Czego potrzebujemy
Jak twierdzą eksperci, by rozpocząć przygodę z rzeźbieniem w glinie, wcale nie potrzebujemy różnorodnego sprzętu. Na początek wystarczą: glina, woda, ewentualnie mała łyżeczka oraz… nasze dłonie. Pamiętajmy, przy tworzeniu w glinie można się ubrudzić, załóżmy więc robocze ubrania.
Warto na moment zatrzymać się przy samym budulcu, czyli glinie. Możemy obrać dwie drogi. Pierwszą jest zakup gotowej gliny w sklepie . Drugą jest oczyszczenie surowej gliny, którą można pozyskać ze żwirowni. Wszystko zależy od tego, czy planujemy rzeźbić mniejsze czy większe formy. Jeśli będą to wyłącznie małe figurki, wystarczy kupić glinę gotową, jeśli jednak myślimy o większych rzeźbach, warto glinę do pracy przygotować samodzielnie .
Rzeźba z gliny . Od czego zacząć
Podstawową wiedzą, jaką każdy powinien mieć, nim podejmie się rzeźbienia, jest fakt, że aby glina była plastyczna i dawała się kształtować, musi być mokra. Wtedy będziemy mogli uformować ją w niemal dowolnie. Po nadaniu glinie odpowiedniego kształtu powinniśmy pozostawić ją do wyschnięcia. To jednak nie wszystko. Potem należy figurkę z gliny wypalić w piecu o temperaturze około 800 stopni Celsjusza. Pod wpływem gorącego powietrza powinna zmienić kolor.
Później wystarczy już tylko ją ozdobić, wykorzystując do tego lakier lub farbki. Jak widać, w tym przypadku do uzyskania ostatecznego efektu trzeba mieć specjalny piec. Nie każdy chce zaczynać nowe hobby od poważnych inwestycji, a zwykły piekarnik może nie zdać w tym przypadku egzaminu. Na szczęście jest inne rozwiązanie.
Figurki z gliny samoutwardzalnej
To dobra alternatywa szczególnie dla początkujących. Ten rodzaj gliny jest niezwykle plastyczny i bardzo łatwo poddaje się obróbce. Co jednak najbardziej istotne – glina wysycha sama; nie potrzebujemy ani pieca, ani piekarnika. Jedyne, co musimy jej dać, to czas – schnie od 1-3 dni. Następnie można ją także ozdobić za pomocą lakieru czy farby.
Rzeźba z gliny krok po kroku
Teraz warto zastanowić się, co właściwie można stworzyć za pomocą gliny. Rzeczy, które najczęściej kojarzą się nam z tym surowcem, to talerze, miseczki czy łyżeczki. Jednak glina może też z powodzeniem służyć do formowania bardziej wyrafinowanych przedmiotów, takich jak figurki czy rzeźby. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by przedmioty użytkowe, dzięki zaskakującej formie, nabrały znamion estetyki. Pamiętajmy, że ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia!
Figurki z gliny rzeźbiarskiej . Jak pracować gliną
Jest wiele metod, które możemy stosować, pracując z gliną. Znanych jest kilka narzędzi, które ułatwiają jej obróbkę. Należą do nich m.in.:
· Koło – to chyba najpopularniejsze urządzenie służące do tworzenia przedmiotów z ceramiki. Należy zacząć od umieszczenia gliny na samym środku koła obrotowego. Koło będzie się kręciło, a my rękami możemy formować interesujące nas kształty. Warto pamiętać o wyżłobieniu gliny w środku i o tym, by ścianki nie były ani za cienkie, ani za grube – może to spowodować, że w czasie suszenia zaczną pękać.
· Forma gipsowa – glinę można też umieścić w specjalnej formie gipsowej, która nada jej pożądany kształt. Możemy ją dowolnie formować, używając kciuków. Gips wciągnie nadmiar wody, dzięki czemu z łatwością wyjmiemy figurkę z formy.
Jak zrobić rzeźbę z gliny
Przedstawione wyżej narzędzia nie powinny nas zniechęcać, bez ich pomocy również możemy stworzyć coś wyjątkowego. Do pracy w domu wcale nie potrzebujemy profesjonalnych akcesoriów rzeźbiarskich.
Figurki z gliny krok po kroku
Na pewno jednak będziemy potrzebować podkładki, dzięki której glina nie będzie kleiła się do podłoża. Ważne jest także, by mieć nóż. Jeśli chodzi o tworzenie dekoracji, to powinniśmy uwolnić swoją wyobraźnie – możemy wszak wykorzystać praktycznie wszystko, co jest w stanie nadać jakiś kształt. Przydać się nam mogą na przyklad: wykałaczka, foremka do babeczkek lub łyżeczka. Pamiętajmy – najważniejsza jest nasza kreatywność.
Aniołki z gliny . Jak je wykonać
Dobrym pomysłem na pierwszą rzeźbę może być stworzenie aniołka z gliny. Sprawdzi się zwłaszcza przy zabawie z dziećmi. Wystarczy z gliny stworzyć tułów. Pozostałe elementy możemy przecież zrobić z innych surowców. Za główkę może na przykład posłużyć piłeczka do ping ponga. Włosy można wykonać ze sznureczków, a skrzydła z piórek. Dzięki temu powstanie piękny, ale i oryginalny aniołek, a my będziemy mieli za sobą pierwszą i najtrudniejszą przygodę z rzeźbiarstwem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN