Otylia Jędrzejczak jest wykładowcą na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Cezary Kosiński - na Warszawskiej Akademii Teatralnej, a Karolina Korwin Piotrowska prowadzi zajęcia na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać jakimi są nauczycielami. Co studenci muszą zrobić, aby oblać egzamin u naszych gości?
Sir Richard Shirreff to były zastępca Naczelnego Dowódcy Sił NATO w Europie. Niedawno napisał książkę "2017. Wojna z Rosją". Z wojskowym spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz, aby zapytać o zagrożenia płynące ze strony Rosji, bezpieczeństwo Polski jako członka NATO i politykę Prezydenta USA Donalda Trumpa.
Wielu polskim biurom blisko do pomieszczeń przeznaczonych do hodowli kur, ale są i takie, które robią tak dobre wrażenie jak biura w Dolinie Krzemowej. Przekonał się o tym dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Miał okazję zobaczyć "korpokomarowanie dla informatyków, którzy się naklikali", trzepak do medytacji i fotel masujący na "dobry prąd". Dowiedział się również, jak działa biurowy system rozpoznawania gości. Co jeszcze wypatrzył w polskich biurach? Będziecie zaskoczeni ;)
Na rynku pojawiła się sekslalka o imieniu Gabriel. Jej najtańsza wersja kosztuje 6400 dolarów, a najdroższy model - 180 tys. dolarów. Jeśli ktoś zdecyduje się na jej zakup, to na realizację zamówienia musi czekać nawet rok. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy seksuolog Monikę Staruch, by zapytać, dlaczego ludzie korzystają z tego typu lalek i czy tak w przyszłości będzie wyglądał seks.
Dzięki filmikom zamieszczanym w internecie powiedzenia w nich zawarte stają się kultowe i zaczynają być powszechnie używane. Należą do nich: "Forfiter" i "Ale urwał!". Oto historia tego drugiego.
Wiele firm i osób prywatnych pada ofiarą hakerów, przez których jest następnie szantażowana. Jak dochodzi do takich ataków? Jak się przed nimi zabezpieczyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówił psycholog biznesu Andrzej Tucholski.
Od 1 lipca wejdą w życie nowe przepisy, które wprowadzą jednolity system recyklingu. Co to oznacza? O nowych zasadach segregacji odpadów rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN ze specjalistką ds. ochrony środowiska Joanną Szubierajską.
Wielu Polaków nie lubi zwierzać się ze swoich zarobków. Dlaczego? Zastanawialiśmy się nad tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: socjologiem Tomaszem Sobierajskim i brytyjskim przedsiębiorcą Patrickiem Ney'em.
Kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim wzięło w Polsce kilkaset tysięcy osób. Po gwałtownym wzroście jego kursu, wiele osób znalazło się w pułapce kredytowej. Często koszt kredytu znacznie przewyższa wartość domu lub mieszkania. "Frankowicze" postanowili bronić się w sądach przed, ich zdaniem, nieuczciwymi praktykami, które towarzyszyły przyznawaniu kredytów. W studiu gościliśmy radcę prawną Barbarę Garlacz i adwokata dr. Jacka Czabańskiego, którzy zajmują się takimi sprawami. Ile kosztuje obsługa prawna takiego procesu?
Ojciec Paweł Kowalski idzie z duchem czasu. Do studentów dociera za pośrednictwem mediów społecznościowych, posługując się ich językiem, stawiając na otwartość. Na czym polega e-wangelizacja i czy da się zmieścić najważniejsze przesłanie homilii w 140 znakach na twitterze? Zobaczcie!
Dorota Sumińska: "Zwierzę, a szczególnie pies, jest stadną istotą. Dlatego rozpadanie się związku jest końcem świata, tak jak i dla małego dziecka, nagle wszystko się psuje. Pies nigdy nie zrozumie, że "para alfa" może się rozstawać". Problemy, rozwody i rozstania nie omijają par posiadających zwierzęta domowe. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym, jak możliwie bezstresowo przeprowadzić naszego pupila przez ten trudny moment w naszym życiu.
Na wyprawę po jednym z największych muzeów poświęconych zagadnieniom II Wojny Światowej zabrał nas dziś Tomasz Zubilewicz. Kiedy planowane jest otwarcie ekspozycji dla zwiedzających i co można tam zobaczyć? Zapraszamy do Muzeum II Wojny Światowej.
