Swojsko, na sianku, niegrzecznie i erotycznie niebezpiecznie, w towarzystwie lub w sypialnianym zaciszu - filmy z nocy poślubnych podbijają internet. Skąd wzięła się na nie moda? Dlaczego młode pary decydują się na tego typu filmy? Dokąd przesunęliśmy granice intymności? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z producentem filmów weselnych Wacławem Piechem, socjologiem Tomaszem Sobierajskim i dziennikarzem Piotrem Kędzierskim. Co ten ostatni chciałby zobaczyć w filmach z nocy poślubnej? ;)
Od 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego jest oficjalnym hymnem Polski. Ostatnio pojawiła się propozycja patriotycznej korekty tego utworu. Zmiana polegałaby na zastąpieniu Bonapartego Sobieskim. Kto i dlaczego chce takiej korekty? Jak do tej propozycji odnoszą się Polacy? Sprawdziliśmy to.
Katarzyna i Tomasz Jonio są pływakami z zamiłowania. Katarzyna pracuje na co dzień w korporacji, a Tomasz jest strażakiem. Razem postanowili przepłynąć w sztafecie odległość miedzy Polską a Szwecją. Planują przepłynąć dwa razy dłuższą trasę niż ta, którą w zeszłym tygodniu przebył Sebastian Karaś dopływając na wyspę Bornholm. Jak wyglądają przygotowania do sztafety? Co najbardziej przeraża ich w zadaniu, które mają przed sobą? I jak narodził się ten szalony pomysł?
Prezenter pogody Maciej Dolega wybrał się do Mobilnego Miasteczka Ruchu Drogowego Volkswagena w Kołodziejewie, by spotkać się z uczniami tamtejszej szkoły, której uczniowie wykazali się największą wiedzą z zakresu pierwszej pomocy w VI finale Ogólnopolskiego Konkursu "Ratujemy i Uczymy Ratować Fundacji WOŚP. Skąd pomysł na taką właśnie nagrodę?
Moda na duńską filozofię szczęścia hygge opanowała cały świat. Potem okazało się, że własne hygge ma w zasadzie każdy naród. I Polacy nie pozostają w tym temacie w tyle. Nasza filozofia to "jakoś to będzie". Na czym polega? O tym najlepiej opowie Beata Chomątowska, współautorka książki "Jakoś to będzie. Szczęście po polsku". Do rozmowy o polskim zen zaprosiliśmy w Dzień Dobry TVN również Czesława Mozila, w którego żyłach płynie duńska krew i Rafała Madejczaka - "Ojca Redaktora" "AszDziennika".
Na początku lipca tego roku Leszek Miler pochwalił się na Twitterze swoją dorosłą już wnuczką Moniką. Jej twarz nie jest nam obca - pojawiała się na zdjęciach ze swoim dziadkiem, ale miała wtedy kilka lat i wyglądała rozkosznie siedząc na barana u byłego premiera. Dziś jest studentką grafiki, a w przyszłości chce założyć własne studio tatuażu. Kiedy zrobiła sobie pierwszy tatuaż i, co na to dziadek? Czy po tweecie Leszka Millera spotkała ją fala hejtu? I jaki tatuaż Monika Miller zaproponowałaby Magdalenie Ogórek?
Agnieszka Musiał i Krzysztof Chmielnik mieszkają we Wrocławiu. Ich mieszkanie to 50 metrów śląskiego eklektyzmu, widocznego już w przedpokoju, który wita nas czarnym sufitem z ręcznie malowanymi kwiatami. Czym zaskakują pokoje? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Odpicowane mieszkanie" i mieszkanie, które odwiedziła dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska. Urządzaniem wnętrza zajęła się Pani Agnieszka, absolwentka ASP, zawodowo zajmująca się wystrojem wnętrz. Czy mieszkanie było jej poligonem ćwiczeń?
Franek Płóciennik wychował się na warszawskiej Pradze. Był edukatorem pracującym w kilku warszawskich muzeach. Teraz jest przewodnikiem i oprowadza turystów po Pradze. Dzięki niemu mogą poznać sztukę ulicy na warszawskiej Pradze, a nawet sami mogą stworzyć swoje murale.
Zosia to jedyna dorożkarka na warszawskiej Starówce. Jej poprzedniczka pracowała tu w czasie wojny i, by móc wykonywać zawód, musiała udawać chłopca. Skąd pomysł na tak niecodzienny zawód? I jak wygląda dzień z życia dorożkarza?
Łukasz Bożycki jest biologiem i fotografem przyrody. Jego specjalność to niesamowite zdjęcia zwierząt, a o świecie przyrody opowiada jak nikt inny. Skąd wie, gdzie znaleźć rzadko spotykane ptaki takie jak orły? Dlaczego zwierzęta są dla niego tak wdzięcznym tematem do fotografowania? I czym zajmuje się jako biolog?
Kot to najbardziej niezależne i tajemnicze zwierzę domowe, jakie możemy sobie wyobrazić. Dlatego na temat przedstawicieli tego gatunku powstało wiele mitów: że nie przywiązują się do człowieka, że są wredne i w końcu, że mogą udusić niemowlę we śnie. Czy któryś z nich jest prawdą? W Dzień Dobry TVN spytaliśmy o to behawiorystkę Anetę Awtoniuk oraz aktorkę i posiadaczkę dwóch kotów Agnieszkę Więdłochę.
Nawałnice, które przeszły tego lata przez Polskę uczyniły wiele szkód. W jaki sposób powstają takie zjawiska pogodowe? Czy będą w naszym kraju normą? Czy można zbudować skuteczny system wczesnego ostrzegania? Jak się zachować w czasie burzy? O tym w Dzień Dobry TVN mówił łowca burz i tornad dr Mateusz Taszarek.
Według dr Amy Muise z Dalhousie University w Kanadzie aktywność seksualna podejmowana średnio raz w tygodniu pozytywnie wpływa na samopoczucie. Czy tego samego zdania były, goszczące w Dzień Dobry TVN, modelka Ewa Pacuła i certyfikowany sex-coach Marta Niedźwiecka? Czy osoby o innych temperamentach seksualnych mogą stworzyć szczęśliwy związek?
W wyniku reformy oświaty nauczyciele, którzy chcą zachować pełny etat, muszą podjąć pracę w kilku szkołach. Co jeszcze ich czeka od nowego roku szkolnego? Ilu nauczycieli - w wyniku reformy - straciło pracę? O obietnicach Minister Edukacji Narodowej i rzeczywistej sytuacji w szkołach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem oraz nauczycielem i byłym dyrektorem gimnazjum w Łodzi Witoldem Młynarczykiem.
"Kaprysik. Damskie historie" - to sześć krótkich opowieści reporterskich ze wspólnym mianownikiem: kobieta. Autorem książki jest Mariusz Szczygieł. Dziennikarza zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, by zapytać, dlaczego lubi pisać o kobietach i co go ujęło w paniach, które zostały bohaterkami jego książki.
Posiadanie starszego brata lub siostry to bezcenny skarb. Jeśli komuś życie takiego skarbu poskąpiło, to może zgłosić się do fundacji "Starszy brat, starsza siostra". O szczegółach działalności fundacji mówili w Dzień Dobry TVN: psycholog dziecięcy Maja Olsen i Derrick Ogrodny. Jakie warunki należy spełniać, by zostać starszym bratem lub siostrą? W jaki sposób weryfikowane są osoby, które chcą zostać mentorami? Kto ustala program zajęć dziecka i mentora?
"Jaką najbardziej krzywą akcję odwaliliście swoim starym?" - na to pytanie często wstyd nam odpowiedzieć. Szczególnie w obecności kamery. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer bada zjawisko młodzieńczego buntu. A jak "usadzić" fikające nastolatki? O radę najlepiej poprosić "Miss Frau", czyli w dialekcie bardziej przystępnym tym, którzy golenie głowy na złość rodzicom mają już dawno za sobą, budzącą respekt nauczycielkę języka niemieckiego. A co w temacie mają do powiedzenia najbardziej zainteresowani tematem, czyli sami nieletni? Może warto czasem ich posłuchać...
To około 4000 zgłoszeń w ciągu roku. Z tego w 75 proc. przypadków wszczynane zostaje śledztwo. Tylko 25 proc. tych spraw trafia do sądu. Dlaczego Polki boją się zgłaszać gwałt na policję? Jak przebiega to najbardziej traumatyczne pierwsze przesłuchanie na komisariacie? I dlaczego ciągle jest tak, że społeczeństwo piętnuje ofiary napaści seksualnej zamiast sprawców. W Dzień Dobry TVN prawnik i autor raportu dotyczącego gwałtów Artur Pietryka oraz edukatorka seksualna grupy "Ponton" Antonina Lewandowska powiedzieli o surowym prawie, które działa tylko na papierze i przyczynach tej kuriozalnej sytuacji.
29 lipca tego roku cofnięty został zakaz wypowiedzi w mediach nałożony na ks. Adama Bonieckiego w 2011 roku. Z 83-letnim już kapłanem spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Magda Mołek. Zobaczcie, o czym rozmawiali podczas tego spotkania.
Akcja T-Mobile Pomoc Mierzona Kilometrami dobiega powoli końca. Kilometry można zbierać tylko do 24 września. Ile ich jeszcze brakuje? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska spotkała się podczas Warszawa Businness Run z ambasadorami akcji: Zbigniewem Bródką i Robertem Korzeniowskim, którzy opowiedzieli o duchu walki i wspólnym celu.
Po ponad 70 latach pamiątki po więźniach obozów koncentracyjnych wracają do ich potomków. Wśród nich znaleźli się Maciej i Roman Siodowie, prawnukowie Zygmunta Boboli. Wszystko dzięki działalności Małgorzaty Przybyły, która zajmuje się poszukiwaniem rodzin byłych więźniów. Teraz szuka rodzin trzech osób: Władysławy Kaczmarek, Grzegorza Biela i Tadeusza Tomaszewskeigo. Zdjęcia znajdziecie w naszej galerii.
Trener i sportowiec. Dziadzio i wnuczka. Witold i Malwina Kopronowie. "W naszej relacji nie ma krzyków" - powiedziała w Dzień Dobry TVN zdobywczyni brązowego medalu w Londynie. Jak wyglądają wspólne treningi? Kiedy Malwina Kopron postanowiła, że będzie rzucać młotem? I co na to wszystko dziadzio? Poznajcie mistrzowski duet!
"Bez pomocy innych ludzi nie damy sobie rady" - powiedział w Dzień Dobry TVN Mateusz Gessler. Właśnie o wzajemnej pomocy i wsparciu jest jego nowy program Drzewo Marzeń. Na czym dokładnie polega? Z jakimi historiami zetknął się podczas rozmów z dziećmi, które są szczere aż do bólu? Program oparty o dobro, pełen pięknych historii łez, radości i marzeń już dziś o 18:00.
Sebastian Karaś na otwartych akwenach zdecydowanie czuje się jak ryba w wodzie. To pierwszy człowiek na świecie, który przepłynął wpław z Kołobrzegu na wyspę Bornholm (ok. 100 km). W wodzie spędził ponad 28 godzin. Jak radził sobie z dużymi falami? Co w wyzwaniu było dla niego najtrudniejsze? I jak jeść rosół z makaronem będąc zanurzonym w wodzie? ;-)
Z kamerą Dzień Dobry Wakacje odwiedziliśmy pracownię, rzeźbiarza ludowego, Józefa Bacławskiego: "Rzeźbię już 30 lat, tak gdzieś 8-10 godzin na dzień. Bez rzeźbienia nie mógłbym żyć". Co najbardziej lubi tworzyć i jak wygląda sytuacja "kultywowania ludowości" zdaniem jego żony Małgorzaty Bacławskiej? Zobaczcie.
Gratulujemy i podziwiamy! Dr n. med. Mateusz Hołda jest pierwszym Polakiem, który został doktorem nauk, nie będąc jeszcze magistrem! O tym, jak to było możliwe, dlaczego chce zostać lekarzem i czy planuje wyjazd z Polski, opowiedział, w studiu Dzień Dobry Wakacje, Kindze Rusin i Andrzejowi Sołtysikowi.
Mężczyźni mają "pepkowe", a kobiety ... "baby shower". Skąd przywędrowała do nas moda na tego typu przyjęcia i jaka jest ich geneza? O nowej modzie, na imprezy organizowane dla przyszłych mam, opowiedzieli nam Tomasz Sobierajski i Natalia Jakuła. Macie pomysł na polską nazwę dla tego wydarzenia?
42% Polaków, którzy mają dostęp do internetu, robi zakupy w sieci. Jak to wygląda w innych krajach? O zaletach takich zakupów i powodach, dla których warto zainteresować się ofertą internetowych sprzedawców rozmawialiśmy z Bartoszem Wojciechowskim z Allegro.pl. Czy takie zakupy są bezpieczne, jak wygląda np. procedura zwrotu towarów?
O tym, czy w dzisiejszych czasach wypada składać znajomym niezapowiedziane wizyty i jak ta sytuacja zmieniała się na przestrzeni lat, rozmawiali Anna Wendzikowska i Wojciech Wocław. Lubicie być zaskakiwani przez gości? :)
Jej przygoda z siatkówką zaczęła się w wieku 10 lat. 4 lata później została powołana do młodzieżowej reprezentacji Polski. Po przeprowadzce do USA, Aleksandra Wachowicz postanowiła skupić się na siatkówce plażowej. O tym, dlaczego przeprowadziła się do Los Angeles, jak wygląda jej codzienne życie i jakie ma marzenia opowiedziała Mateuszowi Hładkiemu.