Statyw do lustrzanki - jaki statyw wybrać do aparatu typu lustrzanka cyfrowa?

Aparat fotograficzny na statywie.
Fot. RapidEye / Getty Images

Jaki statyw do lustrzanki wybrać? Przy zakupie powinniśmy brać pod uwagę cechy, takie jak: waga, maksymalne obciążenie, wysokość i jakość materiałów, z jakich został wykonany sprzęt. Zastanówmy się też, czy bardziej zależy nam na dużej stabilności, czy na mobilności.

Statyw do lustrzanki jest bardzo przydatnym akcesorium fotograficznym. W wielu sytuacjach jego użycie jest wręcz niezbędne podczas fotografowania. Mowa tu zwłaszcza o robieniu zdjęć nocą, w bardzo słabo oświetlonych pomieszczeniach, gdzie potrzebny jest długi czas naświetlania, czy podczas filmowania. Statyw bardzo przydaje się też w fotografii produktowej, krajobrazowej i zawsze wtedy, gdy zależy nam na nieporuszonych zdjęciach.

Statyw fotograficzny - ciężki czy lekki?

W życiu każdego miłośnika fotografii przychodzi moment, w którym zaczyna się zastanawiać, jaki statyw do aparatu wybrać. Ceny statywów wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych.

Najważniejsze przy zakupie jest sprawdzenie, jaki udźwig ma dany model - bierzmy pod uwagę, ile waży korpus aparatu razem z najcięższym obiektywem. Zakup statywu, który nie będzie w stanie unieść naszego aparatu, poskutkuje tym, że nawet najmniejszy podmuch wiatru przewróci go razem z umieszczoną na nim lustrzanką.

Im cięższy statyw, tym większa stabilność. Jednak duża waga ma też swoje wady - gdy często się przemieszczamy, na przykład wędrujemy po górach, żeby robić piękne zdjęcia krajobrazowe, noszenie ze sobą bardzo ciężkiego statywu jest co najmniej niepraktyczne.

Niektóre modele statywów można dociążyć - są one wyposażone w specjalny hak, na którym wiesza się dodatkowe obciążenie. W sytuacjach awaryjnych możemy do tego wykorzystać przedmioty, które mamy akurat pod ręką, na przykład butelkę z wodą. Wybór statywu fotograficznego z możliwością dodatkowego dociążenia może być więc kompromisowym rozwiązaniem, jeśli musimy korzystać ze statywu podczas robienia zdjęć, a jednocześnie dużo się przemieszczamy.

Trochę więcej o stabilności statywów

Na stabilność statywu fotograficznego w największej mierze wpływa jego waga, jednak nie jest to jedyny czynnik. Ważne jest też, ile sekcji i jaką długość mają poszczególne części nóg statywu. Im więcej sekcji, tym większe ryzyko, że któraś z nich się zepsuje. Jednak z drugiej strony, większa liczba pozwala na większą manipulację. Przy zakupie sprawdźmy najpierw, jaka jest maksymalna wysokość statywu przy rozłożeniu wszystkich sekcji. Może okazać się, że sprzęt fotograficzny w takiej formie jest niestabilny, bo nogi są zbyt cienkie. Minimalna wysokość po złożeniu też jest istotną cechą, którą powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie - im mniejszy statyw, tym łatwiejszy jego transport.

Ważne jest też, z jakiego materiału jest zrobiony statyw fotograficzny - na rynku dominuje sprzęt wykonany z aluminium lub karbonu. Aluminium jest mniej trwałe, ale cięższe. Statywy karbonowe charakteryzują się z kolei małą wagą, bardzo dużą wytrzymałością i zdecydowanie większym maksymalnym obciążeniem - jednak są one droższe od tych wykonanych z aluminium. Najtańsze statywy dostępne na rynku są wykonane z nietrwałego i podatnego na urazy plastiku.

Jednym z trików stosowanych przy robieniu zdjęć z użyciem statywu jest korzystanie ze specjalnego wężyka zakończonego przyciskiem. Po podpięciu go do aparatu, naciskając ów przycisk, robimy zdjęcie bez konieczności dotykania aparatu - dzięki temu gadżetowi mamy stuprocentową pewność, że zdjęcie wyjdzie nieporuszone.

Zobacz film: Gwiazdy na zdjęciach z dzieciństwach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Statywy fotograficzne w wersji mini i monopody

Wybór akcesoriów fotograficznych służących do unieruchomienia aparatów nie ogranicza się do standardowych statywów. Na przykład mini statyw do lustrzanki ma wiele zalet: jest lekki, jego transport nie stanowi żadnego problemu, można go ustawiać na wielu powierzchniach, na przykład na stole. Maksymalne wysokości takich mini statywów wahają się granicach 30 cm. Tego typu akcesoria sprawdzają się przy dźwiganiu aparatów kompaktowych czy lżejszych lustrzanek, jednak mogą sobie nie poradzić w przypadku bardziej profesjonalnych lustrzanek.

Niektórzy fotografowie od trójnogów wolą monopody - szybciej się je rozkłada i są zdecydowanie łatwiejsze w transporcie. Jednak przy pomocy monopodów nie uda nam się ustawić bardzo długich czasów naświetleń bez poruszenia sprzętu.

Statywy to bardzo przydatne akcesoria fotograficzne - pozwalają na robienie nieporuszonych zdjęć przy niekorzystnych warunkach oświetleniowych, podczas długich czasów naświetleń. Przemyślany wybór statywu to gwarancja długiego czasu użytkowania.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości