Płyta główna, karta graficzna i procesor to najważniejsze komponenty każdego komputera PC, jednak od niedawna nie mniejszą uwagę zwracamy na obudowy gamingowe, których najlepsze modele gwarantują nie tylko futurystyczny wygląd, lecz także – co ważne – udogodnienia techniczne. Dzięki obudowie gamingowej zyskujemy lepsze możliwości chłodzenia komputera i bezpieczeństwo użytkowania. Dobra obudowa gamingowa to czasem niemały koszt – czy warto w nią inwestować?
- Obudowa gamingowa – do czego służy i jakie jej rodzaje wyróżniamy
- Na co można liczyć, decydując się na kupno obudowy gamingowej
- Obudowa gamingowa – jak wybrać? Czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze
Zobacz też: Jaki procesor wybrać do komputera przenośnego? Najlepszy procesor do laptopa
Obudowa gamingowa PC to szkielet każdego komputera. Utrzymuje wszystkie podzespoły, a lepsze modele gwarantują dodatkowe możliwości chłodzenia (nawet wodnego) i utrzymywania okablowania w czystości i porządku. Wybór dobrej gamingowej obudowy do komputera nie jest łatwy – analizujemy, którą wybrać i na jakie parametry zwrócić uwagę.
Obudowa gamingowa – do czego służy i jakie jej rodzaje wyróżniamy
Z pewnością niejedna gamingowa obudowa do komputera jest cenną „perełką” w oczach gracza, choć nie zawsze tak było. Historia obudowy gamingowej zaczęła się w XXI wieku. Początkowe modele hipnotyzowały wyglądem, jednak nie oferowały dodatkowych udogodnień technicznych. Współczesne warianty obudowy gamingowej pc sprawiają, że nie tylko gra się przyjemniej i estetyczniej, lecz także poprawia się efektywność funkcjonowania pozostałych elementów hardware komputera.
Ze względu na sposób, w jaki tradycyjne komputery pc, tzw. blaszaki, są skonstruowane, wyróżniamy dwa główne rodzaje obudów gamingowych pc : osadzone poziomo typu Media Center i pionowe typu Tower (co oznacza z języka angielskiego „wieżę”). Obudowa gamingowa typu Tower dzieli się z kolei na trzy warianty:
· Mini Tower – obudowy, które nie przekraczają wysokości około 34-40 centymetrów. Montowane w nich płyty główne najczęściej są typu micro-ATX lub mini-ITX ze względu na ilość dostępnego wewnątrz miejsca.
· Middle Tower – obudowy, które nie przekraczają 50 centymetrów wysokości, ale też z reguły nie mają mniej niż 45 cm. Zarówno zwykłe, jak i gamingowe obudowy do komputera typu Middle Tower są na rynku obecnie najpopularniejszym reprezentantem obudów Tower.
· Full Tower, czyli obudowy w rozmiarze 50-55 centymetrów wysokości, a nawet wyższe. Często są także szersze. Zasób miejsca w tych obudowach spokojnie umożliwia montaż dodatkowych podzespołów (np. dysków twardych czy kart graficznych) i wyposażenia.
Na co można liczyć, decydując się na kupno obudowy gamingowej
Obudowa gamingowa to koszt kilkuset, a w przypadku edycji kolekcjonerskich – nawet ponad tysiąca złotych. Nie trzeba długo przedstawiać zalet estetycznych tych rozwiązań. Podczas gdy „normalne” obudowy przypominają metalowe pudełko, niezgrabnie chowające „trzewia” naszego komputera, obudowy gamingowe do komputera pozwalają ukazać jego charakter. Często są podświetlane, występują także różne motywy graficzne. Całość sprawia, że obudowa gamingowa jest niezwykle atrakcyjna wizualnie i urozmaica wnętrze pokoju, oczywiście przy założeniu, że preferujemy nowoczesny, nieco futurystyczny styl.
Z wyjątkiem samej estetyki możemy jednak liczyć na wiele udogodnień technicznych, decydując się na taki rodzaj sprzętu. Obudowa gamingowa , w przeciwieństwie do klasycznych typów, z reguły zapewnia dostęp do większej liczby portów USB (standard 3.0 lub C), wejść audio i wideo. Często są one także zgrabnie zakryte przez pozostałe elementy, aby w sytuacji gdy pozostają nieużywane, wyglądały jeszcze bardziej stylowo i designersko. Co więcej, montaż kart graficznych, płyty głównej czy dysku twardego często przebiega bez konieczności używania narzędzi, podobnie zresztą jak ewentualny demontaż – wszystko to dzięki zastosowaniu kreatywnych systemów montażu. Droższe obudowy gamingowe mają także własne systemy wyciszania dźwięku, chłodzenia (często wodne), dodatkowe zasilacze i wiatraki, a nawet systemy tuneli na okablowanie, dzięki którym porządek w środku zawsze będzie zachowany!
Obudowa gamingowa – jak wybrać? Czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze
Ważnymi czynnikami, wpływającymi na ostateczny komfort rozgrywki, są materiały używane do produkcji obudów gamingowych do komputera . Dla graczy jest to punkt obowiązkowy do uwzględnienia w trakcie decydowania o tym, jaką obudowę gamingową wybrać . Modele o grubszych ścianach są trwalsze, bardziej wytrzymałe i wolniej nagrzewające się, dlatego też nie przyczyniają się do dodatkowego ogrzewania wnętrza. Oczywisty wydaje się dobór dostępnych przycisków. W tym wypadku należy patrzeć przyszłościowo i takie złącza, jak np. eSATA, FireWire czy Ultra HDMI, powinny być podstawą. Najważniejsze w dobrej obudowie gamingowej dla graczy jest jednak to, jaki zastosowano w danym modelu sposób chłodzenia. Do najbardziej zaawansowanych zaliczamy chłodzenie wodne i pasywne. Ostatnią kwestią jest zasilacz, a decyzja o tym, jaki zasilacz do obudowy dla gracza jest najlepszy, bywa niezwykle trudna. Niemniej jednak często wskazuje się, że dobrym rozwiązaniem jest oddzielny zakup zasilacza i obudowy gamingowej pc , w celu dopasowania do siebie najlepszych modeli po najbardziej okazjonalnej cenie!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN