Obiektyw rybie oko – do czego służy obiektyw fisheye?

Kobieta robi zdjęcie krajobrazowi
Csaba Esvg / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm

Obiektyw rybie oko (fisheye) to optyka do aparatu charakteryzująca się niesamowicie szerokim kątem widzenia. Takie rozwiązanie wiąże się z dużymi zniekształceniami obrazu. Uzyskany na zdjęciach efekt powinien nas jednak zadowolić, bo w fotograficznym kadrze zmieścimy dzięki niemu obraz o kącie widzenia nawet 180 stopni.

Rybie oko – obiektyw do zadań specjalnych

Obiektyw fisheye to rodzaj szerokokątnej optyki, którą wyróżnia nieskorygowana dystorsja – objawia się to znacznym zniekształceniem obrazu. Jak wskazuje nazwa, rybie oko (z angielskiego fisheye) wzięło się właśnie od ryb i ich gałek ocznych – uzyskiwane kadry przypominają perspektywę wywoływaną i obrazująca widok z rybich oczu. Obiektyw typu fisheye mimo dużej dystorsji ma te same parametry co każdy typ optyki, wyróżniamy m.in.: ogniskową oraz przysłonę. Jedyna różnica jest taka, że w przypadku ogniskowej wynosi ona 18 mm i mniej. Obiektywy fisheye dzielą się na dwie grupy:

· kołową (obraz stanowi koło w kadrze),

· pełnoklatkową (obraz o charakterystycznych zniekształceniach zajmuje całą powierzchnię kadru).

Obiektyw rybie oko – rodzaje

Obiektyw fisheye kołowy. Jeśli chcemy uzyskać kołowy obraz w kadrze, to powinniśmy szukać obiektywów z ogniskową do 10 mm (ekwiwalent dla matryc pełnoklatkowych w aparatach). Dobrym przykładem będzie model Sigma 4.5 mm f/2.8 EX DC Circular Fisheye HSM – jest on jednak dostępny tylko dla aparatów z matrycą APS–C. Ponadto na uwagę zasługuje chociażby Samyang 8 mm f/3.5 UMC Fisheye CSII (szkło podepniemy pod pełną klatkę). Jeśli chodzi o koliste rybie oko do aparatów z matrycami APS–C, ciekawie prezentuje się również model Meike MK 6.5 mm f/2.0 Fisheye – szczególnie ze względu na jego jasną przysłoną.

Obiektyw fisheye pełnoklatkowy. Jeśli szukamy obiektywu typu fisheye, który zapewni nam obraz w całym kadrze, to warto skusić się na Samyang 12 mm f/2.8 ED AS NCS Fisheye. Jest to jasne rybie oko do pełnej klatki, zapewniające kąt widzenia na poziomie 100 stopni. Uzyskany obraz jest naprawdę miły w odbiorze.

Obiektywy fisheye to nie tylko stałki, na rynku dostępne są również zoomy. Spośród zmiennoogniskowych szkieł mamy dostępne m.in. dedykowane, systemowe obiektywy do aparatów pełnoklatkowych: Canon EF 8–15 mm f/4L Fisheye USM oraz Nikon AF–S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3.5–f/4.5E ED. W obu przypadkach zakres ogniskowych wynosi od 8–15 mm. Jest to dobry przekrój, aby sprawdzić możliwości rybiego oka. Wśród zoomów warto jeszcze wyróżnić model Tokina AT–X 10–17mm f3.4–4.5 AF DX.

Obiektyw fisheye, który wszystko widzi

W przypadku obiektywów typu rybie oko trzeba poruszyć wątek modelu Fisheye–Nikkor 6 mm f/2.8. To specyficzne i wyjątkowe szkło dostępne dla aparatów Nikona. Dlaczego? Jego kąt widzenia wynosi aż 220 stopni, jest to też najszerszy dostępny kąt dla lustrzanek z matrycami pełnoklatkowymi. Ten model został zaprezentowany po raz pierwszy w 1970 roku i był produkowany tylko na zamówienie. Obiektyw został wykonany z 12 elementów ułożonych w 9 grupach, a jego waga to aż 5,6 kilograma. Jedyny problem, jaki będziemy mieli, to dostępność tego obiektywu. Nie kupimy go w żadnym sklepie, na świecie jest dostępnych kilka jego egzemplarzy. W 2012 roku w Londynie jeden z kolekcjonerów zapłacił za Nikkora 6 mm f/2.8 aż 100 tysięcy funtów. Obecnie, aby wejść w posiadanie tego szkła, trzeba zapłacić nieco mniej, np. jeden egzemplarz został sprzedany na aukcji w 2017 roku za 30 tysięcy funtów.

Jeśli chodzi o kąty widzenia dla obiektywów typu rybie oko, to dla ogniskowej 6 mm kąt widzenia wynosi 220 stopni. Jest to imponujące, gdyż praktycznie widzimy to, co znajduje się wokół aparatu. Wraz ze zwiększeniem ogniskowej, kąt widzenia zmniejsza się. W przypadku obiektywu o ogniskowej 8 mm kąt widzenia wynosi już 180 stopni. Przy 12 mm mamy już 100 stopni itd.

Obiektyw rybie oko do telefonu

Na koniec oderwiemy się od tematyki aparatów fotograficznych, ale pozostaniemy przy fisheye. Prawie każdy z nas ma smartfona, za pomocą którego robi zdjęcia. Tak się składa, że możemy kupić obiektyw rybie oko do telefonu . Jest to niewielkie urządzenie w formie nakładki na obiektyw wbudowany w smartfonie. Różnicę zauważymy oczywiście w cenie. Jeśli na obiektyw do lustrzanki musimy odłożyć minimum 1000 złotych, nakładki fisheye na smartfona kupimy już za kilkanaście złotych. Oczywiście nie spodziewajmy się wspaniałej jakości tego typu zdjęć, szczególnie w kiepskich warunkach oświetleniowych. Jednak za dnia warto potestować taki gadżet. Zdjęcia szerokokątne z użyciem obiektywu rybie oko do telefonu mogą nadać naszym zdjęciom bardzo ciekawy klimat. Szczególnie, jeśli później chcemy je publikować na profilach w mediach społecznościowych.

Zobacz film: Polski rynek fotografii kolekcjonerskie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości