W 1824 roku otworzyli pierwszy zakład, w którym zaczęli produkować sztućce. I nadal to robią. Są jedynym zakładem w Polsce produkującym sztućce. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Ewę Bałdygę z firmy Hefra oraz restauratora Mateusza Gesslera. Czy Polacy przywiązują wagę do zachowania przy stole i kultury jedzenia? Dlaczego warto używać srebrnych sztućców na co dzień?
Bartosz Rutkowski spędził w wojsku 22 lata. Ponad rok temu przeszedł na emeryturę i od tego momentu zaczął regularnie wyjeżdżać do Iraku, założył też fundację "Orla Staż", której celem jest pomaganie ludziom pokrzywdzonym przez bojowników Państwa Islamskiego. A wszystko zaczęło się od chwili, gdy ukrzyżowano w Syrii 12-letniego chłopca. Syn Pana Bartosz miał wtedy 12 lat. - To była kropla, która przepełniła czarę goryczy - wyjaśnił dziennikarce Dzień Dobry TVN Katarzynie Olubińskiej, która się z nim spotkała. Komu pomaga Pan Bartosz? Ile kosztuje życie życie człowieka w niewoli?
Twój portfel świeci pustkami? Masz problemy miłosne? A może boisz się iść do spowiedzi? Szymon Hołownia wie, do którego świętego należy się zwrócić z konkretnym problemem. Napisał nawet na ten temat książkę "Święci pierwszego kontaktu". Zobaczcie, który święty załatwi Wam cuda od ręki.
Podróżniczka Paulina Kozub-Chwastek zawsze marzyła o tym, by jej przyszły mąż był himalaistą i - jak mówi - miał wielkie pasje. Wtedy poznała Wojtka, który kochał góry, był himalaistą, grał na gitarze i pianinie oraz śpiewał. Zakochał się. Gdy miała 19 lat wzięli ślub. Po roku urodziła się ich córka. Miesiąc po jej narodzinach Wojtek zginął w górach. Świat Pauliny nagle się zawalił... Jednak kilka miesięcy później odezwali się do niej wolontariusze Szlachetnej Paczki, który chcieli jej pomóc. Teraz ona sama pomaga innym. Poznajcie historię Pauliny Kozub-Chwastek.
Tym razem Mikołaj Rey wybrał się do Krakowa, by spotkać się z Holenderką, która z tego miasta uczyniła swój dom. Do Polski przybyła 27 lat temu, na studia, by nauczyć się języka polskiego. Nad przeprowadzką z Holandii do Krakowa zastanawiają się też jej rodzice. Poznajcie Oleńkę Konarską, jej rodzinę i ich polsko-holenderski dom. Czy Mikołajowi smakowała potrwa przygotowana dla niego przez panią domu?
W tym cyklu, razem z Alicją Napiórkowską, zmieniamy styl Polek. Bohaterką tego odcinka "Stylowej odnowy" jest Marta Kosak, która bardzo lubi nosić jeansy, t-shirty i dresy. Jednak jej bliscy chcieliby, by nosiła także sukienki i eleganckie stroje, by była bardziej kobieca. Zobaczcie, jakie stylizacje przygotowała dla niej stylistka Alicja Napiórkowska i, jak teraz, po metamorfozie, wygląda Pani Marta. Podoba się Wam?
"Chciałabym codziennie rano stanąć przed lustrem i uśmiechnąć się, zobaczyć fajną osobę" - powiedziała w Dzień Dobry TVN bohaterka "Stylowej odnowy" pani Kinga Szczykutowicz. Jak przebiegła jej metamorfoza? Spełniła jej oczekiwania? Zobacz, co stylistka Alicja Napiórkowska zaproponowała naszej bohaterce.
Pani Olga Guz ma troje dzieci, w tym dwoje niepełnosprawnych. Oznacza to, że na co dzień cała jej uwaga skierowana jest właśnie na dzieci. Dlatego zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, by razem ze stylistką Alicją Napiórkowską przeżyła niesamowity dzień - dzień poświęcony wyłącznie dla niej. Co sądzicie o "Stylowej odnowie" pani Olgi, na którą wszyscy mówią Ola?
Pani Małgorzata Białek postanowiła odmienić swój styl. Dlatego zwróciła się do Dzień Dobry TVN i stylistki Alicji Napiórkowskiej. Czy spodziewała się takiego efektu? Zobacz Panią Małgorzatę w trzech stylizacjach! Podoba się Wam jej metamorfoza? My jesteśmy pod wrażeniem!
Przygotowania do konkursu Miss Polonia 2017 trwają. Gdzie są kandydatki i czym zajmują się na co dzień? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki. Poznajcie tegoroczne kandydatki do tytułu Miss!
Zespół Blueberry Hill gra wczesną formę amerykańskiego rock and rolla. Swoje umiejętności zaprezentowali w Mam talent. Po odpadnięciu z programu, jeden z członków kapeli - Dominik "Domino Prettyboy" Gręda - będzie mógł więcej czasu poświęcić swojej drugiej pasji - aktywności zwanej cosplay. Czym jest cosplay - sztuką czy zabawą dla dużych dzieci? Zobaczcie!
Na rogu ul. Pięknej i Lennona w Warszawie powstał nowy, wyjątkowy budek. Kto go zaprojektował? Co będzie się w nim znajdowało? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Ceny żywności cały czas idą w górę. Jak zatem zaoszczędzić przed zbliżającym się Bożym Narodzeniem? Jakie triki stosują sklepy, abyśmy kupili więcej? Kiedy promocja jest prawdziwą promocją? O tanich zakupach rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN blogerką ekonomiczną Katarzyną Iwanoską.
"To jest wirtuozeria" - tak o grze na akordeonie Lukasa Gogola powiedział w "Mam Talent!" Agustin Egurrola. Jak chłopak trafił do programu? Co sprawiło, ze zaczął grać na akordeonie zamiast na fortepianie? Czy wiąże przyszłość z muzyką? Jego idolem jest Marcin Wyrostek, z którym spotkał się kilkukrotnie. Co o Lukasie mówi zwycięzca 2. edycji "Mam Talent!"?
Bungee Fitness to połączenie zabawy i treningu. Na czym polega ta aktywność fizyczna? Jaki sprzęt jest potrzebny do jej uprawiania? Sprawdził to dla nas reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Według speca od szkoleń dr Łukasza Kacy - pierwsze wrażenie dzieli się na 2 fazy: pierwszą 7-10 sekundową, w której jeszcze nie rozmawiamy z delikwentem, a już dokonujemy jego oceny i drugą, trwającą do 1,5 minuty, kiedy już z nim rozmawiamy i zaczynamy wyrabiać sobie na jego temat opinię. To, co wypracujemy sobie w czasie tego pierwszego kontaktu bardzo trudno potem zmienić. Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
1 października weszła w życie ustawa ponownie obniżająca wiek emerytalny. Obowiązek pracy dotyczy mężczyzn do 65. roku życia oraz kobiet do 60. roku życia. Jak to wpłynie na wysokość naszych emerytur. Czy to możliwe, żeby były jeszcze niższe niż obecnie? Ile wynosi przeciętna emerytura? I w jaki sposób możemy sami zadbać o swoją godną starość? O tym w Dzień Dobry TVN dziennikarka TVN 24 BIS Katarzyna Karpa-Świderek.
Zakochanie wywołuje objawy podobne do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, występujących m.in. u nałogowych hazardzistów, notorycznych złodziei i nieuleczalnych mitomanów, czyli osób z utratą równowagi psychicznej. Ten stan może też prowadzić do zbrodni. O fatalnym zauroczeniu i jego skutkach rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN psychologiem Piotrem Mosakiem. Czy można się uchronić przed silnym zauroczeniem? A jak z niego wyjść?
Dni są coraz krótsze. Jak być widocznym na drodze, kiedy jest szaro, buro i ponuro? Gdzie przyczepiać elementy odblaskowe? Prezenter pogody Bartek Jędrzejak zapytało to Marka Konkolewskiego z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD.
Kolejnymi finalistami 10. edycji Mam talent zostali: formacja tańca nowoczesnego LUZIK 1 i akordeonista Lukas Gogol. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby podzielili się z nami swoimi wrażeniami z wczorajszego półfinału. Jak uczcili swój sukces? Kto ich zgłosił do programu? Ile ćwiczyli przed występem? Dlaczego Lucas zajął się grą na akordeonie?
Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer pojechał do Suchego Lasu, aby przejść szkolenie samozwańczego Świętego Mikołaja. Kiedy już nim został, uznał, że idealnym prezentem w tym roku będzie zegarek. W jaki warto zainwestować i za ile?
Trzeba mieć stalowe nerwy, żeby z odwagą i determinacją zmierzyć się z przeciwnikami i przeciwniczkami Marszu Niepodległości, którzy próbowali zakłócić ten patriotyczny zryw. Jedna z interwencji policji została nagrana telefonem i wrzucona do sieci. Widzom zasugerowano, że w filmie słychać nieobyczajny język policjanta w stosunku do zatrzymanej kobiety. Natomiast według stróżów prawa niecenzuralnych słów tam nie było, a jedynie "Wsiadaj Kulson!". To jak było naprawdę? Sprawę zbadał dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Postanowił też sprawdzić, kim jest wspomniany Kulson. I czy Kulson wie, dlaczego jest Kulsonem? ;)
9-letni Mateusz Wysokiński został mistrzem świata w warcabach do lat 11. Chłopiec był najmłodszym uczestnikiem turnieju i w drodze do tytułu pokonał niemal 250 zawodników. Ile miał lat, kiedy zaczął grać w warcaby? Kiedy zaczął wygrywać ze swoim tatą? Ile czasu chłopiec poświęca treningowi? Czy warcaby to jedyny sport, którym się zajmuje? Mateusza i jego tatę gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Zobaczcie, jak poszło Marcinowi Mellerowi w rozgrywce z młodym mistrzem.
W tygodniu gościliśmy w Dzień Dobry TVN polską Barbie - Anellę. Przyznała, że - aby dojść do wymarzonego wyglądu - musiała poddać się zabiegom medycyny estetycznej i operacjom plastycznym. Do naszego studia zaprosiliśmy chirurga plastycznego Janusza Greese Łyko oraz psycholog i socjolog Joannę Heidtman, aby porozmawiać o granicach, których nie warto przekraczać przy poprawianiu swojego wyglądu. Czy chęć zmiany wyglądu to trend ostatnich lat? Jakie są konsekwencje zdrowotne tak radykalnych zmian?
Mariette Lindstein jest szwedzką autorką thrillerów inspirowanych jej własnymi doświadczeniami nabytymi w Kościele Scjentologicznym. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, dlaczego w wieku 19 lat postanowiła wstąpić do tego kościoła, co się stało, że postanowiła uciec z ruchu, jak jej się to udało, co ją za to spotkało i dlaczego tak wielu celebrytów przyłączało się swego czasu do scjentologów.
"Wstaję rano widzę śmierć. Idę spać widzę śmierć... to jest moja praca" - mówi pan Łukasz Macander. Na co dzień zajmuje się sprzątaniem mieszkań, w których ktoś zmarł. Nieraz zwłoki zalegały w nich nawet miesiąc. Jaka była największa trauma, z którą musiał się zmierzyć w pracy? I jak odreagowuje po dniu spędzonym w pracy?
To między innymi dzięki technikom kryminalistyki udaje się odkryć sprawców przestępstw. Na czym dokładnie polega ich praca? Czy różni się od tej pokazywanej w amerykańskich serialach kryminalistycznych? Jakie informacje o przestępstwie możemy odczytać z owadów znalezionych na miejscu zbrodni? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN nauczycieli techniki kryminalistycznej: Leszka Koźmińskiego i Pawła Leśniewskiego.
"Już jak miałem 13 lat, to w zasadzie uznaję, że byłem ugruntowanym alkoholikiem i narkomanem" - wyznał dziennikarce Dzień Dobry TVN Katarzynie Olubińskiej Ludwik Borkowski. Wtedy uważał, że był to "super klimat", w którym świetnie się czuł. Jego ojciec nie żył. Nie miał w związku z tym żadnego męskiego wzorca. Kiedy w czasie studiów rzucił nałóg, okazało się, że trudniej z nim wytrzymać, kiedy jest trzeźwy niż, kiedy pije. "Alkoholizm nie jest chorobą picia. Alkoholizm jest chorobą emocji i uczuć" - tłumaczy. Dziś jest trzeźwy. Miedzy innymi dzięki Bogu. Dlatego, w akcie wdzięczności, odbył pielgrzymkę - pieszo z Warszawy do Kijowa. Co było największym skarbem, który odnalazł w drodze?
W 2015 roku rodzice 4-letniej Helenki usłyszeli, że ich córeczka choruje na białaczkę. Po 30 miesiącach walki o każdy dzień, w połowie listopada 2017 roku, lekarze oznajmili, że dziewczynka jest zdrowa. Zobaczcie, jaką imprezę rodzice Helenki zorganizowali z okazji zwycięstwa nad rakiem. Był na niej dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
Prokop: "Jak ona to robi? Trafiła w sedno"! Zobaczcie, co "wróżka Wellmaniuszka" wywróżyła Marcinowi! Jak działają "prawdziwe" wróżki sprawdziła nasza dziennikarka Katarzyna Abramowicz, która "trochę wierzy, a trochę nie wierzy"... dowiedziała się, między innymi, jakie szanse na znalezienie dziewczyny ma jej syn,... którego nie ma, i jak ułożą się w przyszłości jej relacje z rodzicami,... obydwoje nie żyją.