Bartosz Węglarczyk: "U nas na podwórku dzieci zawodowych kryminalistów mieszały się z dziećmi profesorów, którzy zajmowali się fizyką jądrową (...) Podwórka były egalitarne nadzwyczaj". Elżbieta Romanowska: "Teraz (dzieci) siedzą w domu i albo trenują kciuki, albo oddają się całkowicie światu wirtualnemu". Wujek Samo Zło: "To było takie fajne miejsce gdzie można było się nauczyć wielu rzeczy np. działania w grupie". W Dzień Dobry TVN z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o tym, czym różnią się dzisiejsze podwórka od tych, które pamiętają z dzieciństwa.
Mimo wielu akcji informacyjnych starsi ludzie nadal dają się nabierać oszustom stosującym metodę "na wnuczka" i "na policjanta". Dlaczego starsze osoby są tak ufne? Na co zwracać uwagę, by nie dać się nabrać? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN ze specjalistą ds. bezpieczeństwa Andrzejem Mroczkiem i rzecznikiem prasowym Komendanta Głównego Policji insp. Mariuszem Ciarką.
Wielu z nas wozi na siedzeniach samochodu m.in. torby z zakupami, laptopy, zabawki i butelki z wodą. Okazuje się, że jest to bardzo niebezpieczne. Co się dzieje z tymi przedmiotami w razie wypadku? Ile wynosi ich tzw. masa chwilowa w momencie zderzenia z przeszkodą nieodkształcalną przy 50 km na godzinę? O tym w Dzień Dobry TVN mówił propagator bezpiecznej jazdy Sylwester Pawłowski.
Wybitny neurobiolog, psychofarmakolog i biochemik, jeden z najbardziej znanych zwolenników legalizacji marihuany i badacz jej medycznych właściwości. 7 kwietnia zmarł prof. Jerzy Vetulani. W Dzień Dobry TVN wspominaliśmy profesora z jego wnukiem Franciszkiem i młodszym synem Tomaszem Vetulanim: "Był tak bardzo sobą, wyjątkową osobowością, że wszelkie próby powielenia go stałyby się karykaturą (...) nie musiał nikomu wejść na głowę, żeby stanąć wyżej".
Maciej Dolega zabrał dziś kamerę Dzień Dobry TVN do niezwykłego domu Adama Bronikowskiego nad Zalewem Czorsztyńskim. Domu, który zdobywa nagrody na międzynarodowych konkursach architektonicznych.
Sprawca wypadku, Damian K.: "Wchodząc w dorosłe życie, zaczynam od tego, że upadam, trafiam do więzienia". O brawurze, zbytniej pewności siebie i niedostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, czyli jednych z głównych przyczyn wypadków drogowych rozmawialiśmy z Pawłem Tomaszkiem, organizator kampanii społecznej „Godzina jazdy na wózku” i Klaudią Podkalicką, kierowcą rajdowym i ambasadorką tej akcji.
Kto jak kto, ale górale na pogodzie znają się najlepiej! W Dzień Dobry TVN gościliśmy Sławomira Szostaka i Piotra Macoszka czyli prezenterów pogody z Białego Dunajca i z Istebnej. Czy da się przepowiedzieć pogodę obserwując zachowanie psa i jak można szybko "zwyżyć" ciśnienie? Zobaczcie!
W tym roku mamy nieco więcej czasu na rozliczenie podatku, zeznanie trzeba złożyć do 2 maja 2017. O czym powinniśmy pamiętać składając PIT, czy pojawiły się jakieś nowe ulgi z których możemy skorzystać i czym jest PIT-WZ? Na wszystkie pytania odpowiedziała nam Renata Domasiewicz - zastępca dyrektora Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów. Na czym polega "czynny żal" i kiedy urząd może odstąpić od ukarania nas za zwłokę?
Podobno najważniejsze jest to, żeby między dwiema osobami zgadzała się energia - wtedy nie może nie wyjść. A co, jeśli chcemy wzbudzić uczucie w konkretnej osobie, która nie zwraca na nas uwagi? Istnieją czary, które mogą to zmienić? Jak wygląda rzucenie czaru? O tym w Dzień Dobry TVN doradca życiowy i psychotronik Gabriel Piernikarz. A o naukowej stronie miłości opowiedziała psychiatra dr Maja Polikowska-Herman. Czy naukowcy też wierzą w czary? Zobaczcie, kogo chciała zaczarować Dorota Wellman! I czy się to udało? ;-)
Poseł PiS Adam Abramowicz przedstawił rządowi projekt mający podnieść zarobki Polaków o 25-30 proc. Jakie są założenia projektu? Wyjaśnił je w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BiS Paweł Blajer. Czy jest szansa, by projekt został zrealizowany?
Monika Madejek połączyła pasję, talent z miłością do natury. Mieszka na wsi, hoduje tam tykwy i wyrabia z nich piękne przedmioty. Jakie? Co daje jej obcowanie z naturą? Jak rodzina reaguje na jej pasję? Z Moniką spotkała się prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska. Mogliśmy zobaczyć, jak sadzi się tykwy.
"Proszę nie truć kaczki. Kaczka się chlebem truje. Rozdyma chleb kaczkę od środka!" - wbrew pozorom to wołanie Filipa Chajzera nie ma nic wspólnego z polityką, a jest wyrazem jego troski o zdrowie pływających po polskich stawach i rzekach kaczek oraz kaczorów. Jeśli nie chlebem, to czym karmić kaczkę? Odpowiedzi na to pytanie dziennikarz Dzień Dobry TVN poszukał w kaczakomacie...
Niektóre pary decydują się na miłość na odległość. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Jolantę Lewicką, której partner mieszka we Francji i seksuolog Annę Golan, aby zapytać, kiedy związek na odległość ma szansę przetrwać. Jakie są plusy i minusy takiej relacji?
W wieku 24 lat Luis Trigo ważył ponad 180 kg. Postanowił pozbyć się nadwagi i schudł 100 kg. W trakcie odchudzania pokazywał w internecie, co w trakcie przemiany dzieje się z jego ciałem. Dziś Luis jest trenerem personalnym i udziela rad, jak się odchudzać. Dlaczego jego zdaniem osoba otyła nie może być szczęśliwa? Co sprawiło, że postanowił zmienić swoje życie? Jak to zrobił? Dlaczego zdecydował się pokazać w mediach społecznościowych swoją obwisłą skórę? Co jadł przed przemianą, a czym odżywia się teraz? Z Luisem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Ponoć miód pochodzący z pasiek w centrach miast jest zdrowszy od tego powstającego na wsi. Dlaczego pszczołom lepiej żyje się w mieście niż na łonie natury? Czy każdy "mieszczuch" może mieć ul na balkonie? Kiedy jest to bezpieczne dla ludzi? A może pszczoły wcale nie są agresywne? W Dzień Dobry TVN Katarzyna Jagiełło z Greenpeace i pszczelarz Marian Dyczkowski opowiedzieli o życiu pszczół w wielkim mieście. Jakie rośliny warto hodować na balkonach?
170 kilometrów trasy chilijskiego maratonu to Mount Everest dla biegaczy. W Dzień Dobry TVN ultramaratończyk Piotr Hercog, który wygrał najtrudniejszy maraton górski na świecie, powiedział, jakie przeszkody czekały go po drodze. Czy spotkała się oko w oko z pumą? Co było dla niego największym wyzwaniem? I jak czuje się człowiek, który biegł bez przerwy przez 23 godziny?
Justyna Krupińska, nauczycielka języka polskiego w IV LO im. S. Sempołowskiej w Lublinie, przyniosła do klasy napisany odręcznie list miłosny, który został znaleziony w pewnej książce. Jak zareagowała na niego młodzież? Kiedy list został napisany? Kto jest jego adresatem, a kto nadawcą? Osoby, które mogą znać autora listu i dziewczynę, do której był kierowany prosimy o kontakt na adres: ddtvn@tvn.pl
Ze statystyk policyjnych wynika, że w tym roku w trakcie trzech dni Świąt Wielkanocnych doszło do 187 wypadków na drodze, w których zginęło aż 19 osób, a 261 zostało rannych. Ilu nietrzeźwych kierowców zatrzymano w tym roku? Co było powodem tak wielu kolizji? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN asp. szt. Roberta Opasa z Komendy Głównej Policji.
Zabawy i konkursy oczepinowe odchodzą do lamusa. Dlaczego? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy wedding plannerkę Ewę Wardęgę-Sawicką, by powiedziała o najnowszych trendach weselnych. Jakie atrakcje przygotować dla gości, by wesele było niezapomniane? Zdarzają się wesela bez alkoholu?
Blogerka Katarzyna Klimczewska prowadzi program kulinarny w wietnamskiej telewizji. O tym, jak do tego doszło powiedziała w Dzień Dobry TVN. Dowiedzieliśmy się również, co charakteryzuje wietnamską kuchnię i czy to prawda, że tamtejsza ludność jada owady i psy.
Coraz więcej gwiazd i celebrytów głośno mówi o swojej wierze. Z czego to wynika? Czy to moda? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: aktora Ludwika Borkowskiego, wokalistę Jacka Stachursky'ego i ekspertkę do spraw komunikacji Katarzynę Pawlikowską.
Według prognoz pogoda w Wielkanoc zdecydowanie nie będzie wiosenna. Temperatura ma być niska, a do tego niemal wszędzie spodziewane są opady - także deszczu ze śniegiem i miejscami samego śniegu. Dlaczego ostatnio tak często doświadczamy anomalii pogodowych? Czy jest za to odpowiedzialny człowiek? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła fizyk atmosfery dr Joanna Remiszewska-Michalak.
Marysia Dydycz to młoda żeglarka, która niedawno wróciła z wyprawy na Georgię Południową i Antarktydę. Jak wspomina swoją przygodę? Co ją ciągnie w tamte rejony? Marysię i jej mamę Agnieszkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Młodszy chorąży Straży Granicznej Łukasz Rogowski wraz z psem służbowym Jano, odnalazł zaginionego w lesie chorego 85-letniego mężczyznę. Za swoją bohaterską postawę zostali wyróżnieni przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Łukasza Rogowskiego zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedział, jak długo poszukiwali zaginionego starszego pana i dzięki czemu Jano złapał trop. Kto dokonuje wyboru psów, które zostają funkcjonariuszami? Kiedy pies idzie na emeryturę? Panu Łukaszowi towarzyszył w studiu Jano.
Dzieci to najbardziej wymagający czytelnicy i słuchacze. Jakie książki działają na dzieci? Co zrobić, aby książka przetrwała pokolenia? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pisarza Michała Rusinka oraz aktorkę i autorkę książek dla dzieci Katarzynę Pakosińską, by powiedzieli, czym jest sztuka pisania bajek.
Maria Kieleczawa jest twórczynią ludową, której pisanki można podziwiać w muzeach w kraju i poza granicami. Jaką techniką zdobi jajka? Ile czasu zajmuje jej przygotowanie jednej pisanki? Jak przygotować jajko do malowania? Czy to pasja tylko od święta? Panią Marię i jej córkę Aleksandrę gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Skąd Panie pochodzą?
Reportażysta Paweł Reszka zatrudnił się w jednym ze szpitali jako sanitariusz. To, co tam usłyszał i to, co zobaczył zmroziło go. O swoich spostrzeżeniach powiedział w Dzień Dobry TVN.
W Wielkanoc najważniejsze, aby być wśród swoich, nawet gdyby chcieli cię olać. Z tego też powodu wielu Polaków ruszyło w trasę. Tym, którzy na świąteczne dni opuszczali Warszawę towarzyszył Filip Chajzer. Dziennikarz Dzień Dobry TVN sprawdził, dokąd się wybierali oraz jaką zwierzynę i roślinność wywozili do rodzinnych domów.
We wsi Witunia kobiety biegają maratony i świetnie się przy tym bawią. Kto je do tego zachęcił? Jakie dystanse pokonują? Jak ich treningi komentują inni mieszkańcy wsi? Biegaczki i ich trenera odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Coraz więcej par decyduje się na zachowanie czystości przed ślubem. Dlaczego? Zapytaliśmy o to parę, która żyje w białym związku - Agnieszkę Jaśkowską i Łukasza Knopka. Które z nich zaproponowało życie bez seksu? Od ilu miesięcy są w białym związku? Czego dowiedzieli się o sobie w tym czasie? W Dzień Dobry TVN gościliśmy również psycholog Marię Rotkiel. Dlaczego według niej młodzi ludzie decydują się na białe związki?