O to, czy ZUS rzeczywiście śledzi nas w mediach społecznościowych spytaliśmy rzecznika ZUS - Wojciecha Andrusiewicza: "To pracodawcy do nas piszą i wskazują, że ich pracownicy, mimo iż są na zwolnieniu lekarskim, to mają takie oto zdjęcia na swoim profilu na facebooku. (...) Mamy 24 miliony klientów. Kontrolujemy rocznie około 300 tyś. zwolnień na kilkanaście milionów, to nie jest dużo. (...) Jeżeli ktoś nieprawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie, jest pozbawiony zasiłku chorobowego". Czy urzędnicy w szczególny sposób sprawdzają kobiety, które znalazły zatrudnienie na kilka tygodni przed porodem? Jak wygląda taka kontrola i jaka kara czeka osobę oszukującą pracodawcę i ubezpieczyciela?
Świat obiegła informacja o tym, że naukowcy stworzyli krzyżówkę człowieka i świni. O komentarz do sprawy poprosiliśmy prof. Magdalenę Fikus, specjalistkę w dziedzinie genetyki: "Państwo sobie wyobrażacie w tym momencie, że gdzieś na świecie pojawia się prosiaczek, który ma długie włosy i piękne nogi. To nie całkiem jest tak". Po co naukowcy przeprowadzają tego typu eksperymenty.
20 lat temu Islandczycy postanowili zająć się problemem popularności używek wśród nastolatków. Stworzyli specjalny program zwalczania alkoholu, papierosów i narkotyków wśród młodzieży. Marcin Sawicki, w rozmowie z prof. Ingą Dorą Sigfusdottir, dowiedział się jakie były główne założenia tego projektu. Zobaczcie jakie spektakularne efekty udało się osiągnąć! Jak ta sprawa wygląda w Polsce? Czy również na naszym gruncie można wprowadzić podobne rozwiązania? Przy okazji dowiedzieliśmy się ... jak wyglądał Marcin Sawicki z bujną czupryną? ;)
Imiradio to internetowa stacja radiowa, w której pracują ochotnicy-obcokrajowcy. Praca w stacji jest dla nich sposobem na integrację, ćwiczenie języka oraz poznanie kultury Polski i krajów, z których pochodzą współprowadzący. Audycje prowadzone są w różnych językach, a słuchacze kontaktują się z prowadzącymi za pomocą portali społecznościowych. Z jakimi problemami spotkali się po przyjeździe do Polski?
Beata Wilbik chciała pracować w zawodzie pielęgniarki anestezjologicznej od kiedy pamięta. Co powinna jeść osoba, która pracuje po kilkanaście godzin dziennie, żyje w ciągłym napięciu i musi być zawsze gotowa do działania? Czy nasz kulinarny ekspert Mikołaj Rey poradził sobie w roli pielęgniarza?
W kąciku kulturalnego Polaka: guma do żucia. Jak ją dyskretnie wypluć? Czy można do tego użyć kwiatka? Czy są sytuacje, w których żucie gumy jest dopuszczalne? A może lepiej zupełnie ją sobie odpuścić? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer dopowiedział się od eksperta Wojciecha Wocława, dlaczego savoir-vivre to prawdziwy survival. Czy twarz osoby żującej gumę najczęściej przybiera wyraz "bezmyślnie przeżuwającej krowy"? ;-)
Kiedy Joachim miał 19 lat, lekarze postawili diagnozę: guz mózgu. Po udanej operacji jego ojciec, Robert Czerniak, został rehabilitantem na pełen etat. Kiedy Joachim zaczął chodzić, postanowili, że wyruszą do Australii (rozmawialiśmy z nimi przed samym wyjazdem). Przejechali na rowerach 10 tys. kilometrów. Napisali książkę "Podróże do granic". Ojca i syna zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN.
Ross Smith i jego babcia mają na Facebooku prawie 2,5 miliona fanów z całego świata. Internet pokochał ich za luz i niezwykle poczucie humoru. Jak wpadli na pomysł robienia wspólnych filmików? Czy babcia wie jak działa Internet? I skąd zna polskie słowo "stara"?
W swojej książce opowiada otwarcie o adopcji, depresji i bezpłodności. Izabela Olchowicz-Marcinkiewicz, była żona byłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza, wydała autobiografię, w której wspomina swoje życie z Kazimierzem Marcinkiewiczem. Jak tę książkę ocenia Kazimierz Marcinkiewicz? Dlaczego Izabela nie zrezygnowała z nazwiska byłego męża, skoro - jak pisze w książce - Marcinkiewicz jej nigdy nie kochał? Dlaczego ich związek się rozpadł? Czy czuje się odpowiedzialna za rozpad rodziny Kazimierza Marcinkiewicza? Dlaczego zależało jej na dobrych relacjach z byłą żoną Marcinkiewicza? Czego życzy swojemu byłemu mężowi? Z Izabelą Olchowicz-Marcinkiewicz rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
28 stycznia 2003 roku grupa licealistów pod opieką nauczyciela wyszła ze schroniska w Morskim Oku. Nie wszyscy wrócili. Gigantyczna lawina zepchnęła ich do Czarnego Stawu. Od tragedii minęło 14 lat. Czy rodzice kiedykolwiek pogodzą się ze stratą? Jak wygląda ich życie po tragedii? W Dzień Dobry TVN Andrzej Matysiewicz i Urszula Pacanowska opowiedzieli o stworzonej grupie wzajemnego wsparcia i miesięcznicach na brzegu Morskiego Oka.
Dietetyczne śniadania, kuchnia orientalna, włoska i tajemnice czekolady - to tematy przewodnie kursów kulinarnych. Odwiedziliśmy kilka, by sprawdzić, czego można się podczas nich nauczyć.
W Polsce co roku ginie bez wieści ok. 20 tys. osób. Część z nich znika dobrowolnie. Jakie są tego przyczyny? Kiedy należy zgłosić zaginięcie? Do kiedy policja szuka zaginionego? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji Krzysztof Hajdas i psychiatra dr Hubert Maria Kowalczys.
Po miesiącach przerwy w działaniu, fotoradary wracają na drogi. Czy dzięki nim rzeczywiście jest bezpieczniej? Gdzie powinny być ustawiane? O tym goście Dzień Dobry TVN: insp. Marek Konkolewski, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych Janusz Popiel i dziennikarz TVN Paweł Płuska.
Po awansie niektórzy tracą kontakt z rzeczywistością. O to dlaczego stanowisko może zmieniać człowieka zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN coacha biznesowego Miłosza Brzezińskiego.
Stosunkowo nowym zjawiskiem jest tzw. zdrada kontrolowana. Na czym polega? Kto "wchodzi" w takie układy? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psychiatrą dr Mają Polikowską-Herman i publicystką Agatą Passent.
15 lutego na antenie telewizji TVN zadebiutuje serial kryminalny "Belle Epoque", którego akcja toczy się w Krakowie w 1908 roku. Autorami scenariusza są: aktor Marek Bukowski i reżyser Maciej Dancewicz. Jak doszło do ich współpracy? Dlaczego umiejscowili akcję serialu w epoce wielu odkryć? Z jakich źródeł korzystali podczas pisania scenariusza? Co było najtrudniejsze w ich pracy?
Przemysław "Piniak" Piński tworzy swoje buty od podstaw, a szewstwa uczył się od najstarszych rzemieślników. Jego projekty pojawiają się między innymi na paryskich wybiegach, a same buty, szyte z reklamówek na zakupy lub inspirowane morskimi stworzeniami, są uważane za jedne z najbardziej awangardowych w Polsce. Skąd czerpie inspirację? Gdzie znalazł szewców, którzy nauczyli go robić obuwie od zera? Jak wygląda jego pracownia i dlaczego postanowił, że sztuki wytwarzania butów będzie uczył innych?
Ostatnio głośno było o wypadzie do jednej z dyskotek w Białymstoku rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak się bawią ludzie w mniejszych i większych miastach oraz czy tzw. szpan nadal jest w modzie. Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: rapera i dziennikarza Tomasza Kleyffa aka CNE, dziennikarkę i modelkę Dominikę Zasiewską oraz muzyka Tomasza Niecika.