Alfred Kinsey był uczonym biologiem, którego fascynowała seksuologia, a przede wszystkim życie intymne Amerykanów. Po raz pierwszy w historii opublikował dane o seksualności, które spowodowały falę oburzenia.
Dziś Kinsey uważany jest za ojca rewolucji seksualnej, jednak w XX wieku jego poglądy, a raczej fascynacja seksualnością, uważana była za kontrowersyjną. Badania na temat tego, jak wyglądają zachowania seksualne oraz jak wpływają na życie Amerykanów zmieniły postawę wielu ludzi.
Seksualność - wyniki badań Kinseya
Z czego znany jest Kinsey Alfred? Przede wszystkim z seks badania, a właściwie jego wyniku, które ukazało się w 1948 roku pt.: "Zachowania seksualne mężczyzny", a także drugiego na temat seksualności kobiet. W badaniach wzięło udział 18 tysięcy Amerykanów, a z ich wyników wyłonił się obraz życia seksualnego przeciętnego człowieka. Społeczeństwo na nowo zdefiniowało termin “seksuologia”, biorąc pod uwagę zachowania mężczyzn i kobiet.
Okazało się, że większość mężczyzn (aż 90 procent!) zdradziło swoją żonę, z czego połowa robiła to regularnie. Równie szokująca okazała się wiadomość o zdradach w obrębie tej samej płci. Na podstawie wyników badań Kinsey wysnuł następujący wniosek: dla każdego mężczyzny liczy się popęd seksualny i w momencie wyboru pomiędzy stosunkiem płciowym a moralnością, zawsze postawi na to pierwsze. Z kobietami wcale nie miało być lepiej - badania wykazały, że co trzecia z nich zdradza swojego partnera.
Szokujące były także wyniki na temat dzieci, które miały interesować się seksem jako czymś, co nie jest złe, niebezpieczne czy wywołujące stres. Z tego powodu pojawiły się wątpliwości, czy badania nie wpłyną na rozwój pedofilii w Ameryce.
Runął także światopogląd o rodzinnych tradycjach i obyczajach. W badaniach okazało się, że większość Amerykanów nie czeka z aktem seksualnym do ślubu , a prawie każdy mężczyzna doprowadza się do orgazmu w samotności.
Kinsey porównał zachowania seksualne mężczyzn i kobiet do... owadów , z jedną tylko różnicą - ludzie są inteligentni podczas zbliżeń intymnych i to wykorzystują.
Seksuologia wg Kinseya - skandal czy prawda?
Działania Kinseya okazały się niezwykle kontrowersyjne i stały się przedmiotem badań specjalnie powołanej komisji śledczej Kongresu USA.
Największym oburzeniem wśród mieszkańców Ameryki był mimo wszystko temat dzieci i pedofilii. Wśród debat oraz rozmów Kinsey potrafił nawet stwierdzić, że pedofilia nie jest aż tak zła, jak histeryczne zachowanie podczas aktu seksualnego. Po jakimś czasie okazało się, że pedofile często wykorzystywali te słowa oraz postulaty Kinseya podczas rozpraw sądowych.
Zdanie Kinseya na temat seksu przedmałżeńskiego również było wielokrotnie krytykowane i wykorzystywane przez młodzież XX wieku. Tak jak Kinsey, sądzili, że seks przedmałżeński jest normą, a hamowanie się może być szkodliwe.
Działalność Kinseya spowodowała poruszenie wśród homoseksualistów oraz feministek - obie te grupy zaczęły czuć się coraz bardziej pewnie ze swoją seksualnością.
W 2005 roku powstał film na temat życia i badań Kinseya, które doprowadziły do rewolucji na świecie w temacie seksualności. Film był wielokrotnie nominowany do festiwalowych nagród.
Kinsey o seksualności
Alfred Kinsey mówił wprost o relacjach damsko-męskich oraz ich seksualności. Uważał, że "w seksie nienormalne jest tylko to, czego nie można fizycznie wykonać". Otworzył w ten sposób nowe horyzonty.
Kinsey o seksualności wypowiadał się także w następujący sposób: "Istnieją tylko trzy dewiacje seksualne: abstynencja, celibat i odroczona data ślubu". W swoich przekonaniach często wykorzystywał ironię.
Badacz przeprowadzał także eksperymenty, w których seksuologia nie była tylko teorią. Był organizatorem projektu "Fizjologiczne studia nad pobudzeniem seksualnym oraz orgazmem", w którym ludzie mastrubowali się i uprawiali ze sobą seks. W tamtych czasach eksperyment był tajemnicą, ale po jakimś czasie powstało dzieło "Fizjologia reakcji seksualnej i orgazmu", z którego możemy dowiedzieć się wiele na temat podniecenia, orgazmu oraz poszczególnych etapach aktu seksualnego.
Efekty badań Kinseya
W seksuologii pojawiło się wiele zmian dzięki Kinseyowi. I to nie tylko w świadomości Amerykanów o swojej seksualności, ale także w prawie. Obniżono kary za kontakty seksualne, a właściwie przestępstwa seksualne, a homoseksualizm przestał być karalny. W dodatku poza Ameryką wprowadzono program edukacji seksualnej dla najmłodszych.
W nauce o seksualności wprowadzono termin kontinuum seksualne , które wywodzi się właśnie z badań Alfreda Kinseya z 1940 roku. Termin ten oznacza, że heteroseksualizm, biseksualizm i homoseksualizm to jedna wartość. Kontinuum seksualne oznacza, że wszystkie wymienione formy łączą się ze sobą i przeplatają.
Dzięki działalności Alfreda Kinseya powstała tak zwana skala seksualności człowieka od 0 (skłonności heteroseksualne) do 6 (skłonności homoseksualne). W ten sposób uczony dawał do zrozumienia, że każdy człowiek ma skłonności do biseksualności i w wielu przypadkach nie można konkretnie określić, czy ktoś jest wyłącznie homoseksualny czy wyłącznie heteroseksualny. Potwierdziły to także jego badania, w których badani zaznaczali, że tłumią skłonności do homoseksualizmu, czyli w tamtych czasach - czynu karalnego.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN