Jakie grzyby zbierać, by się nie zatruć? Rady dla początkujących grzybiarzy

Grzybobranie - mężczyzna zbiera grzyby.
Fot. Halfpoint / Getty Images
Każdy początkujący grzybiarz ma wiele pytań – jakie grzyby zbierać, gdzie ich szukać, kiedy jest najlepszy czas na grzybobranie w Polsce? Trzeba pamiętać, że wśród pospolicie występujących w rodzimych lasach gatunków, licznie pojawiają się grzyby śmiertelnie trujące. Spożycie przez dorosłego człowieka niewielkiego muchomora sromotnikowego (którego przez nieuwagę można pomylić z pieczarką lub kanią) może prowadzić do poważnego zatrucia, a nawet śmierci.
  • Jakie grzyby zbierać
  • Grzybobranie w Polsce – gdzie szukać grzybów
  • Grzybobranie w Polsce – kiedy wybrać się do lasu
  • Jak zbierać grzyby w lesie – zasady podstawowe

Zobacz: Raviolo z grzybami. Przepis

Jest kilka niezawodnych sposobów na rozpoznanie gatunków trujących i jadalnych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak zbierać grzyby w lesie , by nie zrobić krzywdy sobie i swoim bliskim. Pamiętaj także, by koszyk pełen leśnych okazów zawsze pokazać doświadczonemu grzybiarzowi – jego wiedza może nawet uratować ci życie.

Jakie grzyby zbierać

Każdy początkujący grzybiarz powinien zapoznać się z charakterystyką najbardziej trujących grzybów i nigdy nie zrywać okazów, jeśli nie ma stuprocentowej pewności, że są jadalne. Podstawowym źródłem wiedzy jest dobry atlas grzybów. Jakie grzyby zbierać? Dobrze jest wybierać osobniki dorosłe, ponieważ wykazują zestaw cech charakterystycznych, umożliwiających rozróżnienie gatunków. Młoda pieczarka i muchomor sromotnikowy są bardzo podobne, ale już w pełni ukształtowane łatwo odróżnić. Skuteczną metodą jest także wybieranie wyłącznie grzybów rurkowych – z charakterystyczną „gąbką” pod kapeluszem – które są dla człowieka bezpieczne. Wszystkie śmiertelnie trujące gatunki należą do grzybów blaszkowych, więc od nich lepiej trzymać się z daleka. Dlatego dobrze jest na początek szukać borowików, podgrzybków, koźlarzy i maślaków.

Zobacz film: Grzyby w Polsce, źródło: Dzień Dobry TVN

Grzybobranie w Polsce – gdzie szukać grzybów

Jeśli zastanawiasz się, gdzie można nazbierać grzybów , odpowiedź nie jest jednoznaczna. Mogą to być lasy liściaste lub iglaste – wszystko zależy od tego, jakich gatunków szukasz. Borowika szlachetnego (prawdziwka) najlepiej wypatrywać pod dębami i bukami, a także sosnami i świerkami. Podgrzybki występują właściwie wszędzie, a w szczególności na wilgotnym trawiastym poszyciu. Maślaki znajdziesz w trawie pod modrzewiami. Koźlarze występują pod topolami, brzozami i grabami, często na brzegach leśnych polanek. Rydzów szukaj pod świerkami. Zawsze też dobrze jest udać się do lasów mniej uczęszczanych przez ludzi, by mieć większe szanse na znalezienie pięknych okazów. Miejsce grzybobrania powinno znajdować się z dala od ruchliwych ulic, by znalezione prawdziwki nie były zanieczyszczone szkodliwymi substancjami.

Grzybobranie w Polsce – kiedy wybrać się do lasu

Wiesz już, gdzie pójść, żeby znaleźć poszczególne gatunki. Równie ważny jest czas zbiorów. Owocniki pojawiają się w lasach już pod koniec kwietnia, choć najlepszy czas na grzybobranie to okres od późnego lata, aż do późnej jesieni. Dlatego jeśli zastanawiasz się, do kiedy można zbierać grzyby , prawidłową odpowiedzią będzie przełom listopada i grudnia. Mrozy skutecznie uniemożliwiają okazom dalszy rozwój. Ponadto warto wspomnieć, że wysyp grzybów często następuje po obfitych deszczach i podczas wysokiej wilgotności powietrza. Wtedy będziesz mieć największe szanse na zebranie kosza prawdziwków.

Jakie grzyby zbierać w listopadzie? Późną jesienią lasy nadal obfitują w smaczne gatunki – są to podgrzybki, gąski, sarniaki, kanie, opieńki, kurki czy rydze. To one zamykają sezon na grzybobranie w Polsce.

Jak zbierać grzyby w lesie – zasady podstawowe

Jest kilka kwestii, o których musisz pamiętać, jeśli chcesz pójść do lasu na grzyby – kiedy zbierać , które z nich są jadalne, ale też jak robić to poprawnie. Po pierwsze, trzeba zabrać ze sobą podręczny atlas grzybów, który pomoże rozwiać wątpliwości w przypadku znalezienia prawdopodobnie jadalnego grzyba. Warto pamiętać o odpowiednim pojemniku na zebrane okazy – najlepiej, by był to wiklinowy kosz. Nie należy zbierać grzybów do foliowej reklamówki, ponieważ łatwo mogą się w niej zaparzyć. Szczelny plastikowy pojemnik sprzyja także namnażaniu bakterii. Ważna jest także technika zrywania prawdziwków, kurek i wszystkich innych jadalnych gatunków. Przede wszystkim nie wolno niszczyć grzybni – jej uszkodzenie spowoduje, że w tym miejscu już nie wyrosną kolejne okazy. Najlepiej jest wyciąć grzyb tuż przy podłożu ostrym nożem, a następnie przykryć grzybnię ściółką, by zapobiec jej wysychaniu.

Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w grzybiarstwie, pamiętaj, by zawsze zachować ostrożność. Wiele grzybów trujących jest łudząco podobnych do tych jadalnych (na przykład młode muchomory sromotnikowe można pomylić z pieczarkami). Pomyłka może kosztować cię życie, dlatego zawsze dobrze jest pokazać zebrane okazy doświadczonemu grzybiarzowi.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości