Obiektywy – rodzaje. Jaki pasuje do twojej lustrzanki
Obiektyw to przedmiot, który zbiera obraz i przenosi go dalej – na matrycę światłoczułą naszej lustrzanki. Oznacza to, że zdjęcia zrobimy tylko wtedy, gdy obiektyw podepniemy do aparatu. Jednak nie każdy obiektyw będzie odpowiedni dla naszego modelu lustrzanki. Skąd wiemy, jakie rodzaje obiektywów będą pasowały do konkretnych lustrzanek ? Po pierwsze, powinniśmy sprawdzić, jakie mocowanie ma nasz aparat i obiektywy. Szkła dobieramy do aparatu. Przeanalizujmy to zatem na przykładzie.
Mamy lustrzankę firmy Canon . Sprawdzamy model oraz mocowanie. W aparatach każdego producenta dużo zależy od tego, czy mamy pełną klatkę, czy lustrzankę z mniejszą matrycą (APS-C). Teraz dobieramy obiektywy. Jeśli mamy aparat pełnoklatkowy, to odpowiednie będą obiektywy fotograficzne firmy Canon z mocowaniem EF oraz modele uniwersalnych producentów takich jak Sigma czy Tamron, pod warunkiem że są dedykowane do naszego aparatu (patrzymy na mocowanie). Jeśli mamy aparat Canona z mniejszym przetwornikiem (APS-C), to powinniśmy patrzeć na obiektywy z mocowaniem EF-S. Analogicznie jest w przypadku lustrzanek Nikona, Panasonic Lumix czy Sony – rodzaje obiektywów fotograficznych dobieramy pod względem mocowania aparatu.
W przypadku aparatów NIkona obiektywy dedykowane do lustrzanek pełnoklatkowych możemy zamocować do lustrzanki z matrycą APS-C. Jeśli jednak zrobimy to odwrotnie, to najczęściej na zdjęciach będzie widoczne bardzo mocne winietowanie. Na rynku są też dostępne różne adaptery, na przykład takie, które sprawią, że obiektyw Nikona zadziała zamocowany do lustrzanki Canona. W teorii brzmi to rewelacyjnie, a w praktyce możemy zauważyć kilka niedociągnięć - nie zadziała autofokus, może też występować problem z przenoszeniem przysłony. Najlepiej jednak dobierać rodzaj obiektywu fotograficznego do posiadanego przez nas modelu lustrzanki.
Rodzaje obiektywów – podział na zoomy i stałki
Obiektywy dzielimy na stałoogniskowe i zmiennoogniskowe. Pierwsza grupa charakteryzuje się tylko jedną (stałą) wartością ogniskowej. Jest to rodzaj obiektywu, którym nie możemy przybliżać i oddalać obrazu. Wszystko zależy od naszego położenia, jeśli chcemy obraz przybliżyć lub oddalić, musimy sami podchodzić lub odchodzić od fotografowanej sceny. Z kolei grupa obiektywów zmiennoogniskowych daje nam możliwość skorzystani z zoomu – jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Możemy zatem swobodnie zmieniać ogniskową w dostępnym dla danego obiektywu przedziale.
Jaki rodzaj obiektywu jest w tym przypadku lepszy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od danej sytuacji i naszych potrzeb. Obiektywy stałoogniskowe przede wszystkim często są jaśniejsze od zoomów – można z nimi pracować w gorszych warunkach oświetleniowych oraz dają ładne rozmycie tła. Obiektywy zmiennoogniskowe dają nam przede wszystkim możliwość przybliżania – w miejscach, gdzie nie możemy podejść do fotografowanej sceny taka możliwość jest nieoceniona. Ostatecznie, jeśli będziemy chcieli zajmować się robieniem zdjęć, to w naszym wyposażeniu powinny znaleźć się różne rodzaje obiektywów. Zarówno stałki, jak i zoomy.
Rodzaj obiektywu – zastosowanie i długość ogniskowej
W teorii każdy rodzaj obiektywu podpięty do odpowiedniej lustrzanki daje nam możliwość zrobienia zdjęcia. W praktyce trudno nam będzie obiektywem szerokokątnym zrobić portrety, czy zdjęcia oddalonych obiektów. Z kolei teleobiektywem nie zrobimy zdjęcia całego budynku, jeśli stoimy bardzo blisko niego. Rodzaje obiektywów fotograficznych powinniśmy dostosować do potrzeb aktualnego planu zdjęciowego. Dzielimy je zatem według długości ogniskowej i zastosowania:
· rybie oko (obiektyw typu fisheye) – szerokokątne obiektywy, które przedstawiają zniekształcony obraz; ich kąt widzenia może być nawet większy niż 180 stopni;
· obiektywy szerokokątne – idealne do fotografii krajobrazu i architektury;
· obiektywy standardowe – tym mianem określamy optykę, której kąt widzenia przypomina kąt widzenia ludzkiego oka, najczęściej są to obiektywy z ogniskową 35 mm oraz 50 mm;
· obiektywy makro – jak sama nazwa wskazuje, służą głównie do makrofotografii, w tym przypadku patrzymy m.in. na skalę odwzorowania;
· obiektywy portretowe – stworzone przede wszystkim do robienia portretów, ich zadaniem jest jak najlepsze oddanie proporcji twarzy, są najczęściej bardzo jasne;
· teleobiektywy – obecnie tym mianem określamy każdy obiektyw wąskokątny.
Widzimy, że rodzaje obiektywów do lustrzanek to przede wszystkim mnogość możliwości. Wybierając obiektyw do lustrzanki, zawsze sprawdzajmy mocowania. W dalszej kolejności wszystko zależy od naszych potrzeb i budżetu. Wybierzmy rodzaj obiektywu fotograficznego, który będzie współgrał z resztą naszego warsztatu fotograficznego.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN