Jakie wybrać tło do zdjęć – białe, czarne? Jak domowymi sposobami zrobić tło do fotografii?

Sesja zdjęciowa w studiu. Kobieta stoi na białym tle.
Hero Images / Getty Images
Źródło: Hero Images
Tło do zdjęcia jest niezwykle istotnym elementem w fotografii, zwłaszcza produktowej i portretowej. Często decyduje o tym, w jaki sposób zdjęcie zostanie odebrane. Jak więc dobrać odpowiednie tło?

Wybór odpowiedniego tła do zdjęcia nie należy do najłatwiejszych zadań. Rodzaje materiałów, rozmiary, odpowiednie kolory, sposoby mocowania teł fotograficznych – te wszystkie aspekty mogą sprawiać trudności osobom, które dopiero zaczynają przygodę z fotografią studyjną. Jednak wiedza o tym, j akie tło do sesji jest najbardziej odpowiednie, na pewno się przyda i sprawi, że nasze zdjęcia będą po prostu lepsze.

Tło do zdjęcia – jaki rozmiar

To, jakie tło do robienia zdjęć wybierzemy, zależy w dużej mierze od rozmiaru fotografowanego przedmiotu. Jeśli więc zazwyczaj wykonujemy zdjęcia przeznaczone na aukcje internetowe rzeczom o mniejszych gabarytach, na przykład kosmetykom czy butom, nie ma sensu kupowanie tła o szerokości dwóch lub trzech metrów. Takie tło do zdjęć w domu będzie tylko niepotrzebnie zajmować przestrzeń. I odwrotnie – nie łudźmy się, że biała kartka papieru wystarczy nam za tło do fotografii średniej wielkości przedmiotów. Małe formaty, na przykład kartki A4, sprawdzą się w przypadku wykonywania zdjęć niewielkiej biżuterii czy innym drobiazgom.

Jeśli zaś zamierzamy fotografować ludzi – nie tylko twarze, ale i pełne sylwetki – nasze tła do sesji powinny mieć szerokość co najmniej dwóch metrów.

Przy doborze rozmiaru tła równie ważne jest, by zmieściło się ono po prostu w pomieszczeniu, w którym zamierzamy robić sesje fotograficzne. Tło do studia fotograficznego urządzonego w domu nie będzie mieć szerokości kilku metrów, jeśli za studio fotograficzne służy nam mały pokój w bloku.

Tło do zdjęć – rodzaje

Za tło fotograficzne może posłużyć wiele materiałów o różnorodnej teksturze. Do najpopularniejszych teł można zaliczyć tła papierowe, z polipropylenu i winylowe . Materiały te różnią się między sobą fakturą, trwałością i tym, w jakim stopniu przepuszczają światło.

Oprócz teł o jednolitym kolorze i fakturze możemy wybierać spośród tak zwanych „gnieciuchów”. Mają one różnorodne struktury i wzory. Możemy też spotkać się z takimi ciekawostkami jak drewniane tło do zdjęć . Dzięki tym niestandardowym rozwiązaniom możemy realizować swoje nawet najbardziej kreatywne, oryginalne wizje artystyczne.

Najczęściej stosowanymi tłami do zdjęć przez zarówno początkujących, jak i doświadczonych fotografów są te papierowe . Mają jednolitą fakturę i przy umiejętnym stosowaniu nie gną się. Jednak tła papierowe jest dosyć łatwo zniszczyć lub nieodwracalnie zabrudzić.

Tła polipropylenowe są bardziej odporne na zniszczenia mechaniczne i stosunkowo tanie. Jednak ich faktura jest bardziej widoczna, co będzie zauważalne na zdjęciach o dużej głębi ostrości.

Tła winylowe charakteryzują się wytrzymałością i matowością dzięki redukcji refleksów światła. Można też na nie nanieść dowolne grafiki.

Białe, czarne, a może kolorowe tło do zdjęć – jakie wybrać?

Przy wyborze tła to jego kolor ma kluczowe znaczenie. Najbardziej popularnymi barwami są biała i czarna. Białe tło do zdjęć jest najczęściej wykorzystywane w fotografii produktowej i portretowej, zwłaszcza w przypadku portretów biznesowych. Takie tło jest neutralne, nie odwraca niepotrzebnie uwagi od fotografowanej osoby czy obiektu. Nie fałszuje też kolorów. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki kolor wybrać, możemy mieć pewność, że białe tło będzie dobrym wyborem. Jak zrobić białe tło do zdjęć? Wystarczy zaopatrzyć się w biały papier, na przykład do plotera – jest to jedno z najtańszych rozwiązań.

Czarne tło do zdjęć również często wykorzystywane jest w fotografii portretowej. Taka barwa dodaje tajemniczości, ale i powagi. Przy doborze koloru tła powinniśmy być więc w pełni świadomi, jaki efekt chcemy osiągnąć.

Tło do zdjęć DIY – jak zrobić je w domu

Wielu początkujących fotografów zastanawia się, j ak zrobić tło do zdjęć w domu. Dobra wiadomość jest taka, że tło do zdjęć w wersji DIY można zrobić, nie wydając na to dużych sum pieniędzy. Jeśli chcemy mieć tło papierowe, jednym z najtańszych rozwiązań jest zakup papieru do plotera. Możemy też wykorzystać inne materiały typu prześcieradło czy obrus rozwieszony za fotografowanym obiektem.

Oprócz wyboru koloru i materiału, z jakiego jest zrobione tło, trzeba też zastanowić się, w jaki sposób je zawiesić w naszym domowym studiu fotograficznym. Mamy do wyboru dwa sposoby. Możemy wykorzystać dwa statywy wraz z belką poprzecznie na nich zawieszoną, na której rozwiesza się tło. Jeśli lubimy tego typu manualne prace, taką konstrukcję możemy wykonać sami. Możemy też tego typu stelaż kupić w sklepach ze sprzętem fotograficznym.

Drugim sposobem jest zrobienie stałego systemu mocowania, który będzie przytwierdzony na przykład do ściany. W tym przypadku zdecydowanie przydadzą się umiejętności majsterkowicza.

W przypadku korzystania z teł papierowych o mniejszych rozmiarach można je po prostu awaryjnie przykleić do ściany – uważajmy jednak na tynki, bo łatwo je oderwać razem z papierem.

Tła fotograficzne to jeden z podstawowych elementów wyposażenia studia fotograficznego. To, na jaki rodzaj tła się zdecydujemy, zależy od naszego budżetu i efektów, jakie chcemy osiągnąć. Na szczęście profesjonalny efekt da się osiągnąć niewielkim kosztem.

Zobacz film: Jak fotografować jedzenie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości