Zdjęcia 3D to świetny pomysł na oryginalny prezent. Jak zrobić zdjęcia 3D w szkle?

Kobieta w okularach - przykład świata cyfrowego, zdjęć trójwymiarowych.
Fot. Colin Anderson Productions P / Getty Images
Zdjęcia 3D, czyli takie, które dają wrażenie trójwymiarowości, są na razie ciekawostką w świecie fotografii. Jednak być może niedługo będą tak powszechne, jak tradycyjna fotografia. Obecnie zdjęcia 3d w szkle mogą być nietuzinkowym prezentem, który z pewnością ucieszy obdarowaną osobę.

Szybki rozwój technologiczny pozwala na realizowanie coraz bardziej futurystycznych wizji i projektów. To, co jeszcze niedawno mogliśmy jedynie oglądać na filmach science fiction, powoli staje się rzeczywistością. Trójwymiarowe filmy, hologramy czy właśnie zdjęcia 3D - coraz częściej możemy się spotkać z tego typu produktami.

Zdjęcia 3D w krysztale

Jeśli szukamy oryginalnego prezentu dla bliskiej osoby, możemy skusić się na zdjęcia 3D w krysztale. Fotokryształy 3D to statuetki ze szkła bezbarwnego z wygrawerowanym w środku zdjęciem. Jeszcze do niedawna popularne były fotokryształy z zatopionym w środku modelem, jednak nie dawały one pełnego efektu 3D. Dzisiaj do uzyskania wrażenia pełnej trójwymiarowości używa się laserów.

Wiązki laserów, poprzez powodowanie mikropęknięć, precyzyjne grawerują w przestrzeni kryształu zdjęcie, które wcześniej zostało zapisane w postaci chmury punktów. Zdjęcia powstają wewnątrz statuetek, których zewnętrzna powierzchnia pozostaje nietknięta. Jedno zdjęcie 3D może być wykonane nawet z miliona takich mikropunktów !

Aby uzyskać pełny efekt 3D, należy wcześniej wykonać trójwymiarowy model zdjęcia w specjalnych zaawansowanych programach graficznych. Jedną z technik jest też grawerowanie 2.5. Dzięki temu rozwiązaniu obiekt na fotografii uzyskuje dodatkową głębię, jednak nie jest on w stu procentach trójwymiarowy.

Fotokryształy 3D wykonują wyspecjalizowane studia. W Internecie znajdziemy wiele ofert grawerunku 3D. Zazwyczaj do stworzenia tego typu kryształu wystarczy wysłanie jednego zdjęcia - profesjonaliści ze studia stworzą model 3D i po niedługim czasie będziemy mogli odebrać naszą trójwymiarową statuetkę. W tej technice możemy wykonać portret 3D czy zdjęcie jakiegoś obiektu, na przykład budynku. Fotokryształy mogą mieć formę prostokąta lub bardziej finezyjny kształt. Tego typu statuetki nie należą jednak do najtańszych prezentów - musimy liczyć się z wydatkiem nawet kilkuset złotych.

Zobacz film: Zdjęcia w wersji zmysłowej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zdjęcia 3D - jak je zrobić zwykłym aparatem

Jeśli interesujemy się fotografią trójwymiarową, możemy sami eksperymentować z wykonywaniem tego typu zdjęć - wystarczy do tego zwykły aparat, program do obróbki 3D w darmowej wersji i specjalne trójwymiarowe okulary.

Jak więc zrobić zdjęcie 3D? Po pierwsze, musimy wykonać dwie fotografie, które po złożeniu dadzą trójwymiarowy efekt. Podczas robienia zdjęć najważniejsze jest umiejętne wykadrowanie - druga fotografia powinna być przesunięta względem pierwszej o kilkanaście, kilkadziesiąt centymetrów w lewą lub prawą stronę. Dzięki użyciu statywu fotograficznego będziemy mieć pewność, że nie poruszyliśmy niepotrzebnie aparatu pionowo. Należy zadbać o to, by oba zdjęcia miały identyczną ekspozycję. Następnie wystarczy za pomocą specjalnego programu graficznego złożyć obie fotografie w jedną całość. Zdjęcie po prawej, czyli przeznaczone dla prawego oka, powinno mieć odznaczone mieszkanie kanału czerwonego. Po założeniu trójwymiarowych okularów będziemy mogli cieszyć się własnoręcznie wykonanym zdjęciem 3D. Ten rodzaj fotografii może być sposobem na świetną zabawę i kreatywne spędzanie wolnego czasu.

Aparat 3D - nowości na rynku fotograficznym

Nikogo już chyba dziś nie dziwi możliwość oglądania filmów 3D. Rozwój techniki 3D nie omija również fotografii. W ofercie największych producentów ze świata optyki znajdziemy już aparaty umożliwiające robienie zdjęć 3D i kręcenie trójwymiarowych filmów. Wykonywanie trójwymiarowych fotografii umożliwia specjalny, podwójny system optyczny. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa stała się tak zwana rejestracja side-by-side, czyli rejestracja równoległa.

Zastosowanie dwóch obiektywów, które są w stanie odwzorować obraz oddzielnie dla każdego oka, daje efekt trójwymiarowości po połączeniu zarejestrowanych obrazów. Producenci tego typu sprzętów zapewniają, że możliwe jest oglądanie zdjęć 3D bez konieczności korzystania ze specjalnych okularów czy innego specjalistycznego sprzętu. Takie dwuobiektywowe aparaty są na razie raczej ciekawostką, jednak być może w niedalekiej przyszłości zdjęcia 3D staną się bardziej popularne i powszechne .

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!