Maseczka z miodu stosowana regularnie zmniejsza stan zapalny skóry, dlatego działa pomocniczo w leczeniu cery trądzikowej. Maseczka z miodu na włosy za sprawą kwasów organicznych i wielu witamin wzmacnia strukturę włosa i zatrzymuje w nim wilgoć, skutecznie przy tym wygładzając.
Maseczka z miodu na twarz – właściwości
Jeśli szukasz alternatywy dla drogich kremów ze sklepu, maseczka z miodu na twarz w zupełności spełni Twoje oczekiwania i w taki sam (jeśli nie lepszy) sposób odżywi cerę. Lista wszystkich cennych właściwości maseczki z miodu na twarz jest naprawdę bardzo długa. Ten naturalny produkt to prawdziwa skarbnica witamin i mikroelementów. Miód posiada mnóstwo substancji odżywczych, wśród nich można wymienić m.in. magnez, żelazo, potas, wapń, fosfor, sód, cynk, chrom, biotynę, kwas foliowy oraz witaminy: A, C i z grupy B. Dzięki nim maseczka z miodu na twarz jest wielofunkcyjna – nawilża, zmiękcza, wygładza, oczyszcza i regeneruje naskórek. Olejki eteryczne zawarte w tym naturalnym składniku mają właściwości antybakteryjne – odkażają i zmniejszają stan zapalny. Stosując miód na twarz, złagodzimy podrażnienia, przyspieszymy gojenie i regenerację naskórka. Z pewnością warto stosować też miód na pryszcze. Miodowa maseczka jest polecana na cerę trądzikową, ponieważ usunie nadmiar sebum i zniweluje rozszerzone pory. Zawarte w miodzie kwasy organiczne (cytrynowy i jabłkowy) delikatnie złuszczają naskórek i wyrównują koloryt skóry poprzez usuwanie przebarwień. W długim składzie naturalnego miodu znajdziemy też polifenole – przeciwutleniacze, które dbają o jędrność i elastyczność skóry (spowalniają proces starzenia).
Maseczka z miodu – jak stosować na twarzy?
Maseczki z miodu są polecane do każdego typu cery - mieszanej, tłustej, suchej, a szczególnie trądzikowej. Zanim naniesiemy maskę, należy umyć dokładnie twarz. Papkę dobrze jest nanieść za pomocą palców i delikatnie wmasować ją kolistymi ruchami w poszczególne partie. Maseczkę wystarczy zmyć letnią wodą, a dla utrzymania efektu nawilżenia, nałożyć na cerę ulubiony krem. Okład z miodu najlepiej stosować raz w tygodniu. Efekty maseczki z miodu po kilku zabiegach są jeszcze lepsze niż po zastosowaniu samego kremu.
Wybierając taki rodzaj pielęgnacji, nie można zapominać o próbie uczuleniowej. Maseczka z miodu będzie bezpieczna, jeśli odrobinę maski nałożysz na mało widoczne miejsce, np. nadgarstek i po 24 h nie pojawi się na nim żadna wysypka, zaczerwienienie czy pieczenie.
Zobacz też:
Maseczki z miodu na twarz – przepisy
Sam miód doskonale nawilża, ale zwykle łączy się go z innymi wartościowymi składnikami. Oto najczęściej stosowane przepisy na maseczki z miodu na twarz:
- Maseczka z miodu i cytryny – łyżeczka miodu, kilka kropel soku z cytryny, łyżeczka oliwy z oliwek (maska na 20 min, nawilża, wygładza, rozjaśnia).
- Maseczka z miodu, jogurtu i olejku rycynowego – łyżka miodu, łyżka jogurtu naturalnego (prosty skład, bez konserwantów), żółtko, pół łyżeczki olejku rycynowego (maska na 15 min, nawilża, oczyszcza, łagodzi podrażnienia).
- Maseczka z sody i miodu – łyżeczka miodu, łyżeczka oliwy z oliwek, łyżeczka sody oczyszczonej (maska na 10 min, nawilża, złuszcza, usprawnia krążenie).
Maseczka z miodu na włosy – jak działa?
Miód ma w swoim składzie substancje, które działają korzystnie na strukturę włosa. Za sprawą kwasów organicznych oraz witamin A, B, C i K maseczka z miodu na włosy wygładza je od cebulek aż po końcówki, zatrzymuje w nich także niezbędną wilgoć oraz wzmacnia, dzięki czemu są mniej podatne na łamanie i niszczenie. Inny składnik miodu – biotyna, stymuluje cebulki do wzrostu, dzięki czemu włosy są bardziej gęste i odporne na wypadanie. Maseczka na włosy z miodu sprawia, że włosy suche i elektryzujące stają się miękkie, wygładzone, a przy tym niezwykle lśniące.
Maseczka z miodu – jak stosować na włosy?
Miód najlepiej aplikować na suche, dobrze rozczesane włosy. Stosując maseczkę z miodu na włosy, efekty będą lepsze, jeśli na głowę nałożymy foliowy czepek i ręcznik. Maskę trzeba dobrze spłukać i umyć szamponem, by włosy nie wyglądały na przetłuszczone.
Maseczki z miodu na włosy – przepisy
Podobnie jak w przypadku twarzy, miód stanowi łagodzący balsam, do którego najlepiej dodać wzmacniające efekt nawilżenia składniki. Oto przepisy na maseczki z miodu na włosy , które warto wypróbować:
- Maseczka z miodu i banana – 3 łyżki miodu, łyżka jogurtu naturalnego, zmiksowany na gładko banan (maska na 30 min, włosy są bardziej miękkie, lekkie i nawilżone).
- Maseczka z miodu i jajka – łyżka miodu, 2 rozmieszane jajka (maska na godzinę, włosy są mocniejsze, mniej podatne na łamanie).
- Maseczka z miodu i oleju słonecznikowego – łyżka miodu, łyżka soku z cytryny, jajko, 3 łyżki oleju słonecznikowego (maska na 30 min, włosy mniej wypadają, są nawilżone, nabłyszczone, a końcówki odżywione).
Zobacz też:
Triki makijażowe, które stały się hitem na TikToku. Przełam rutynę i pomaluj się inaczej, niż zwykle
Równowaga PEH, czyli sprawdzony sposób na zdrowe i piękne włosy
Czy tatuaż z henny jest bezpieczny? "Nie każdy może sobie na niego pozwolić"
Zobacz wideo: Jak rozpoznać prawdziwy miód?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto