Czwarty czwartek listopada to dla Amerykanów jedno z najważniejszych świąt - Dzień Dziękczynienia. Mateusz Hładki wybrał się do warszawskiej rezydencji ambasadora USA w Polsce, gdzie ambasador, Paul W. Jones wspólnie z żoną Catherine Cheremeteff Jones, opowiedzieli mu o najważniejszych tradycjach związanych z tym świętem. Czego nie może zabraknąć na stole w tym ważnym dla Amerykanów dniu?
Wiele par staje, po ślubie, przed dylematem, jak zwracać się do teściów. Czy powinniśmy mówić: "mamo i tato", czy może zwracać się po imieniu? O tym, jak każe nam postępować w tym wypadku obyczaj, jak ta sytuacja wygląda w innych krajach i, kto powinien wyjść z inicjatywą opowiedziała nam dr Irena Kamińska-Radomska, trener etykiety biznesu. A jak sprawa wygląda "w praktyce" zdradzili nam Anna Kerth i Jarosław Jakimowicz.
Co jakiś czas możemy obejrzeć filmy obrazujące histerię w jaką wpadają konsumenci podczas atrakcyjnych promocji w galeriach handlowych. Czy takie zachowania są typową, polską cechą i czy dotyczą wszystkich ludzi? O tym, co skłania ludzi do podobnych zachowań oraz, jak i dlaczego reklamodawcy starają się je wywołać opowiedzieli nam w studiu Dzień Dobry TVN: psycholog prof. Dominika Maison i socjolog Tomasz Sobierajski.
Paweł ma 12 lat. Uczy się w gimnazjum. Mimo, że w szkole na zajęciach z techniki uzyskał jedynie ocenę dopuszczającą, to podczas korepetycji u wujka, odkrył w sobie prawdziwą pasję. Zobaczcie, co udało mu się stworzyć. O systemie edukacji, presji związanej z ocenami i sposobach na kreatywne podejście do podstawy programowej rozmawialiśmy z Pawłem, jego ojcem - Michałem Jarczykiem i dyrektorem gimnazjum, Witoldem Młynarczykiem.
Joseph Herscher jest wynalazcą, którego kreatywne filmiki cieszą się dużą popularnością w internecie. Co jest w nich takiego wyjątkowego? Ile Joseph miał lat, kiedy zaprojektował swoją pierwszą maszynę? Skąd bierze pomysły na nowe wynalazki? Gdzie je konstruuje? Czy jakiś pomysł mu nie wyszedł? Z rozrywkowym wynalazcą rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Znajomość zasad savoir vivre przydaje się nawet w najbardziej prozaicznych sytuacjach. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z ekspertem od etykiety Wojciechem S. Wocławem, aby zapytać, jak powinien zachować się mężczyzna, który odwozi do domu dziewczynę, jakie miejsce zajmować w aucie, kiedy nie jest się kierowcą i kto z grupy znajomych powinien zrzucić się za wspólny przejazd taksówką. Okazało się, że w złym tonie jest trzaskanie drzwiami samochodu. A dlaczego w aucie Marcina można to robić? ;)
Adam Niedźwiedź, Daniel Tracz i Patryk Grudowicz odpadli z "Top Model", ale to dopiero początek ich kariery w modelingu. Jak trafili na wybieg Mariusza Przybylskiego? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z nimi o tym, jak udział w programie wpłynął na kariery przystojniaków.
Co czwarte dziecko w mieście pochodzi z nieformalnego związku. Czy samotna matka nadal jest stygmatyzowana przez społeczeństwo? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z socjologiem Tomaszem Sobierajskim oraz publicystką Agatą Passent. Naszych gości spytaliśmy między innymi, jaka jest różnica między kobietą samotnie wychowującą dziecko a panną z dzieckiem.
Naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że człowiek potrzebuje 4 do 6 "głasków", aby przeżyć. A jak na nasz organizm wpływa śmiech? W Dzień Dobry TVN jogin śmiechu Piotr Bielski i jedyna w Polsce certyfikowana seks-coach Marta Niedziecka powiedzieli o tym jak śmianie się i bliskość drugiej osoby wpływają na nasz organizm. A jak przytula Marcin Prokop?
Magdalena Jaworska urodziła swojego syna Alana gdy miała 34 lata. Od poniedziałku do czwartku są w Nysie razem z tatą Alana Andrzejem, a resztę tygodnia spędzają w Brzegu, gdzie pani Magda pracuje w kręgielni, która należy do jej rodziny. Jak radzi sobie z takim rozbiciem tygodnia? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoim życiu skupionym wokół pracy i dziecka.
Modli się po polsku, liczy po angielsku, myśli poetycko po hiszpańsku. Gdy miała 7 lat, po wybuchu II Wojny Światowej, jej rodzina musiała uciekać z Polski przez Niemcy do Paryża. Poznajcie historię Elżbiety Wittlin-Lipton i Madryt polskiej emigrantki.
Przez rok doprowadził do zatrzymania aż 104 pedofilów. Pan Krzysztof Dymkowski udaje w sieci nastolatki i łapie pedofilów. Dlaczego to robi? Jak wygląda proces tropienia pedofila? Czy nie obawia się zemsty?
Gość Dzień Dobry TVN Dorota Williams stworzyła styl głównej bohaterki serialu Druga szansa - Moniki Boreckiej. Jak powstawały te stylizacje? Kto miał na nie największy wpływ? Jakie cechy bohaterki Dorota chciała wydobyć za pomocą tych kostiumów? Dowiedzieliśmy się również, co wyjątkowego wydarzy się w najbliższym odcinku Drugiej szansy.
Co prawda wojna skończyła się wiele lat temu, ale pozostawiła po sobie sporo niebezpiecznych "pamiątek", które muszą być zneutralizowane przez saperów. Jak wygląda praca ludzi wykonujących ten zawód? Co ich chroni podczas akcji? O tym gość Dzień Dobry TVN st. chorąży sztabowy, dowódca patrolu saperskiego Przemysław Parol. Dowiedzieliśmy się również, co zrobić, kiedy natkniemy się na niewybuch.
Pierwsze dni wspólnego mieszkania bywają trudne dla par. A jak było w przypadku gości Dzień Dobry TVN: aktorki Andżeliki Piechowiak i muzyka Norbiego? Czy było coś, co ich denerwowało w partnerach? Natomiast psychologa Piotra Mosaka zapytaliśmy, czy możliwy jest udany związek bez wspólnego zamieszkania przed ślubem.
Jest jednym z bardziej rozpoznawalnych i aktywnych polityków w Polsce. Realizuje się jako prezydent Słupska, dostaje też propozycje by kandydować na stanowisko prezydenta Warszawy, a nawet by wziąć udział w krajowych wyborach prezydenckich w roku 2020! W autobiograficznej książce "Pod Prąd" opowiada m.in. o trudnych relacjach z rodzicami i o tym, czy warto było iść drogą, którą sobie wytyczył.
Historyk sztuki - Adam Leja opowiedział nam o swojej pasji. Pan Adam jest posiadaczem największej w Polsce kolekcji mody haute couture. O dobrym guście, miłości do mody i o tym, jak odnaleźć własny styl, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Vasiną, Katarzyną Sokołowską i Tomaszem Ossolińskim.
"Komandos, snajper i zwiadowca. Spotkali się na polu bitwy, teraz wspólnie walczą o zdrowie. Są bohaterami Ukrainy". Bianka Zalewska odwiedziła, z kamerą Dzień Dobry TVN szpital, w którym leżą ukraińscy żołnierze, ranni na polu walki. Poznajcie ich historie.
Tworzenie papierowych samolotów to zajęcie wymagające ogromnej precyzji, a przynajmniej na tym poziomie, który reprezentuje nasz gość, John Collins, rekordzista świata w najdłuższym locie samolotu z papieru. Czy Magda Mołek i Marcin Meller odnaleźliby się w roli konstruktorów papierowych obiektów latających? Dacie radę powtórzyć sztuczkę, którą zaprezentował nam John?
Czy rodzice powinni dawać dzieciom kieszonkowe, by uczyły się one oszczędzania i zarządzania własnymi finansami już od najmłodszych lat? Ponad 60% naszych widzów uważa, że tak. A jakie jest zdanie naszych gości? Zobaczcie na ten temat sądzą: Paweł Nastula, Krystyna Czubówna i Jacek Kopczyński.
22 listopada na aukcję trafi niezwykła kolekcja dzieł sztuki współczesnej. To ponad 60 talerzy ozdobionych m.in. przez Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Jana Lebensteina i Zbigniewa Makowskiego. Czy zbiory sztuki, takie jak kolekcja talerzy Jana Styczyńskiego powinno się rozdzielać? Jakie ceny mogą osiągnąć podczas aukcji? Opowiedział nam Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego.
Chwila nieuwagi i ... dziecko znika rodzicom z oczu. O tym, jak łatwo jest stracić dziecko z oczu, wie chyba każdy rodzic. Do takich sytuacji dochodzi bardzo często w zatłoczonych galeriach handlowych. Jak przygotować siebie i dziecko do takiej sytuacji? Jak dzieci radzą sobie ze stresem i jak reagują w sytuacji, w której zdane są tylko na siebie? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Magdaleną Bill i Martą Bachórz.
Takiego mieszkanie jeszcze nie widzieliśmy! Żeby je zwiedzić musieliśmy zejść... 5 metrów pod ziemię! Podoba Wam się taki pomysł? Na spacer po "podziemnym M" reporterkę Dzień Dobry TVN Katarzynę Jaroszyńską zaprosiła rodzina Sobańskich.
Ksiądz Krzysztof Kauf jest kapłanem dostępnym dla wiernych 24 godziny na dobę. Swoim czarnym maluchem jeździ wszędzie tam, gdzie jest potrzebny. Zaprosiliśmy księdza Krzysztofa do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o szczegóły jego pogotowia duszpasterskiego. W jakich sprawach dzwonią do niego wierni? Na czym polega duchowe spa?
Już nie długo na ekranach polskich kin pojawi się film o życiu Michaliny Wisłockej, autorki książki "Sztuka kochania". Czy Polacy potrafią rozmawiać o seksie? Jak mówić w sytuacjach intymnych by nasze słowa nie brzmiały infantylnie lub wulgarnie? W Dzień Dobry TVN gościliśmy seksuolog Izabelę Jąderek oraz aktorki: Katarzynę Kwiatkowską i Magdalenę Boczarską. Kobiety opowiedziały nam o swoich doświadczeniach z "łóżkowymi poetami" i razem zastanowiły się nad trudnościami jakie napotykamy w intymnych rozmowach.
"Szukam okazji, żeby być w ruchu. Szukam okazji, żeby zatrudnić mój silnik". Bohater naszego reportażu, Jan Stachow ma 88 lat, jest emerytowanym majorem Wojska Polskiego i ... jednym z najstarszych biegaczy w Polsce. Tygodniowo pokonuje przynajmniej 50 kilometrów! Poznajcie jego przepis na długowieczność.
Ilona Nowacka i Marzena Sadłoń są blogerkami. Tym, co wyróżnia je na tle kobiet, które prowadzą blogi macierzyńskie są ich dzieci. Mimo, że wychowują dzieci z niepełnosprawnością to nie czują się "heroskami", za które uważa je społeczeństwo. Mówią, że mają najzwyczajniejsze rodziny na świecie. Ich blogi odwiedzają tysiące rodziców, którzy na co dzień borykają się z takimi samymi problemami. W Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym czym tak na prawdę różni się wychowanie dziecka na wózku od chodzącego na własnych nogach.
Pan Hubert Gwiżdż jest właścicielem wyjątkowego instrumentu - skrzypiec zrobionych z 16 tysięcy zużytych zapałek. Zostały wykonane przez jego dziadka w Paryżu, a prace trwały 8 lat. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska spotkała się we Wrześni, miejscowości pana Huberta, ze Zbigniewem Wodeckim, od którego dotarła do nas wiadomość o niezwykłych skrzypcach. Właściciel utrzymuje, że jego dziadek grając na nich w paryskich kafejkach zarobił wystarczająco dużo żeby kupić prawie całą wieś. Czy dziś brzmią równie wyjątkowo?
Jeden z wymyślonych kiedyś przez Andrzeja Mleczko aforyzmów spotkał się z falą krytyki, a sam autor został nazwany mizoginem. Czy osoby krytykujące rysownika byli w błędzie? Zaprosiliśmy go do krakowskiej siedziby TVN, aby miał szansę na stawienie czoła oskarżeniom. Rozmowę ze studia Dzień Dobry TVN przeprowadzili Dorota Wellman i Marcin Prokop.
Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, pochylając się nad dokumentami lub klawiaturą komputera. Dzieci, odrabiając pracę domową, przyjmują na krzesłach niestworzone pozy. W przyszłości może to skutkować problemami z kręgosłupem. Jak pracować na siedząco i nie zrobić sobie krzywdy? Rozwiązaniem może być, nie tylko odpowiednia postawa na krześle, ale również biurko z regulowaną wysokością blatu, przy którym możemy pracować również na stojąco. W Dzień Dobry TVN przyjrzeliśmy się działaniu regulowanego stelaża Flyingdesk firmy Sulmet.