Podróże

Bajkowe wodospady Kravica - co warto o nich wiedzieć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Masz ochotę zobaczyć miejsce nazywane rajem lub bajkową krainą? Wystarczy skierować się na południe Europy. Położone wśród zielonych lasów Wodospady Kravica były do niedawna popularne tylko wśród lokalnej społeczności. Teraz coraz częściej przybywają tam turyści w ramach weekendowego odpoczynku. Wodospady znajdują się na południu Bośni i Hercegowiny, niedaleko Ljubuški, w pobliżu granicy z Chorwacją.

Wodospady Kravica rozciągają się na ponad 100 m, ich wysokość wynosi 25 m, a w niektórych miejscach nawet 28 m. Ze względu na to, że kaskady zostały uformowane w bardzo oryginalny sposób, często określa się je mianem "naturalnego amfiteatru" - spektakl tworzy tu czysta natura. Nie jest to miejsce jeszcze zniszczone przez ludzi, dlatego mówi się o nich jako o "dziewiczych wodospadach". Położone są przy rzece Trebižat, która dzięki spadającej z góry zimnej wodzie, jest turkusowa i krystalicznie czysta przez cały rok.

Dlaczego warto zobaczyć wodospady Kravica? Atrakcje

Wodospady Kravica uznawane są za jedne z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych w całej Europie. Progi i kaskady zostały zbudowane z trawertynu, podobnie jak w przypadku położonych w Chorwacji, popularnych Plitwickich Jezior.

Warto wiedzieć, że turyści mają możliwość wejścia pod same wodospady. Kiedy się pod nie podpłynie, tuż za nimi można zauważyć skalną grotę, do której można się dostać bez większych problemów. Widok wodospadu od wewnętrznej strony niewątpliwie robi ogromne wrażenie. Co więcej, woda w rzece jest raczej chłodna, co stanowi ogromną zaletą podczas upałów.

Przy wodospadach wypoczywają głównie mieszkańcy okolicznych wiosek – Studenci i Mostaru, a także pielgrzymi idący do Medjugorie. Latem z naturalnych basenów, które utworzyły się z wód wodospadu, korzysta w tym czasie bardzo wiele osób, po sezonie jest ich tutaj znacznie mniej. Najpiękniejszy widok roztacza się wiosną, woda osiąga wtedy najwyższy stan, dlatego najlepiej dotrzeć tu w maju. Bez problemu można przyjść z przyjaciółmi na piknik lub spać w namiocie. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na chociaż jedną noc spędzoną przy szumie wody oraz poranek z widokiem na tęczę nad wodospadem.

Wodospady Kravica - jak do nich dojechać? Wskazówki

Aby dotrzeć do tej okolicy, należy szczegółowo zaplanować sobie trasę dojazdu. Drogi są słabo oznakowane, dlatego w razie potrzeby warto podpytać o trasę okolicznych mieszkańców. Mimo że wodospady leżą na terenie Bośni, w okolicy mieszka również wielu Chorwatów.

Jadąc samochodem do wodospadów Kravica, należy kierować się na miejscowości Teskara, później do Ljubuški, a następnie w kierunku Studanci, jednak do samej miejscowości nie należy dojeżdżać. Wcześniej trzeba skręcić prawo w oznakowaną drogę na Kravicę. Później trzeba jechać do samego parkingu. Jadąc od autostrady A1, należy cały czas kierować się w prawo. Warto zwracać uwagę na małe strzałki na skrzyżowaniach, na których widoczny jest napis "Kravica" - to one kierują bezpośrednio do wodospadów.

Przy parkingu znajdują się barierki, gdzie można zobaczyć wodospady z góry. Następnie pozostaje jedynie podejść do wejścia oraz kupić bilet. Jego cena wynosi 4 KM, czyli 4 marki BiH, innymi słowy 8 kun. Można także zapłacić w euro, cena wynosi wówczas 0,5€.

Kierując się w stronę wodospadu, należy iść w dół, po drewnianych schodach. Cały spacer trwa około 15 min, a już z daleka można usłyszeć cudowny szum wody. Przy samym wejściu znajdują się kramy z pamiątkami oraz rakiją w różnych smakach. W pobliżu mieszczą się też rozmaite knajpki i restauracje. Póki co, obszar nie jest objęty żadną ochroną prawną, choć planuje się, że w przyszłości powstanie tutaj park narodowy.

A co oprócz wodospadów Kravica? Magiczny Mostar

Po dotarciu do wodospadów warto zobaczyć okoliczne miejscowości. Szczególnie godny uwagi jest Mostar, najważniejsze miasto na obszarze Hercegowiny. Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z czasów prehistorycznych. Warto przejść się na tutejszą starówkę oraz wejść do meczetu Koski Mehmeda Paszy, z którego rozciąga się piękny widok na panoramę miasta. Przede wszystkim należy jednak zobaczyć, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Stary Most. Jest on tutejszą wizytówką bałkańskiej architektury islamskiej.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Dokąd wybrać się na urlop jesienią?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Goran Šafarek/Getty Images

Pozostałe wiadomości