjęcia 360 stopni są najczęściej zapisywane w formacie gif.

Jeśli zaś posiadamy lepszy smartfon, możemy wykonać zdjęcia 360 z jego pomocą. Wystarczy skorzystać z jednej z dostępnych aplikacji umożliwiających robienie tego typu fotografii. Złoży ona za nas sekwencję zdjęć - jedyne, co musimy robić, to obracać przedmiot do zdjęć pod różnym kątem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości