Obrzeża trawnikowe - jakie wybrać najlepiej?

Trawa
Fot: kjschraa / gettyimages.com
Obrzeża trawnikowe to przydatne narzędzie nie tylko w naszym ogrodzie, ale także w przestrzeni miejskiej. W artykule podpowiemy, do czego dokładnie służą obrzeża trawnika oraz z jakich materiałów najczęściej się je wykonuje. Zapraszamy.

Obrzeża trawnikowe to nie konieczne, ale bardzo przydatne rozwiązanie, które możemy zastosować w naszym ogrodzie. Obrzeża trawnikowe mają za zadanie podzielić w odpowiedni sposób przestrzeń wokół naszego domu, oddzielić część trawnika pozostałych elementów, jak na przykład rabatki, alejki. Obrzeża trawnika sprawdzają się także w wypadku ujarzmienia niektórych, zbyt rozrastających się roślin. Warto dodać, że w ogrodzie obrzeża trawnikowe nie tylko się stosuje, ale również w przestrzeni publicznej – jak choćby parki, skwery. Za ich pomocą można wytyczyć granice ścieżkom rowerowym czy rabatkom. Obrzeża trawnikowe mogą być wykonane z różnych materiałów – z betonu, drewna, metalu, plastiku lub gumy. Od materiału zależy także ich cena. Niemniej duża część obrzeży trawnikowych jest na tyle łatwa w instalacji, że często możemy zrobić to sami, dzięki czemu zaoszczędzimy na wynajęciu robotników.

Obrzeża trawnikowe - rodzaje

Rodzaje obrzeży trawnikowych można wyodrębnić m.in. w zależności od materiału, z którego są wykonane.

Obrzeża trawnikowe drewniane

Obrzeża trawnikowe wykonane z drewna mają tę zaletę, że są łatwo dostępne, a ponadto niedrogie. Zazwyczaj są to kołki albo listewki połączone ze sobą, np. drutem albo żyłką. Tego typu obrzeżą wyglądają bardzo naturalnie, estetycznie, z racji materiału dobrze korespondują też z wszelkim naturalnym krajobrazem – wyglądają zwłaszcza ładnie jako wytyczna granic trawników i rabatek. Nie sprawdzą się natomiast jako obrzeże dla alejek z betonu czy schodków w ogrodzie. Drewno ma też tę wadę, że nie jest zbyt trwałe. Mimo zabezpieczeń w postaci impregnatów, drewno po długim kontakcie z wilgotną glebą zacznie niestety gnić.

Obrzeża trawnikowe plastikowe

Plastikowe obrzeża trawnikowe są o wiele trwalsze niż drewno, jednak biorąc pod uwagę zastosowanie, nie prezentują się już tak ładnie, wtopione w krajobraz parku czy ogrodu, jak drewno. Mogą wręcz niekiedy szpecić nasz ogród. Mają jednak tę zaletę, że obrzeża takie nie będą gnić, butwieć w kontakcie z wilgotną ziemią. Natomiast istnieje prawdopodobieństwo, że obrzeża plastikowe źle zniosą długie okresy nasłonecznienia, silne mrozy. Mogą też pękać, psuć się nie tylko w wyniku wymienionych czynników atmosferycznych, ale z racji uszkodzeń mechanicznych.

Obrzeża trawnikowe betonowe i obrzeża trawnikowe z kostki granitowej

Na rynku spotkać możemy także betonowe obrzeża trawnikowe oraz z kostki granitowej obrzeża trawnikowe . To drugie rozwiązanie będzie bardzo dobre dla bardzo eleganckich, designerskich ogrodów. Granit ma nie tylko ogromne walory estetyczne, jest niezwykle elegancki, pięknie wkomponuje się w nasz ogród, to ma też niezaprzeczalną wartość w postaci trwałości. Granitowa kostka na obrzeża trawnikowe ładnie wkomponuje się w ogród jako granica dla trawnika, alejek, chodnika. Dużo tańsze, jednak mniej efektowne rozwiązanie to obrzeża z betonu. Natomiast nie można zaprzeczyć, że będzie to sposób bardzo trwały. Beton przetrwa złą pogodę, nie będą mu straszne czynniki zewnętrzne w postaci uszkodzeń mechanicznych (nadepnięcia) oraz sprawdzi się w przypadku wytyczenia granic dla alejek, schodów, chodników. Mimo że beton nie jest tak elegancki jak granit, na rynku znaleźć można bardzo wiele estetycznych kształtów betonowych obrzeż, także paleta kolorystyczna jest w tym wypadku niemała. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

Metalowe obrzeża trawnikowe

Obrzeża trawnikowe metalowe , np. obrzeża trawnikowe stalowe są dość specyficzne w wyglądzie. Narzucają od razu chłód, surowość, jednak nie da się ukryć, że to bardzo trwałe rozwiązanie. Niemniej jednak ładnie zaaranżowane, sprawdzą się w ogrodzie np. jako granica dla rabatek. Tego typu rozwiązanie powinni wybrać fani minimalizmu i stylu nowoczesnego.

Jak montować obrzeża trawnikowe?

Sposoby na to, jak układać obrzeża trawnikowe , różnią się w zależności od typu obrzeży i materiału, z którego są wykonane. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania montażu obrzeży specjalistom na etapie realizacji projektu ogrodu. Architekt krajobrazu projektujący przestrzeń zadecyduje, czy lepsze będą drewniane, plastikowe, czy metalowe obrzeża trawnikowe, czy może wykorzystać kamień na obrzeża trawnikowe albo postawić na gumowe obrzeża trawnikowe .

Zobacz film: Jaka powinna być idealna trawa? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości