Warto wiedzieć, kiedy skrzywienie penisa wymaga wizyty u specjalisty, by móc cieszyć się idealnym życiem z nieidealnym członkiem.
Czym tak właściwie jest skrzywienie prącia?
Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu spotkał się z pojęciem „ skrzywienie penisa ”. Czasem jednak brakuje nam wiedzy z zakresu anatomii, by wiedzieć, czym tak właściwie jest ten defekt i z czego wynika. Jak można było zapamiętać na lekcji biologii, penis składa się z 2 ciał jamistych i ciała gąbczastego, które napełniają się krwią podczas wzwodu. Jej ilość w obydwóch ciałach nie zawsze jest jednak taka sama, dlatego występować mogą skrzywienia penisa, które są kompletnie naturalne i nieutrudniające współżycia. Tego typu problem wynikać może również z wad w budowie członka.
Kiedy skrzywienie penisa wymaga interwencji urologa?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, krzywe prącie jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym. Skrzywienia do 15°, oprócz aspektów wizualnych, nie czynią żadnej szkody i nie utrudniają funkcjonowania. Dopiero te powyżej 30° wymagają natychmiastowej interwencji urologicznej, by móc określić źródło problemu. W przypadku mniejszych skrzywień, które powodują ból, utrudniają lub uniemożliwiają odbycie współżycia, urolog również jest w stanie pomóc.
Nie możemy także bagatelizować powikłań psychicznych, które powodować może krzywy penis . Nawet jeżeli mieści się on w normie, ale wywołuje kompleksy czy dyskomfort psychiczny, problemem powinien zająć się specjalista, tak by mężczyzna nie został wpędzony w depresję czy inne zaburzenia związane z postrzeganiem samego siebie, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.
Krzywy penis — przyczyny
Krzywy penis wynikać może z wad wrodzonych lub być wadą nabytą. W przypadku tej pierwszej grupy przyczyn skrzywienie prącia wynika z innych wad układu moczowo-płciowego. W zależności od ich rodzaju mamy do czynienia z różnymi skrzywieniami:
· skrzywienie prącia w lewo lub prawo wynika z nierównomiernego rozwoju ciał jamistych;
· skrzywienie prącia w dó ł może być spowodowane jest spodziectwem, czyli ulokowaniem ujścia cewki moczowej na tylnej powierzchni penisa; krzywy członek w dół jest także efektem zbyt krótkiego wędzidełka napletka;
· skrzywienie prącia w górę może być spowodowane wierzchniactwem, czyli ulokowaniem cewki moczowej na grzbietowej stronie penisa.
Zakrzywienie penisa wynikać może także z choroby Peyroniego, o której mowa w dalszej części tekstu, lub złamania prącia, czyli pęknięcie błony białawej penisa. Tego typu wada wywoływania może być także przez stulejkę. Warto zaznaczyć, że skrzywiony członek może być również efektem starzenia się, przyjmowania niektórych leków, a także może być powikłaniem po nieudolnie przeprowadzonej operacji prostaty.
Kilka słów na temat choroby Peyroniego
Choroba Peyroniego to schorzenie, którego efektem jest krzywy członek. Wynikać może ona z wieku, predyspozycji genetycznych czy cukrzycy. Są to jedynie przypuszczenia, gdyż źródło choroby nie zostało jednoznacznie określone. Cechuje się zwłóknieniem osłonki ciał jamistych prącia, czego efektem jest odkształcenie się penisa, ból, a także zaburzenia erekcji. Narażeni na tę chorobę są głównie mężczyźni po 40. roku życia.
Jak wyprostować penisa?
Krzywy penis nie musi być dożywotnim wyrokiem. Dzisiejsza medycyna umożliwia wyprostowanie go zarówno nieinwazyjnym leczeniem farmakologicznym, jak i operacyjnie.
Leczenie farmakologiczne wykorzystywane jest głównie w przypadku choroby Peyroniego. Polega ono na podawaniu para-aminobenzoesanu potasu, witaminy E lub iniekcjach sterydów do ciał jamistych. Tego typu leczenie trwa kilka miesięcy. Rozwój medycyny sprawił, że powstała kolejna nieinwazyjna metoda leczenia tego schorzenia — ESWT. Polega na 4-6 zabiegach, w których czasie wykorzystane są fale uderzeniowe. Ta choroba może być również leczona poprzez wstrzyknięcie w zgrubienia osocza wysokopłytkowego wywirowanego z własnej krwi pacjenta.
Operacyjne prostowanie skrzywienia prącia może być przeprowadzane na kilka ze sposobów. Pierwszym z nim jest metoda Nesbita. Polega ona na sztucznym wywołaniu erekcji, przy użyciu soli fizjologicznej. Następnie zwęża się członek w miejscu, gdzie nie ma zmian bliznowatych. Skutkiem ubocznym tego zabiegu jest ryzyko skrócenia się penisa. Skrzywienie prącia można także zoperować metodą Schroeder-Essed. W tym przypadku wykonywane jest pofałdowanie osłonki białawej odpowiednimi szwami i wycięcie zgrubiałych tkanek. Czasem również stosuje się wycięcie fragmentów osłonki białawej po stronie przeciwnej do skrzywienia. Operacja skrzywienia prącia obarczona jest ryzykiem powikłań.
Po zabiegu pacjent przebywa 1-2 doby w szpitalu, a przez kilka kolejnych dni dokuczać może mu obrzęk i zaburzenia czucia, które miną samoistnie z czasem. Po operacji zalecane jest wstrzymanie się od odbywania stosunku seksualnego przez ok. 2 miesiące.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN