Pomoc Ukrainie

Pomoc Ukrainie. Powstała platforma z dostępnymi noclegami w Polsce

Pomoc Ukrainie

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
mat. prasowe/uaSOS.org
Granica

Rusza platforma łącząca uchodźców z Ukrainy z osobami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi oferującymi miejsca noclegowe w Polsce. - Portal jest oddolną inicjatywą ludzi dobrej woli - przekonują koordynatorki projektu. Jak działa uaSOS.org?

uaSOS.org pomaga znaleźć schronienie osobom uciekającym przed wojną

Trwa inwazja rosyjska na Ukrainę. Tysiące osób uciekających przed wojną szuka schronienia na terenie Polski. Dzięki bezpłatnej platformie suaSOS.org będą mogły szybciej znaleźć miejsce, w którym mogą się zatrzymać.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Od samego początku rosyjskiej agresji na Ukrainę widzimy olbrzymią empatię i zaangażowanie polskiego społeczeństwa w pomoc uchodźcom. Aby umożliwić szybkie znalezienie bezpiecznego schronienia, a jednocześnie ułatwić działania pomocowe wszystkim chętnym, uruchomiliśmy platformę uaSOS.org

Jak dodaje, aplikacja "będzie dużym wsparciem także dla organizacji pozarządowych oraz samorządów dysponujących informacjami o dostępnych miejscach noclegowych, które do tej pory nie były optymalnie wykorzystywane". - Zachęcamy wszystkich, którzy mają taką możliwość, do zgłaszania miejsc noclegowych na platformie i włączenie się w pomoc naszym sąsiadom - podkreśla Piotr Tyma.

uaSOS.org - jak działa platforma?

Każdy chętny może zamieścić na sosUA.pl dokładne informacje na temat oferowanego noclegu, w tym:

  • liczby miejsc,
  • lokalizacji,
  • czasu udostępniania lokalu,
  • płci gospodarzy.

Osoby poszukujące miejsca noclegowego po określeniu swoich kryteriów, będą automatycznie otrzymywać informacje o dopasowanych ofertach. Platforma umożliwia też bezpośrednią komunikację pomiędzy potrzebującymi i oferującymi noclegi. Może być także wykorzystywana przez organizacje i grupy nieformalne, które pomagają uchodźczyniom i uchodźcom w znalezieniu, chociaż tymczasowego noclegu.

uaSOS.org będzie dostępna w czterech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej i angielskiej. W najbliższych dniach dodawane będą kolejne funkcjonalności, np. zapewnienie transportu.

Portal jest oddolną inicjatywą ludzi dobrej woli, którzy postanowili bezpłatnie i wspólnymi siłami stworzyć platformę pozwalającą realnie nieść pomoc ludziom, których dotknęła wojna w Ukrainie

Zobacz wideo: Razem z Ukrainą

Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą Źródło: Dzień Dobry TVN

uaSOS.org a bezpieczeństwo

Jak zapewniają twórcy projektu, platforma została w pełni zabezpieczona od strony prawnej (m.in. kwestie RODO) przez kancelarię ID Advisory. Dodatkowo posiada szereg zabezpieczeń technicznych. Zaliczają się do nich m.in.:

  • zestaw danych przetwarzanych jest ograniczony;
  • tożsamość będzie udostępniona po tzw. matchowaniu.

- Z zespołem informatyków i prawników pracujemy praktycznie bez przerwy od kilkudziesięciu godzin, by zbudować najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze narzędzie, które połączy uchodźców z ludźmi, którzy chcą im pomagać – podkreślają koordynatorki projektu Jagoda Trela z ID Advisory oraz Alina Bieniek z Clevsoft.

Partnerami platformy sosUA.pl są organizacje pozarządowe i samorządowe m.in.: Związek Ukraińców w Polsce, Dom Ukraiński – Fundacja Nasz Wybór, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Szlachetna Paczka, Fundacja Stocznia, Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Tech to the rescue, BCG Platinion, Clevsoft oraz ID Advisory.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: mat. prasowe/uaSOS.org

Źródło zdjęcia głównego: Sean Gallup/Staff/Getty Images

Pozostałe wiadomości