Obiektyw fotograficzny - jaki obiektyw do czego służy?

Fotograf
Xi Jn Song Yong / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Obiektyw fotograficzny jest tak samo ważny, jak aparat. Jeśli mamy lustrzankę lub bezlusterkowiec, to na początku przygody z fotografią zastanawiamy się, jaki obiektyw do czego służy. Na starcie w naszym zestawie znajdziemy najczęściej obiektyw kitowy, tzw. kit. Zgłębiając wiedzę, dowiemy się, że są obiektywy stałoogniskowe i zoomy. Każdy z nich możemy wykorzystać do różnych typów fotografii.

Obiektyw fotograficzny

Na początek powiedzmy sobie, czym jest obiektyw do aparatu cyfrowego . To przedmiot, który zbiera obraz i przenosi go dalej, czyli na matrycę światłoczułą znajdującą się w naszym aparacie. Kiedy stajemy przed wyborem optyki, często zastanawiamy się, jaki obiektyw do czego służy. Czy na początek lepsze są obiektywy stałoogniskowe czy może zoomy?

W pudełku z aparatem najczęściej znajdziemy tzw. obiektyw kitowy - od angielskiego słowa kit, czyli zestaw. Zakres ogniskowych takiego obiektywu mieści się w przedziale 18-135 mm, a bardzo często producenci dodają wariant 18-55 mm. Należy pamiętać, że wartość przysłony jest również zmienna od f/3.5 do f/5.6. Oznacza to, że na ogniskowej 18 mm mamy światło f/3.5, a na wartości 55 mm lub 135 mm f/5.6. Zdjęcie szerokokątne często będzie lepszej jakości niż wąski kadr. Mimo swoich wad obiektyw kitowy jest dobry na początek przygody z fotografią . Dzięki niemu możemy nauczyć się m.in., jak funkcjonuje zoom ze zmienną przysłoną.

Z upływem czasu będziemy chcieli zaopatrzyć się w kolejne obiektywy - każdy zawodowy fotograf ma całą gamę optyki. W naszym wyposażeniu powinien znaleźć się zarówno obiektyw stałoogniskowy , jak i uniwersalny zoom z jasną przysłoną. Wartości ogniskowych będziemy dobierać w zależności od fotografowanego planu.

Do portretu, makro czy sportu? Jaki obiektyw do czego służy?

Mamy obiektyw kitowy, ale chcemy powiększyć nasz zestaw. Pomyślmy zatem, co najczęściej fotografujemy, co najbardziej lubimy uwieczniać na zdjęciach. Czy są to krajobrazy, a może architektura lub produkty? Może robimy sesje fotograficzne i lubujemy się w portretach?

Jeśli zajmujemy się fotografią krajobrazu lub architektury, najczęściej wybieramy obiektyw szerokokątny . Jak sama nazwa wskazuje, taka optyka zapewnia nam szeroki kadr zdjęcia. W tym przypadku bardzo popularne są obiektywy stałoogniskowe o wartościach 24 mm, 28 mm lub 35 mm. Przy pracy ze stałoogniskowymi obiektywami łatwo też nam będzie zapanować nad kompozycją zdjęcia. Wybieramy miejsce, z którego wykonamy fotografie i kadrujemy za pomocą ruchów aparatem.

Przy makrofotografii powinniśmy unikać obiektywów szerokokątnych. Na zdjęciach oddajemy obiekty w ich rzeczywistych rozmiarach (skala 1:1) lub nieznacznie powiększone. Obiektyw szerokokątny zmusza nas do podejścia jak najbliżej fotografowanej sceny, przez co na szerokim kadrze mogą być widoczne niekorzystne cienie. W przypadku makrofotografii dobrze sprawdzą się obiektywy o przysłonach ok. 100 mm ze światłem przynajmniej f/2.8. Korzystna będzie również optyka o dużym zoomie, jak np. 200-500 mm, czy 150-600 mm. Wtedy obiektyw fotograficzny umożliwia naprawdę duże przybliżenie sceny. Przy obiektywach makro ważna jest też minimalna odległość ostrzenia. Jeśli wynosi ona 50 cm, oznacza to, że co najmniej z tej odległości nasz obiektyw do makro wyostrzy na przedmiot i zrobimy zdjęcie.

Obiektyw do portretów to optyka, o której pomyślał chociaż raz każdy fotograf. Mianem portretówki określa się obiektyw fotograficzny o ogniskowej 85 mm. Najlepiej ze światłem co najmniej f/1.8 lub niższym. Portrety możemy wykonywać również obiektywem stałoogniskowym o wartości 50 mm. Na rynku mamy dostępną całą gamę tych stałek, nawet z bardzo niskimi przesłonami, jak np. f/1.1.

Jeśli chodzi o największe zoomy, to sprawdzą się one m.in. w fotografii przyrodniczej oraz w sporcie. Gdy nie możemy podejść do naszych obiektów, z pomocą przychodzi nam długa ogniskowa. Najdroższe i najbardziej kuszące są obiektywy stałoogniskowe , najlepiej o wartości ogniskowej 300 lub 400 mm i świetle f/2.8. Innym rozwiązaniem będą teleobiektywy o zmiennej ogniskowej 70-200 mm i równie jasnej przysłonie f/2.8. Na koniec tej kategorii warto wspomnieć o optyce, które mogą być też używane, jako obiektyw do makro , np. zoom o wartościach ogniskowej 150-600 mm.

Jeśli kupujemy obiektyw do aparatu, warto wiedzieć, jaki obiektyw, do czego służy. Później odpowiadamy sobie na pytanie, co chcemy fotografować nową optyką. To pozwoli nam znacząco zawęzić obszar poszukiwań i podjąć właściwą decyzję.

Zobacz film: Polski rynek fotografii kolekcjonerskiej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości