Oto mężczyzna, który 20 lat żył w sekcie założonej przez aktora, tancerza i gwiazdę porno. W teorii mistrz sekty Buddhafield uczył medytacji, a w praktyce uczynił z ludzi współczesnych niewolników, decydując o o każdym ich wyborze. Z członkiem tej amerykańskiej sekty rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki. Jak wyglądało jego życie w sekcie? Co kieruje dorosłymi ludźmi, którzy powierzają życie duchowemu guru? Jak nie wpaść w sidła sekty?
Prawnik i vloger Krzysztof Woźniak postanowił walczyć z hejtem i hejterem w sądzie. Swoją historię opowiedział w Dzień Dobry TVN. Czy hejt w sieci może komuś zniszczyć życie? I czy jest tylko domeną młodych ludzi? Co, zdaniem naszego gościa, hejterzy mają wspólnego z terrorystami?
Napisała ponad 300 opowiadań dla dzieci, a przygody "Pralinki" zostały uznane za odpowiedź na "Mikołajka" tyle że dla dziewczynek. Poznajcie Fanny Joly, z którą w Paryżu spotkała się prowadząca Dzień Dobry TVN Anna Kalczyńska. Kim naprawdę jest "Pralinka"? Jak wygląda dzień pracy Fanny Joly i, jak powstają jej książki? Zobaczcie!
Filip Chajzer i Andrzej Saramonowicz spotkali się na trybunie honorowej przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, by powspominać pochody pierwszomajowe. Czy były obowiązkowe? Co groziło za absencję i dlaczego mały Andrzej bardzo chciał wziąć w nich udział?
Niestety nie każdy ma szczęście do mało kłopotliwych sąsiadów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę i mediatora Michała Czapskiego z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów, aby porozmawiać o konfliktach sąsiedzkich. Czego najczęściej dotyczą? Jak podchodzą do nich organy ścigania? Czy często zdarza się, aby skłóceni sąsiedzi zgłaszali się do mediatora? Co zrobić, kiedy sąsiad uporczywie nas nęka?
W ramach cyklu Dziecinnie proste Monika Borecka z Centrum Nauki Kopernik powie, jakie eksperymenty można przeprowadzić z użyciem owoców. Dlaczego mandarynka ze skórką utrzymuje się na wodzie, a bez skórki idzie na dno?
W Afryce dzieci posądzone o czary są porzucane, torturowane i prześladowane. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarza Szymona Hołownię, który prowadząc fundacje: Kasisi i Dobra Fabryka miał do czynienia z małymi "czarownikami". Opowiedział nam ich wstrząsające historie. Jak można zapobiec tak okrutnemu traktowaniu tych dzieci?
Podobno przez technologię pokolenia kompletnie się nie rozumieją. Nie jest to jednak prawda. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer spotkał się z seniorami, którzy - tak jak ich wnuki - "obczajają snapa". A czy młodzież potrafi "ogarnąć" technologię sprzed kilku lat? Zobaczcie, jak młodzi ludzie próbowali wysłać smsa z telefonu stacjonarnego z tarczą ;)
Gość Dzień Dobry TVN Kinga Królikowska-Sulisz jest mamą, której jedna z córek nie chodzi na religię. Dlaczego? Obok Pani Kingi zasiadł na naszych kanapach ks. Przemysław Krawiec. Zapytaliśmy go, co sądzi o katechetach, którzy mówią dzieciom kontrowersyjne rzeczy. Czy szkoła jest właściwym miejscem na naukę religii?
Najbliżsi Izabeli Jarugi-Nowackiej zwykli mówić, że najpierw była mamą i babcią, dopiero później politykiem. W 2010 r. zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Jaka była w życiu prywatnym i zawodowym? W Dzień Dobry TVN Panią Izabelę wspominały: córka Barbara Nowacka i przyjaciółka Hanna Bakuła.
23-letnia Katarzyna Niewiadoma to utytułowana polska kolarka szosowa. Niedawno zajęła 3. miejsce w kolarskim wyścigu Amstel Gold Race. Na co dzień ściga się w barwach holenderskiej grupy kolarskiej, a mieszka w Hiszpanii, której klimat sprzyja codziennym, wielogodzinnym treningom. Kasię zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedziała nam o sobie i swoich sukcesach sportowych. Jak wygląda rywalizacja w peletonie kobiecym? Co ją interesuje poza sportem?
Są ludzie, którzy mimo braku talentu wokalnego, śpiewają na okrągło. Dlaczego robią to innym? Ze śpiewającymi inaczej rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Miał również okazję kontemplować wątpliwy talent muzyczny swoich rozmówców ;)
Jane Worroll i Peter Houghton są autorami książki "Leśna szkoła dla każdego" - przewodnika pozwalającego przeżywać przygody na świeżym powietrzu. Do kogo jest ona skierowana? Jaki autorzy mieli cel pisząc książkę? Z Jane i Peterem spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
W Pałacu Kultury i Nauki można oglądać wystawę pokazującą, jakimi ludźmi byli naprawdę Andy Warhol i Salvador Dali. Obaj kochali pieniądze. Obaj karmili świat skandalami. Co jeszcze łączy mistrzów surrealizmu i popkultury? PKiN odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
Według jednych z badań 35 proc. pań rozstaje się z partnerami z powodu różnic w poglądach politycznych, a 27 proc. panów - ponieważ partnerka przytyła. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy aktorkę Agnieszkę Wielgosz, muzyka Norbiego i psychiatrę Bartosza Łozę, aby zapytać, dlaczego według nich ludzie się rozstają. Dowiedzieliśmy się również, co ile lat rozstaje się statystyczny Polak.
Według badań dr hab. Joanny Tyrowicz, przeciętny Polak po stracie pracy szuka nowego zatrudnienia średnio ponad rok. Dlaczego tak się dzieje? Jak efektywnie szukać pracy? A jak ta sprawa przedstawia się w innych krajach? Tłumaczył to gość Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BIS Paweł Blajer.
Do swojego pięknego ogrodu w Tyńcu Andrzej Mleczko zaprosił ekipę Dzień Dobry TVN i dziennikarza Mateusza Hładkiego. Jak duży jest ten ogród i ile drzew posadził już w swoim ogrodzie znany rysownik? Kto mu w tym pomaga? I chociaż pogoda nie dopisała, to ogrodem jesteśmy oczarowani.
Na co Mediolańczycy zamienili zimowe kozaki? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska była w Mediolanie, gdzie sprawdziła, co w tym sezonie będzie najmodniejsze. Zobaczcie, czego dowiedziała się na ulicach, w redakcji magazynu modowego i szkole mody w Mediolanie!
"Nie chciałbym, żeby mnie naśladowali ludzie. To mnie przeraża bardziej niż wejście w jakieś miejsce" - powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu Marcin Banot, który lubi ryzyko. Uprawia ekstremalną wspinaczkę, jednak jego celem nie są góry. Woli kominy fabryk i szczyty dźwigów. Jego ekstremalna pasja zaczęła się od parkouru. Czym jest dla niego ryzyko i czy odczuwa jeszcze strach?
Tuwa to autonomiczna republika w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej. Z Tuwy pochodzi Aidys Norbu, który swojego szczęścia szuka w Polsce. Czym się tu zajmuje i czy lubi polskie jedzenie? Spotkał się z nim Mikołaj Rey. Posłuchajcie gardłowego śpiewu Aidysa i zobaczcie, co Mikołaj i Aidys razem ugotowali!
Polscy naukowcy, pod kierunkiem prof. Rafała Ohme, przeprowadzili badania, z których wynika, że Polacy są coraz bardziej otwarci. Jak reagujemy na zmiany, nowinki technologiczne lub sąsiadów? W jaki sposób przeprowadzono badanie na temat otwartości Polaków? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: prof. Rafała Ohme, eksperta w dziedzinie badania emocji i neuronauki konsumenckiej oraz Artura Pęksyka, dyrektora marketingu Porta Drzwi.
Ona pracuje w Angoli, a On pracował w Sudanie Południowym oraz na Antarktydzie w polskiej stacji naukowo-badawczej. Dlaczego zdecydowali się pracę w tak odległych zakątkach świata? Czy długo zastanawiali się nad decyzją o wyjeździe z Polski? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Kingę Jasienicką, która pracuje w Angoli oraz Piotra Horzelę, którego - jak mówi - nosi po świecie.
Łączą ich rysy twarzy, cienie pod oczami, a nawet charakterystyczny pieprzyk. Czy to możliwe, że we Wrocławiu znajduje się portret przodka Roberta De Niro, który wyglądał identycznie jak aktor? Poznajcie historię niezwykłego obrazu! Czyja podobizna znajduje się na nim naprawdę?
Co zrobić, kiedy z za ścianą słychać krzyki i płacz dziecka? Jak zareagować, nie szkodząc jednocześnie ofierze przemocy domowej? Policja reaguje na każde zgłoszenie zaniepokojonych sąsiadów. Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami po ich interwencji, kiedy ofiara zostaje znowu sam na sam ze sowim oprawcą? Gdzie kobiety mogą szukać pomocy prawnej i ekonomicznej? W Dzień Dobry TVN Sara Winnicka - prezes fundacji pomagającej ofiarom przemocy Oblivion i kom. Iwona Jurkiewicz ze stołecznej komendy policji powiedziały, jak reagować na przemoc domową i, jak rozmawiać z jej ofiarami.
Na czacie gościliśmy ekspertkę antyprzemocową i pedagoga Joannę Piotrowską. Jakie pytania dotyczące przemocy zgłaszali nasi widzowie? Od gościa Dzień Dobry TVN dowiedzieliśmy się również, czy coraz więcej kobiet szuka pomocy specjalistów, na czym polega przemoc ekonomiczna i jakie zachowanie partnera powinno niepokoić.
Dziś historię swojej miłości opowiedzieli nam: Cezary Zieliński: "Minęło tyle lat, ale dokładnie pamiętam moment, kiedy nasze spojrzenia się spotkały" i Karolina Bourgeon-Zielińska: "To było jak uderzenie pioruna, kiedy pierwszy raz chwycił mnie za rękę". Czy dziś, po 20 latach, to uczucie jest nadal takie samo?
Dlaczego ta organizacja jawi nam się jako coś wyjątkowo tajemniczego i jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać się do szkoły Opus Dei? Opowiedzieli w Dzień Dobry TVN: Paweł Zuchniewicz ze Stowarzyszenia „Sternik”: "Po pierwsze trzeba chcieć, (...) i trzeba też chcieć współpracować" i dr Jacek Wasilewski, kulturoznawca.
Po wstępnej selekcji z 1000 chętnych do zrobienia kursu na maszynistę zostaje ich 100. 80 proc. z nich otrzymuje dyplom. Jak wygląda kurs? Co jest najtrudniejsze w pracy maszynisty, a co sprawia w niej największą przyjemność? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger rozmawiał z prowadzącymi pociągi i spróbował swoich sił w symulatorze jazdy lokomotywą.
Krzysztof Czeczot jest producentem najprawdopodobniej najdłuższego audiobooka w całej Europie. W 2015 roku rozpoczął pracę nad Biblią do słuchania. W tej chwili dostępny jest Nowy Testament i Pięcioksiąg. W ciągu 2 lat powstały 23 godziny nagrań. Do współpracy Czeczot zaprosił takie głosy jak: Franciszek Pieczka, Jerzy Trela, Danuta Stenka, Krzysztof Globisz, Artur Żmijewski, Kinga Preis, Robert Więckiewicz, Magdalena Cielecka, Antoni Pawlicki, Jan Englert oraz Ewa Błaszczyk. Udał się również do Izraela, by tam nagrać dźwięki, które służą za tło audiobooka. Jak powstał pomysł na przedsięwzięcie takiego formatu? Gdzie można bezpłatnie ściągnąć nagranie? Krzysztof Czeczot opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN.
Od 21 kwietnia w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie można zobaczyć niezwykłą wystawę przedstawiającą dorobek Alma Radio - studenckiej rozgłośni działającej od lat 50. do 90. ubiegłego wieku. Kto prowadził audycje w radiu studenckim? Jakie tematy w nim prezentowano?