Jaki obiektyw do jakich zdjęć wybrać? Dowiedz się, jak działa obiektyw zmiennoogniskowy i do jakich zdjęć będzie najlepszy

Obiektyw zmiennoogniskowy - zbliżenie na soczewki w aparacie.
Fot. MR.WUTTISAK PROMCHOO / Getty Images

Rodzaje obiektywów, jakie należy dobrać wykonując zdjęcia zależą od wielu czynników. Kiedy sprawdzi się obiektyw rybie oko? Przeczytaj, jaki obiektyw wybrać do portretów, a kiedy sięgnąć po obiektyw zmiennoogniskowy.

Każdy, kto kupił porządny aparat fotograficzny ze zmienną optyką staje przed trudnym zadaniem. Następnym krokiem jest bowiem wybór obiektywu. Nie jest to proste, bo inne rodzaje obiektywów przeznaczone są do wykonywania zdjęć portretowych, inne do fotografowania widoków podczas wycieczek, a jeszcze inne do makrofotografii. Jaki obiektyw fotograficzny wybrać?

Rodzaje obiektywów

Kupując aparat typu lustrzanka, musimy zdecydować, jakie dobrać do niego obiektywy. Warto zgłębić podstawy fotografii, by zrozumieć, jak działają poszczególne z nich. W zależności od tego, co będziemy fotografować, należy bowiem dobrać odpowiedni sprzęt.

Co mamy do wyboru?

Ze względu na zakres widzenia obiektywu, możemy je podzielić na szerokokątne i teleobiektywy. Szerokokątne widzą szerzej niż ludzkie oko. Teleobiektywy z kolei służą do wykonywania zbliżeń.

Obiektywy stałoogniskowe i zmiennoogniskowe (zoom) różnią się budową.

Rodzaje obiektywów - budowa:

· Stałoogniskowy - są proste w budowie, dzięki czemu najczęściej robią zdjęcia lepszej jakości niż zmiennoogniskowe. Przeważnie bardzo jasne, czyli dają możliwość fotografowania w kiepskich warunkach oświetleniowych

· Zmiennoogniskowy - kilka obiektywów w jednym, pozwala zrobić zoom, czyli zbliżenie obiektu. Najbardziej uniwersalny, do różnych zastosowań.

Rodzaje obiektywów - zakres widzenia:

· Szerokokątny - widzi szerzej niż ludzkie oko, nadaje się np. do reportażu

· Makro - przeznaczony do robienia zdjęć niewielkich przedmiotów z bardzo bliska, np. kwiatów, owadów

· Obiektyw rybie oko (lub obiektyw fish eye) - ekstremalna odmiana obiektywu szerokokątnego. W niektórych zakres widzenia to aż 180°. Obraz zakrzywia się na soczewce, tworząc efektowne zdjęcia

· Teleobiektyw - te obiektywy służą do robienia zdjęć z daleka, wykonują nawet duże zbliżenia. Najczęściej wykorzystywane są do zdjęć sportowych albo fotografowania zwierząt i portretów, bo bardzo ładnie rozmywają tło.

Zobacz film: Nagość w fotografii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Obiektyw zmiennoogniskowy - jak działa?

Obiektywy zmiennoogniskowe są bardzo uniwersalne. Jeśli zaczynasz przygodę z fotografią, to właśnie on będzie najlepszy do wykonywania pierwszych zdjęć. Obiektyw zmiennoogniskowy zbudowany jest z ruchomych soczewek, dzięki czemu mamy możliwość wykonania zbliżenia (zoomu). Poruszając pierścieniem zoomu, możemy płynnie zmieniać długość ogniskowej obiektywu, stąd jego nazwa. Niektóre modele mogą być zarówno szerokokątne, jak też służyć za teleobiektyw.

Obiektywy opisane są zakresem ogniskowych podanych w milimetrach.

Obiektyw do portretów - jaki będzie najlepszy?

Zdjęcia portretowe wykonuje chyba każdy, zajmujący się nawet amatorsko fotografią. Najpopularniejszymi obiektywami do portretów są te o ogniskowej pomiędzy 85 a 135 mm, czyli teleobiektywy. Taki obiektyw dobrze odwzorowuje obraz (zachowuje proporcje) i dzięki małej głębi ostrości daje pięknie rozmyte tło (tzw. efekt bokeh).

Wybierając nowy sprzęt, warto też zwrócić uwagę na jasność obiektywu. Im jest większa, tym więcej światła trafi do matrycy aparatu. Jasny obiektyw pozwala na wykonywanie zdjęć przy słabym świetle.

Im mniejsza jest minimalna przysłona obiektywu, tym jest bardziej jasny (np. obiektyw 2,8 jest jaśniejszy niż 5,6).

W przypadku gdy jasnym obiektywem wykonujemy zdjęcia na maksymalnie otwartej przysłonie, powstaje efekt małej głębi ostrości (rozmyte tło).

Obiektyw rybie oko - do czego?

Fish eye to ultraszerokokątny obiektyw. Jego zaletą jest to, co w przypadku innych obiektywów szerokokątnych uznawane jest za wadę. W przypadku obiektywów szerokokątnych, ze względu na bardzo duży zakres widzenia, często powstają zniekształcenia (np. wygięta linia horyzontu). Producenci sprzętu fotograficznego starają się korygować te błędy, by były jak najmniej widoczne. Sięgając po obiektyw fisheye, spodziewamy się wręcz odwrotnego efektu. Dzięki temu, że kąty jego widzenia są ekstremalnie szerokie (zazwyczaj 100-180 stopni), horyzont zostaje zakrzywiony tak, że powstaje półkole.

Bardzo efektownie wyglądają wykonane w ten sposób zdjęcia miasta.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości