Technologia

Jaki procesor wybrać do komputera przenośnego? Najlepszy procesor do laptopa

Fot. sutthinon sanyakup/ Getty Images

Technologia

Jaki procesor wybrać do komputera przenośnego? Najlepszy procesor do laptopa

Fot. sutthinon sanyakup/ Getty Images

Z jakim procesorem laptop jest najsprawniejszy? Przy zakupie komputera przenośnego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na procesor, który jest sercem urządzenia.

Jaki procesor w laptopie jest najlepszy? Przy zakupie komputera przenośnego jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego procesora. Procesor w laptopie ma istotny wpływ na wydajność urządzenia. Wybór ten nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza dla osób, które nie posiadają dużej wiedzy o komputerach. Jaki procesor do laptopa wybrać?

Więcej:

Laptop - jaki procesor wybrać do komputera przenośnego?

Najprościej mówiąc, procesor (CPU) jest odpowiedzialny za wykonywaniu szeregu rozkazów, na przykład kopiowanie danych czy liczenie. Dzięki procesorom możliwe jest wykonywanie czynności na komputerze o różnym stopniu skomplikowania. To jeden z najważniejszych podzespołów komputera, który determinuje wydajność urządzenia. Jak wybrać procesor do laptopa? Dobre procesory w laptopach powinny odznaczać się wysoką wydajnością i dużą ilością pamięci podręcznej catche.

Wydajność procesora jest związana z częstotliwością taktowania. Im taktowanie jest wyższe, tym bardziej wydajne będzie urządzenie. Jeśli chodzi o pamięć catche, tu również obowiązuje zasada, że im więcej, tym lepiej.

Należy też sprawdzić, ile rdzeni ma dany procesor . Uniwersalne laptopy przeznaczone do codziennego użytku są wyposażone w dwu- lub czterordzeniowe procesory. Dwurdzeniowe procesory z pewnością sprawdzą się w przypadku, gdy na urządzeniu wykonujemy mniej wymagające zadania. Dwa rdzenie mogą się jednak okazać niewystarczające, jeśli na przykład chcemy grać w najnowsze gry komputerowe.

Zobacz także: Jak płacić Blikiem?

Najlepsze procesory do laptopów to niezwykle wydajne podzespoły. Dzięki temu nawet najbardziej zaawansowane programy graficzne czy najnowsze gry komputerowe będą działać na komputerze przenośnym szybko i płynnie. Jednak im szybszy procesor, tym cena urządzenia jest wyższa. Również praca na baterii znacznie się skraca. Najwydajniejsze procesory są tworzone z myślą o komputerach przenośnych wykorzystywanych na przykład do tworzenia zaawansowanych grafik, wideo czy do grania w najnowsze gry komputerowe.

Zobacz film: Granica prywatności w sieci. Czy istnieje? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak sprawdzić procesor w laptopie

Jest kilka sposobów na sprawdzenie, jaki model i generację procesora mamy w laptopie . Możemy skorzystać z informacji producenta na temat danego modelu laptopa dostępnych na oficjalnej stronie internetowej. To, jaki mamy przyporządkowany procesor do laptopa , możemy sprawdzić również poprzez Menadżera urządzeń. Po kliknięciu na „Start” należy wyszukać i wybrać „Menadżera urządzeń” i na wyświetlonej liście znaleźć zakładkę o nazwie „Procesory”.

Czy można wymienić procesor w laptopie?

Wielu użytkowników komputerów przenośnych zastanawia się, czy da się wymienić procesor w laptopie . Zmiana procesora w laptopie zależy przede wszystkim od danego modelu komputera przenośnego. Jeśli CPU jest na stałe wlutowany, wymiana będzie niemożliwa. Najłatwiej jest szukać informacji o danym modelu laptopa w Internecie. Czasem wystarczy tylko rozkręcić urządzenie, wymienić procesor i złożyć laptop. Jeśli mamy żyłkę majsterkowicza, możemy sami spróbować wymienić procesor. Na forach internetowych czy na portalach komputerowych można znaleźć porady krok po kroku, jak zmienić procesor w laptopie . W innych przypadkach wymiana procesora, ze względu na budowę i wykorzystane elementy jest o wiele bardziej skomplikowana i wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Wtedy z wymianą CPU mogą w zasadzie poradzić sobie jedynie serwisy komputerowe.

Zobacz także: Co to jest technologia 5G? Wady i zalety

Procesory mobilne

Procesory mobilne to procesory tworzone specjalnie z myślą o telefonach komórkowych, tabletach i laptopach. Procesory mobilne są tak zaprojektowane, by w jak największym stopniu ograniczać zużycie energii. Minimalne zużycie energii wiąże się jednak z niższą mocą obliczeniową tych podzespołów. Porównanie procesorów mobilnych można znaleźć na specjalistycznych portalach poświęconych komputerom. Ranking procesorów mobilnych, publikowany regularnie na tego typu stronach internetowych, z pewnością pomoże w wyborze procesora.

Najlepsze procesory w laptopach wyróżniają się dużą wydajnością i szybkością działania. Wiąże się to jednak z o wiele wyższą ceną. Na procesory z najwyższej półki powinni decydować się gracze komputerowi i osoby profesjonalnie zajmujące się tworzeniem wideo czy grafiki 2D i 3D. Jeśli chcemy wykorzystywać urządzenie do mniej wymagających zadań, nie warto inwestować w komputery przenośne wyposażone w CPU z najlepszymi parametrami. Dobre procesory w laptopach uniwersalnych to takie, które zapewniają wysoką wydajność komputera, przez co praca z laptopem jest płynna i komfortowa.

Co sądzisz o tym artykule?
74
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0