Wszystko, co chcesz wiedzieć o Michalinie Wisłockiej

Para, która się kocha
Fot: Colin Anderson Productions Pty Ltd /gettyimages.com

„Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej z 1978 r. to poradnik, z którego o seksie dowiadywało się miliony Polaków. W Polsce sprzedano 7 mln egzemplarzy. Na podstawie życiorysu Michaliny Wisłockiej powstały dwie książki biograficzne, jedna powieść i film fabularny.

Michalina Wisłocka z domu Braun (1921–2005) była znaną polską seksuolożką, lekarką, ginekolożką. W 1969 r. obroniła doktorat z medycyny. Największą popularność przyniósł jej poradnik „Sztuka kochania”.

„Sztuka kochania” – Wisłocka specem od seksu

„Sztuka kochania” została wydana w 1978 r. Niemal pięćdziesięcioletnia wówczas Michalina Wisłocka przeszła prawdziwą batalię o to, by osiągnąć swój cel. Władze zezwoliły na druk „perwersyjnej” książki pod kilkoma warunkami. Jednym z nich było umieszczenie w książce informacji o 10-tysięcznym nakładzie, podczas gdy naprawdę wynosił on... 100 tys. I to pomimo faktu, że ilustracje były malutkie i czarno-białe (to także warunek KC PZPR postawiony przed wydaniem książki). Ostatecznie udało się dzięki nowemu wydawcy wydawnictwa Iskry. Ten, jak opowiedziała Michalina Wisłocka w wywiadzie dla „Dużego Formatu”: „Poleciał do ministra i mówi «To spokojna książka dla małżonków, żeby się podszkolili i po mordach nie bili, tamtaramta, tamtaramta»”.

Co tak naprawdę zawiera „Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej ? Opisuje ona:

· pozycje seksualne,

· pomysły na igraszki i zabawy erotyczne,

· metody antykoncepcji – w nowym wydaniu z 2016 r. uaktualnione,

· metody zaspokajania seksualnych potrzeb także osób samotnych.

Wisłocka Michalina podkreśla w książce, że sam stosunek bez miłości to nie to samo co seks w udanym związku. Ważne jest dla niej także to, by oboje partnerzy czerpali ze współżycia przyjemność.

Nowe wydanie z 2016 r. zawiera także wstęp cenionego seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego.

Michalina Wisłocka i jej książka „Sztuka kochania” wywołały prawdziwą rewolucję w swoim czasie. W przaśnym PRL-u ani nie pisało się o seksie, ani nawet nie mówiło. Broszurki edukujące nie zawierały zbyt wielu praktycznych wskazówek, nie mówiąc już o zdjęciach czy rysunkach pozycji seksualnych.

Zaletą „Sztuki kochania” był też język – prosty, rzeczowy, bez trudnych medycznych terminów.

Ostatecznie „Sztuka Kochania” Wisłockiej sprzedała się w Polsce w 7 mln egzemplarzy. Nie licząc pirackich kserokopii. Poradnik jest też wydany w innych językach, m.in. po chińsku.

Michalina Wisłocka – książki

Oprócz bestsellerowej „Sztuki kochania” Michalina Wisłocka opublikowała kilka innych książek (kolejność chronologiczna):

· „Technika zapobiegania ciąży”,

· „Metody zapobiegania ciąży”,

· „Kultura miłości”,

· „Kalejdoskop seksu”,

· „Sztuka kochania: w dwadzieścia lat później”,

· „Sztuka kochania: witamina M”,

· „Sukces w miłości”,

· „Malinka, Bratek i Jaś”,

· „Miłość na całe życie: wspomnienia z czasów beztroski”.

Natomiast samej Michalinie Wisłockiej i jej życiu poświęcono następujące książki:

· w 1995 r. „Wisłocka w pigułce” (Marek Różycki jr.),

· w 2014 r. „Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki” (Violetta Ozminkowski).

Na kanwie życiorysu Michaliny Wisłockiej powstała w 2017 r. powieść kryminalna „Wisłocka” Konrada Szołajskiego.

Michalina Wisłocka – życie prywatne

Michalina Braun od urodzenia mieszkała w Łodzi, w czasie wojny wysiedlono ją razem z rodziną do Krakowa. Potem w czasie okupacji pracowała w Szpitalu Wolskim w Warszawie. Razem z mężem (ślub wzięli na samym początku wojny, kiedy miała 17 lat) była żywicielką pcheł. Chorowała na tyfus.

Życie prywatne Michaliny Wisłockiej po wojnie odbiegało od polskiej „normy”. Żyła w trójkącie z przyjaciółką Wandą i mężem. Ale nie do końca było to wynikiem „wyzwolenia od konwenansów” Wisłockiej – bardziej nieokiełznanego apetytu seksualnego jej męża.

Kiedy okazało się, że obie – Wisłocka i niezamężna przyjaciółka – są w ciąży z mężem Michaliny, postanowili, że Michalina uzna oboje dzieci za swoje. W ten sposób jej córka i syn Wandy zostali „bliźniętami”. Ostatecznie dziećmi i tak zajmowała się „ciocia Wanda”, gdyż Michalina skupiła się na medycynie. Tajemnicy długo nie zdradzali nawet przed dziećmi.

Kiedy Wisłocka została lekarzem, jeździła na wieś z pogadankami edukującymi i uświadamiającymi. Działała w Towarzystwie Świadomego Macierzyństwa. Pomagała niepłodnym parom, uświadamiała w sprawach antykoncepcji, z pacjentkami rozmawiała nie tylko o zdrowiu, ale i doradzała w sprawach łóżkowych. Nie zawsze była odbierana pozytywnie – wielu ludziom nie podobało się to, że otwarcie mówi o seksie i dopuszcza stosowanie antykoncepcji. Nazywali ją nawet Hitlerem, który morduje polskie dzieci.

Po rozwodzie z mężem Michalina Wisłocka poznała żonatego marynarza Jerzego, z którym po raz pierwszy w życiu przeżyła orgazm. Ich romans pozwolił Michalinie poznać rozkosz płynącą z seksu i zawrzeć w książce wiele praktycznych rad.

Autorka „Sztuki kochania” nigdy jednak nie miewała przelotnych romansów. Kiedy już się zakochała – była dla innych niedostępna.

Przez wiele lat Michalina Wisłocka mieszkała przy ulicy Piekarskiej 5 w Warszawie. Teraz widnieje tam tablica pamiątkowa.

Michalina Wisłocka – biografia

Życiorys Michaliny Wisłockiej został przedstawiony w filmie „Sztuka kochania. Historia Michaliny WIsłockiej”. Powstał on częściowo na podstawie biografii opublikowanej w 2014 r. „Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki”, korzystającej z fragmentów dzienników Wisłockiej i rozmów z jej bliskimi.

Film o Michalinie Wisłockiej opowiada głównie historię walki o publikację „Sztuki kochania”.

Zobacz film: Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa i seksuologa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

„Seksualistka. Rozmowa z dr Michaliną Wisłocką” [w:] „Gazeta Wyborcza”, nr z 20 września 2004 r.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości