Są nauczyciele, którzy uważają że nowa reforma edukacji jest szkodliwa. Na znak protestu postanowili dzisiaj odejść od tablic. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy nauczyciela Artura Sierawskiego z koalicji "Nie dla chaosu w szkole" i prof. Krzysztofa Biedrzyckiego z Instytutu Badań Edukacyjnych, aby zapytać, czego dokładnie żądają nauczyciele.
Dylan.pl to projekt Filipa Łobodzińskiego, do którego zaangażował takich wokalistów jak: Pablopavo, Maria Sadowska, Tadeusz Woźniak czy Muniek Staszczyk. Artyści chcą pokazać polskim słuchaczom głębię tekstów Boba Dylana, więc postanowili zaśpiewać jego piosenki w polskim tłumaczeniu. Postała również książka zawierająca 130 transkrypcji jego tekstów. Czego jeszcze nie wiemy o Dylanie?
Pani Agata ma dopiero 24 lata, ale życie zdążyło ją już doświadczyć. Jej syn Antek bardzo poważnie zachorował i potrzebował przeszczepu wątroby. Dawcą została jego mama. Po przeszczepie wraca do normalnego życia i chce pokazać innym mamom, że można o siebie zadbać. Pomogła jej w tym Maja Sablewska, prowadząca program "Sablewskiej sposób na modę". Poznajcie wyjątkową bohaterkę metamorfozy Mai.
Aleg Bogatishev pochodzi z Doniecka na Ukrainie. Opuścił kraj w 2014 roku, kiedy wybuchł tam konflikt. W Polsce jest instruktorem tańca towarzyskiego, a na Ukrainie zdobył tytuł wicemistrza w tańcu latynoamerykańskim. Mikołaj Rey odwiedził go, by zasmakować ukraińskiej kuchni. Czy różni się od polskiej?
Elena Sudina przyjechała do Polski razem z synem. Uciekli z Ukrainy przed piekłem wojny i nie mieli ze sobą nic poza dwiema walizkami oraz sprzętem fotograficznym. Szybko okazało się, że Pani Elena nie może znaleźć innej pracy niż sprzątanie czy sprzedaż owoców. Ukrainka postanowiła nakręcić film dokumentalny "Mieszkam tu, bo kocham", w którym pokazuje, że że imigranci nie zawsze przyjeżdżają do Polski, by tylko brać. Chcą również dawać coś od siebie, bo kochają Polskę.
Jak powszechnie wiadomo, kluczem do sportowego sukcesu jest odpowiedni osprzęt i strój. Filip Chajzer postanowił więc sprawdzić, ile kosztuje sportowa pasja. Dlaczego w sporcie najważniejsza jest... kapusta? Co jest w tym sezonie modne? Jakie buty do biegania są najlepsze? Zmęczony bieganiem Filip Chajzer spróbował również gry w golfa. Zobaczcie, jak gra polski Tiger Woods i, ile kosztuje rower dla początkującego króla triathlonu! :-)
Opłata administracyjna za odholowanie samochodu to 470 złotych. Do tej kwoty należy doliczyć mandat za popełnione wykroczenie i opłatę za postój na parkingu, na który auto zostanie odstawione. Złe parkowanie to droga sprawa. Dlaczego więc Polacy ciągle wykazują się ułańską fantazją w tej kwestii? Czy to dlatego, że zwyczajnie nie mamy gdzie parkować? Kto parkuje gorzej: kobiety czy mężczyźni? O absurdach z polskich parkingów i chodników w Dzień Dobry TVN mówili: współprowadzący program "Absurdy drogowe" w TVN Turbo Kamil Jaśkowski oraz Adrian Furgajski z zespołu doradców gospodarczych TOR.
"Proszę zamknąć oczy i czekać do końca" - tak Zdzisław "Laurent" Gasperowicz mówił do swoich klientek. Dlaczego najsłynniejszy polski fryzjer porzucił czesanie i poświecił się malarstwu? Ile jest obrazów w jego pracowni? Kto go inspiruje? Z fryzjerem uzależnionym od impresjonizmu rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
Ostatnio głośno zrobiło się o książce napisanej przez Agatę Steczkowską. Kompozytorka i dyrygentka potwierdziła w niej, że tylko ona spośród całego swojego rodzeństwa przyszła na świat jako dziecko księdza. Agatę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, by powiedziała, dlaczego zdecydowała się na opisanie historii swojej rodziny. Jak rodzeństwo zareagowało na tę książkę? Dlaczego autorka nie dodała do niej zdjęć rodziny? Jak wspomina swoje dzieciństwo?
Jan Cedzyński gra w gry liczbowe od 30 lat. Kupon kupuje codziennie. Ile razy udało mu się wygrać? Ma swój system analizy losowań, czy polega na intuicji? Dlaczego jego zdaniem wygrywający nie chcą występować publicznie? W Dzień Dobry TVN Jan Cedzyński - człowiek, który rozbija banki gier liczbowych.
Według najnowszych badań mężczyźni przerywają o 23 proc. częściej kobietom niż innym mężczyznom. Czy to dlatego, że kobiety za długo mówią? A może nie jesteśmy ciekawi tego, co nasz rozmówca ma do powiedzenia? W Dzień Dobry TVN o przerywaniu bez przerywania sobie nawzajem mówili Miłosz Brzeziński, Kamila Ryciak i Grażyna Wolszczak.
Yellow is the new orange? Filip Chajzer wybrał się na ulicę Bakalarską w Warszawie, by spytać modowych znawców z bazarku o najmodniejszy kolor tego sezonu, czyli kolor kanarkowy. Tam podobno wszystko, co żółte idzie teraz jak woda... A co o kostiumie Pani Premier Beaty Szydło sądzi znawca protokołu dyplomatycznego? Zobaczcie!
Pani Katarzyna i Pan Robert mieszkają w Niemczech. Podczas prac remontowych w jednym z frankfurckich budynków Pan Robert znalazł liścik w butelce po rumie. Okazało się, że został napisany przez Polaków, którzy ponad 35 lat temu wybrali się w podróż do Australii. Pragniemy pomóc parze odnaleźć autorów listu: Pana Krzysztofa z Kielc i Pana Janusza z Suwałk. Jeśli posiadacie jakiekolwiek informacje, prosimy o kontakt.
Niektóre zagadki kryminalne, które wydawały się nie do rozwiązania, zostają wyjaśnione po latach. Dzieje się tak dzięki pracy policjantów z krakowskiego Archiwum X. Jak działa? Komu sprzyja czas - policji czy sprawcy czynu? Czy słynna sprawa Iwony Wieczorek ma szansę na rozwikłanie? O tym w Dzień Dobry TVN mówił były szef Biura Kryminalnego KGP Marek Dyjasz.
Daniel i Natalia Muniowscy poznali się w sieci. Połączył ich ulubiony bohater: Harry Potter. Po kilku miesiącach spotkań w Internecie postanowili zobaczyć się na żywo. Daniel przejechał 500 kilometrów, by zobaczyć się z ukochaną. I został już na zawsze. Czy wspólna pasja pomaga im w pokonywaniu trudów codzienności? Dlaczego ich córka nazywa się Liliana? Poznajcie historię miłości: do partnera, do dziecka i do książek.
Polacy są na 8. miejscu na świecie, jeśli chodzi o łysienie. W Dzień Dobry TVN łysi panowie: Piotr Zelt i Marcin Sawicki powiedzieli o swoim życiu bez włosów. Jak łysieć z godnością? A dermatolog dr Łukasz Preibisz powiedział, jak przebiega utrata włosów. Jej przyczyną jest nieodpowiednia dieta czy styl życia? Czy łysina dodaje lat? A jak na panów bez włosów reagują kobiety? Czy kobietom podobają się łysi mężczyźni?
W sieci pełno jest filmików z kamer samochodowych, na których widać akty niepohamowanej agresji wśród kierowców. Skąd w niektórych takie pokłady agresji za kółkiem? Dlaczego za kółkiem puszczają nam nerwy? Jak reagować na agresywnego kierowcę? W Dzień Dobry TVN socjolog dr Tomasz Sobieraski zdradził, że agresją na drodze rządzą podobne mechanizmy jak agresją w Internecie.
Obecnie około miliona dzieci w Polsce nie otrzymuje zasądzonych alimentów, a ściągalność zaległości jest na poziomie blisko 20 proc. Zmiana kodeksu karnego uchwalona właśnie przez Sejm może pomóc w egzekwowaniu świadczeń alimentacyjnych i zapobiec uchylaniu się od ich płacenia. Jakie sankcje przewiduje nowelizacja? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokata Zbigniewa Romana.
Na pierwszy rzut oka praca hostessy wydaje się lekka, łatwa i przyjemna. Nie jest to jednak prawda. Jakie cechy powinna mieć dobra hostessa? Co należy do jej zadań? Czy pracę tę mogą wykonywać mężczyźni?
Ayman Nawar jest Tunezyjczykiem, który z miłości do żony opuścił swój kraj i zamieszkał w Nowym Targu. Jak mu się żyje w Polsce? Przywykł do niskich temperatur? Jaka jest różnica między życiem w Tunezji a życiem w Polsce?
W jednej ze szkół nauczycielka kazała ściąć chłopcu włosy, bo były za długie. Czy miała prawo to zrobić? Czy statut szkoły może zabraniać uczniom noszenia pewnego rodzaju fryzur? Jak w takiej sytuacji powinien postąpić rodzic? W Dzień Dobry TVN o dziecięcych fryzurach rozmawialiśmy z dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie Danutą Kozakiewicz i rodzicami długowłosych chłopców: Krzysztofem Dialbo Włodarczykiem i Agnieszką Cegielską.
3/4 Polaków robi zakupy w niedzielę. Co, gdy w życie wejdzie ustawa o ograniczeniu handlu w tym dniu? Kto zyska, a kto straci? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte? Kiedy najszybciej ustawa może wejść w życie? W Dzień Dobry TVN o problemie, który według naszej sądy dzieli Polaków na pół, Radosław Knap z Polskiej Rady Centrów Handlowych oraz Alfred Bujara - Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność.
W piramidzie finansowej zysk konkretnego uczestnika piramidy jest uzależniony od wpłat kolejnych uczestników, stojących niżej w tej strukturze. Jak nie wpaść w sidła twórców piramidy finansowej? Jak rozpoznać piramidę finansową zanim będzie za późno? I wreszcie, jak osoby oszukane mogą dochodzić swoich praw? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psychoterapeutą Rafałem Rutkowskim i ekonomistą oraz dziennikarzem TVN24 Biznes i Świat Pawłem Blajerem.
Kto był wzorowym uczniem i pilnie się uczył, a kto wolał raczej iść na siłownię niż do szkoły? Na wspomnienia ze szkolnych lat namówiliśmy dziś, w studiu Dzień Dobry TVN, Joannę Lazer, Tomasza Oświecińskiego, Sylwię Gliwę i Piotra Kędzierskiego. Jak wy wspominacie lata spędzone w szkolnej ławce? Wracacie pamięcią do tamtych czasów?
Nasz gość - dr hab. Joanna Sułkowska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego jest według UNESCO jednym z naukowców, którzy mogą zmienić świat. Co motywuje ją do ciężkiej pracy? Na czym polegają jej badania i jak mogą być wykorzystane jej odkrycia?
Historia jej życia mogłaby dostarczyć materiału na kilka książek. Urodziła się na Syberii, jej ojciec przegrał majątek w 3 karty, a w czasie studiów grywała w brydża z Januszem Korwin-Mikkem. O sztuce, życiu i rodzinie z Andą Rottenberg, wieloletnim dyrektorem Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, rozmawiał Łukasz Radwan.
Dziś o godz. 20.30 w ponad 180 krajach zgaśnie światło w ramach corocznej akcji „Godzina dla Ziemi” organizowanej przez WWF. O sytuacji przyrody w Polsce, zwłaszcza w kontekście zmiany ustawy dotyczącej wycinki drzew oraz o kształtowaniu proekologicznych w społeczeństwie rozmawialiśmy z Kingą Rusin, Agnieszką Cegielską i Pawłem Średzińskim - przyrodnikiem związanym z projektem Wolf Mountains.
Małgorzata Niedzielska miała 16 lat, gdy wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi z siedzibą w Krakowie. Po odejściu z zakonu zdecydowała się pozwać, zgromadzenie w którym była o utratę zdrowia. To pierwszy taki proces w Polsce. Dlaczego zdecydowała się na ten ruch? Co dzieje się za murami żeńskich klasztorów i jak wygląda codzienne życie sióstr?
"Każdy dzień to jest ok. 15 km. pieszo i... w biegu. Czasami zdarzają się bardziej intensywne dni gdzie przechodzę ponad 20 km". Jak wygląda praca fotografa podczas największych tygodni mody? Zapraszamy na spotkanie z Szymonem Brzóską, który od czterech lat zajmuje się uwiecznianiem najważniejszych wydarzeń w świecie mody.
Jak przygotować się do sezonu rowerowego i co jest najważniejsze w sporcie rowerowym? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy "kolarza nieudolnego" Michała Kempę, który opowiedział nam o swojej pasji. Zaczęliście już sezon? Wolicie jeździć po mieście, czy po bezdrożach?