Fotografia architektury, poradnik – zasady fotografowania budynków

Szklany budynek
Fot. Witthaya Prasongsin / Getty Images
Podobnie jak w przypadku fotografii wnętrz czy sesji high fashion, także w fotografii architektury obowiązują pewne zasady. Dowiedz się, jak odpowiednio wybrać kompozycję, by wykonać prawidłowe zdjęcie swojego domu, zabytkowego budynku czy nowoczesnej budowli.
  • Fotografia architektury, sprzęt – jaki sprzęt fotograficzny wybrać?
  • Kiedy najlepiej fotografować architekturę?
  • Najważniejszy element fotografii architektury – kompozycja
  • Fotografia architektury kreatywnie – czy można zrobić artystyczne zdjęcie budowli?

Zobacz też: Jak zrobić zdjęcie panoramiczne 360 stopni?

Oto krótki poradnik, jak fotografować architekturę.

Architektura jest jednym z popularniejszych tematów fotografii. Utrwalamy ją na zdjęciach z wakacji czy podczas sesji do kampanii reklamowych, a czasem stanowi ona tło dla innego motywu znajdującego się na pierwszym planie. Bez względu na to, czy fotografujemy zabytkową katedrę w Mediolanie, wysoki przeszklony budynek w Londynie czy drewnianą chatkę w rodzinnej wsi, dla dobrego efektu warto przestrzegać kilka podstawowych zasad obowiązujących w fotografowaniu architektury. Czasem zrobienie dobrego zdjęcia budowli będzie wymagało od nas niemałego poświęcenia – położenia się na podłodze lub odejścia kilkuset metrów, tak by uchwycić lepszy kadr.

Fotografia architektury, sprzęt – jaki sprzęt fotograficzny wybrać?

Każda dziedzina fotografii wymaga innego sprzętu. Nie inaczej jest też w przypadku fotografii architektury. Niezbędnym elementem ekwipunku nie jest tu jednak odpowiednio dobrany aparat, a statyw. Dzięki niemu zachowasz wszystkie linie pionowe w prostopadłej pozycji do dolnej i górnej krawędzi.

Najlepszym wyborem będzie statyw wyposażony w poziomicę. Pomoże Ci ona w uniknięciu tzw efektu “wieży w Pizie”, czyli niechcianego i nienaturalnego wykrzywienia ścian budynku na zdjęciu. W fotografii architektury najlepiej również wybrać obiektyw, który zmieści w kadrze cały, nawet największy budynek. Postaw na szerokokątny model odpowiedni do szerokich ujęć. Jeśli zależy Ci także na fotografowaniu detali budynku (np. zdobień, gzymsów czy okien), użyj teleobiektywu (minimum 80 mm).

Kiedy najlepiej fotografować architekturę?

Niestety nie ma złotego środka lub gotowej receptury na wybór pory fotografowania budynków. Każda budowla będzie wyglądała inaczej w różnym oświetleniu czy ogólnej aurze. Przeszklony budynek będzie prezentował się najkorzystniej podczas krwistoczerwonego zachodu słońca, zabytki podczas tzw. złotej godziny (ok. godziny po wschodzie słońca i ok. godziny przed zachodem), a stare zamki podczas pochmurnego dnia. Bez względu na pogodę czy fotografowany obiekt warto wziąć pod uwagę źródło światła (czyli zazwyczaj słońce) oraz kąt jego padania.

Przykładowo, jeśli światło pada zza nas, wprost na budynek, uzyskamy bardzo neutralne zdjęcie. Natomiast jeśli zależy nam na zaprezentowaniu detali i zdobienia budowli, wybierzmy światło boczne (czyli np. o poranku, gdy słońce nie jest jeszcze wysoko). Najgorszym pomysłem jest doświetlanie budowli za pomocą lampy błyskowej. Oczywiście jest możliwe robienie zdjęć architektury nocą, jednak niezbędne jest do tego specjalne oświetlenie. Nawet najlepsza lampa błyskowa, stanowiąca wyposażenie aparatu, nie umożliwi nam oświetlenia całego budynku.

Najważniejszy element fotografii architektury – kompozycja

Jeśli chcesz wykonać jak najbardziej profesjonalne zdjęcie budynku, pamiętaj o najważniejszych zasadach kompozycji. Reguła trójpodziału powinna stać się tutaj Twoim najlepszym przyjacielem. W myślach podziel kadr na trzy równe części w poziomie i w pionie. Postaraj się tak uchwycić budynek, by najważniejsze jego partie znalazły się w miejscu przecięcia linii. Jeżeli zależy Ci na klasycznym ujęciu budynku, fotografuj budowlę oraz otaczające ją obiekty np. drogę, drzewa czy nawet ludzi. Nie zapomnij o ujęciu w kadrze nieba lub innego tła za budynkiem.

Pamiętaj, że wzrok odbiorcy zdjęcia zawsze podąża za przedstawionymi na nim liniami (mniej lub bardziej dostrzegalnymi). Wykorzystaj tę wiedzę podczas tworzenia fotografii architektury. Poprowadź wzrok oglądającego do zabytkowych drzwi lub pięknej werandy.

Fotografia architektury kreatywnie – czy można zrobić artystyczne zdjęcie budowli?

Choć wydaje się, że sesje high fashion czy utrwalanie na zdjęciach pędzących obiektów to najtrudniejsze dziedziny fotografii, także zdjecie architektury stanowią twardy orzech do zgryzienia. Wymagają one precyzji oraz przemyślanych ujęć. Wydawałoby się, że nie ma tu miejsca na kreatywność. Tymczasem również architekturę przedstawić można w inny, ciekawy sposób, odchodząc od klasycznych kadrów. Spróbuj sfotografować upatrzony budynek z zaskakującej perspektywy np. z pozycji leżącej lub utrwalając na pierwszym planie inne obiekty (chociażby roślinność, jezioro czy inne budynki). Uzyskasz oryginalny, nowoczesny kadr, daleki od nudnych, “katalogowych” ujęć budynków. Nawet przy kreatywnej fotografii nie zapominaj o zachowaniu linii pionowych (chyba że wymaga tego realizowany przez ciebie projekt).

Zobacz film: Trendy wnętrzarskie z portali społecznościowych, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości