Kot egipski to jedna z najstarszych naturalnych ras kotów. Wielu badaczy sugeruje nawet, że może być on protoplastą wszystkich znanych obecnie ras. Charakterystyczną cechą egipskich kotów mau są cętki – znajdują się one zarówno na futrze, jak i na skórze.
Egipski kot, dzięki dostojnej postawie oraz nietypowemu umaszczeniu, przywodzi na myśl zwierzęta, które w starożytnym Egipcie uznawane były za święte i traktowane z najwyższymi honorami. Skojarzenia te są jak najbardziej uprawnione, gdyż współczesny kot egipski mau nosi w sobie geny swoich przodków, uznawanych za istoty półboskie. Mau bardzo rzadko spotykany jest w naszym kraju – istnieje zaledwie kilka hodowli tej rasy.
Kot egipski – symbolika i historia
W starożytnym Egipcie koty posiadały status półbogów. Najsłynniejszy święty egipski kot, któremu powszechnie oddawano cześć, nazywał się Bast. Wielu egipskich bogów przybierało postać kota – np. Ra, która w świętej „Księdze Umarłych” zamieniła się w kota o imieniu Mau, by pokonać węża Apep.
Kiedy egipski kot umierał, jego ludzcy opiekunowie przechodzili głęboką żałobę, której symbolem było m.in. zgolenie brwi. Zwierzęta były mumifikowane, balsamowane i owijane w jedwabny bisior. Do kocich grobów wkładano mleko, myszy oraz inne specjały, w których zwierzę gustowało za życia. Pod koniec XIX wieku w okolicy Beni Hassan odkryto grobowiec egipskich kotów – znajdowało się w 80 000 mumii.
Kot egipski – figurka, znaczenie malowideł, nazwa
Oglądając posągi kocich bóstw ze starożytnego Egiptu, bez problemu dostrzec można, że do złudzenia przypominają one egipskie koty mau, jakie znamy współcześnie. Wyróżnia je ta sama postawa, budowa ciała czy kształt pyska. Przyglądając się starożytnym malowidłom kotów, zauważymy, że posiadają one te same charakterystyczne cętki, jakie do dzisiaj posiada rasa mau.
Słowo mau pochodzi z języka średnioegpiskiego (używanego od około 2181 do 1786 roku przed naszą erą) i oznacza po prostu kota.
Kot egipski mau – hodowla współczesna
Koty, które w starożytności traktowane były z najwyższym uwielbieniem, w kolejnych wiekach zostały zapomniane i zaniedbane – do tego stopnia, że cała rasa niemalże wyginęła. Współczesna hodowla kotów egipskich mau, mająca na celu odbudowanie populacji kocich półbogów, rozpoczęła się w latach 50. XX wieku.
Pierwsza hodowla kotów egipskich zapoczątkowana została przez rosyjską księżniczkę – Natalię Trubacką, która zachwyciła się rasą podczas jednej ze swoich egzotycznych podróży. Księżniczka przywiozła dwa koty egipskie mau z ich ojczyzny do Europy, a następnie do USA, gdzie założyła pierwszą na świecie hodowlę o nazwie Fatima.
Rasa została oficjalnie zatwierdzona przez amerykańskie stowarzyszenie felinologiczne w 1968 roku. Pierwsze koty egipskie mau trafiły do Europy na początku lat 90.
Egipski kot mau – wygląd
Mau to silnie umięśniony kot średniej wielkości. Kocury mogą ważyć od 3 do 7 kg, kotki od 3 do 5. Tylne kończyny są nieco dłuższe od przednich. Pomiędzy kolanem a bokiem znajduje się pas luźnej skóry. Ogon jest długi i cienki. Koty egipskie wyróżniają się niezwykle wdzięcznym sposobem poruszania, cała ich sylwetka jest pełna gracji.
Głowa egipskiego kota mau jest duża i okrągła. Uszy są szeroko rozstawione, delikatnie spiczaste. Duże migdałowe oczy posiadają charakterystyczny, agrestowy odcień zieleni. Nad oczami znajduje się „znak skarabeusza” – charakterystyczny znak o kształcie litery „M”.
Krótka sierść kotów egipskich jest niezwykle delikatna, w dotyku przypomina jedwab. Futro ściśle przylega do skóry, jednak jest dosyć rzadkie, przez co koty egipskie nie są zbyt dobrze chronione przed chłodem.
Koty egipskie występują w trzech odmianach umaszczenia:
· Srebrna – na futrze w kolorze srebra znajdują się ciemnoszare cętki. Oczy i usta otoczone są czarnymi obwódkami. Poduszki łap są czarne, nos zaś ceglano-czerwony.
· Brązowa – futro ma kolor jasnobrązowy (brzuch jest kremowy), znaki są zaś ciemnobrązowe. Oczy i usta obrysowane są kolorem ciemnobrązowym. Nos ma kolor ceglany, poduszki łap są czarne lub ciemnobrązowe.
· Smoke (dymna) – futro jest grafitowo-srebrne, cętki czarne. Nos oraz poduszki łap są czarne. Usta i oczy otoczone grafitową obwódką.
Kot egipski sfinks – kot egipski bez sierści?
Ze względu na swoją nazwę kot egipski często bywa mylony z rasą sfinks. Warto zauważyć, że są to zupełnie niepowiązane ze sobą rasy – sfinks, pomimo nazwy, nie wywodzi się z Egiptu i charakteryzuje się przede wszystkim brakiem futra. Natomiast kot egipski bez sierści nie występuje.
Kot egipski mau – charakter
Koty egipskie są wyjątkowo odważne, aktywne i żywiołowe. Uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy i nie lubią się nudzić. Chętnie aportują. Lubią spędzać czas na zewnątrz, gdzie mogą dać upust swoim silnym instynktom łowieckim – bardzo łatwo można nauczyć je chodzenia na smyczy.
Chociaż wobec nieznajomych bywają nieufne, bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli – są niezwykle lojalne i oddane. Swoją radość wyrażają poprzez energiczne machanie ogonem, przez co czasami nazywa się je „psimi kotami”.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN