Pisanie CV do pierwszej pracy – co napisać w CV, gdy nie ma się doświadczenia?

Rozmowa kwalifikacyjna - mężczyzna rozmawia z młodą kobietą.
Fot. Martin Barraud / Getty Images
Osoby wchodzące dopiero na rynek pracy często zastanawiają się, jak napisać pierwsze CV i co można napisać w CV, jeśli nie ma się doświadczenia zawodowego. Najważniejsze w pisaniu CV jest trzymanie się prawdy i podkreślanie swoich atutów, zwłaszcza jeśli brakuje doświadczenia lub jest ono skromne.

Najlepiej napisane CV to takie, które prezentuje wszystkie zalety kandydata aplikującego na konkretne stanowisko. Nadrzędną zasadą w pisaniu CV jest dopasowywanie go do konkretnej oferty. Używanie „uniwersalnego” CV zmniejsza szanse w rekrutacji, dlatego warto poświęcić czas, żeby ten dokument zindywidualizować.

Poprawnie napisane CV – co powinno zawierać? Sekcje curriculum vitae

Tego, jak napisać CV można nauczyć się w kilku prostych krokach, jeśli posiada się podstawową wiedzę o wymaganiach pracodawców. Trzeba wiedzieć, że pisanie CV polega na zaprezentowaniu swoich mocnych stron. Dlatego ważne są zarówno treść, jak i kolejność informacji przedstawianych w curriculum vitae.

Podpowiedzią, jak napisać CV do pracy mogą być życiorysy innych osób, które pracę dostały, lub wzory CV dostępne online. Niezależnie od źródła inspiracji, CV powinno zawierać sekcje, takie jak:

· doświadczenie – należy uwzględnić całe zdobyte doświadczenie, także takie, które może nie być szczególnie przydatne na stanowisku, na które się aplikuje (pozwoli to uniknąć „dziur” w życiorysie), w takiej sytuacji warto pogrubić najbardziej istotne zajęcia, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę; warto krótko opisać każde piastowane stanowisko i w kilku słowach określić zakres sprawowanych obowiązków;

· wykształcenie;

· umiejętności – w tej sekcji najlepiej wymienić jak najwięcej umiejętności atrakcyjnych dla potencjalnego pracodawcy, m.in. znajomość języków obcych, obsługę programów czy platform komputerowych, posiadanie prawa jazdy, zdobyte certyfikaty czy umiejętności, takie jak łatwe nawiązywanie kontaktu z ludźmi, efektywna praca w zespole, odporność na stres czy skrupulatność;

· nagrody i wyróżnienia;

· zainteresowania.

Prawidłowo napisane CV powinno mieć układ chronologiczny w sekcjach wykształcenia i doświadczenia. Regułą jest, że dobrze napisane CV wymienia poszczególne doświadczenia i etapy edukacji od najbardziej aktualnych, idąc w przeszłość. Oznacza to, że osoba po studiach II stopnia powinna rozpocząć sekcję wykształcenia od ukończenia II stopnia studiów, a dopiero potem napisać o ukończeniu studiów I stopnia. O ukończonym liceum zwykle w CV się nie wspomina, są jednak od tej reguły wyjątki dotyczące osób bez doświadczenia zawodowego.

Z kolei umiejętności najlepiej ułożyć od tych najbardziej istotnych dla danego pracodawcy do najmniej pożądanych na stanowisku, na które się aplikuje. Warto też rozwinąć sekcję zainteresowania, a w szczególności unikać zdawkowych i bardzo ogólnych określeń, jak: „sport”, „muzyka”, „książki” czy „podróże”.

Zobacz film: Kiedy pasja staje się drugą pracą. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak napisać dobre CV zaraz po ukończeniu edukacji? Pisanie CV bez doświadczenia

Dylemat, jak pisać CV mogą mieć osoby, które po raz pierwszy szukają zatrudnienia. Wskazówki, jak napisać pierwsze CV są bardzo podobne do tych, odnoszących się do sposobu, jak prawidłowo napisać CV w ogóle. Są jednak dodatkowe zasady, których warto przestrzegać podczas tworzenia pierwszego curriculum vitae.

Świeżo upieczeni absolwenci poszukujący pracy, zwykle nie wiedzą, co można napisać w CV, by zapełnić puste miejsce w życiorysie. Tymczasem sprawdzoną metodą, jak napisać CV bez doświadczenia jest uwzględnienie wszystkich istotnych osiągnięć, które w jakimś sensie były rozwijające. Zatem, co pisać w CV zaraz po studiach? Najlepiej wymienić wszystkie pełnione funkcje, np. przewodniczącego koła, sekretarza, skarbnika, zarządzanie projektami, organizację wydarzeń (np. festiwali, juwenaliów, wyjazdów itp.), a także osiągnięcia w konkursach naukowych, publikacje i inne formy aktywności, które przyczyniły się do rozwoju osobistego.

Dobrym patentem, jak napisać CV do pierwszej pracy jest opisanie szeroko swoich umiejętności i zainteresowań. Ludzie z pasją są chętniej zapraszani na rozmowy niż tacy, którzy pozostają bierni. Tym bardziej warto opisać swoje zainteresowania, jeśli są nietypowe. Należy jednak trzymać się prawdy.

Przydatne narzędzia – programy do pisania CV, jak napisać CV na komputerze i telefonie

Polscy pracodawcy wymagają zwykle CV w języku polskim, ale do pracy za granicą CV powinno być napisane w języku wymaganym w ogłoszeniu. Rozwiązaniem problemu, jak napisać CV po angielsku może być współpraca ze specjalistą w dziedzinie zasobów ludzkich, który posługuje się tym językiem (lub innym wymaganym przez pracodawcę), tłumaczem-korektorem lub skorzystanie z gotowych szablonów CV w języku obcym.

Odpowiedzią na pytanie, w czym napisać CV najczęściej jest edytor tekstowy. To najszybsza metoda na to, jak napisać proste CV. Równie prostym sposobem, jak napisać CV na telefonie lub komputerze jest skorzystanie z kreatorów życiorysu. W takim wypadku wystarczy jedynie wybrać wzór i uzupełnić swoje dane. W ten sposób można stworzyć profesjonalne CV o nowoczesnym wyglądzie.

Korzystanie z kreatorów i szablonów to, co prawda metoda, jak szybko napisać CV, jednak nie jest ona pozbawiona wad. Szybkie i pobieżne pisanie curriculum vitae to nie najlepszy pomysł, wszak celem CV jest jak najlepsze przedstawienie się potencjalnemu pracodawcy. Nie trzeba rezygnować z tej metody tworzenia CV, warto jednak poświęcić jej odpowiednio dużo czasu, by zaprezentować się jak najlepiej.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!