Świat

Brooklyn w Nowym Jorku – najważniejsze atrakcje

Świat

Aktualizacja:

Zobaczenie Brooklynu jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Nowego Jorku. Brooklyn – zwiedzanie słynnej nowojorskiej dzielnicy. Co trzeba zobaczyć będąc na Brooklynie?

Brooklyn leży w zachodniej części Long Island. Jest on jednym z pięciu okręgów Nowego Jorku, a zarazem hrabstwem o nazwie Kings County. Mieszka tam ponad 2,5 mln nowojorczyków, co czyni go najbardziej zaludnioną częścią miasta. Jakie są największe atrakcje turystyczne Brooklynu?

Brooklyn (Nowy Jork) – krótka historia

Na obecnym obszarze Brooklynu mieściło się kiedyś sześć założonych przez Holendrów miasteczek: Gravesend Brooklyn Heights, Flatlands, Flatbush, New Utrecht i Bushwick. Anglicy po pokonaniu Holendrów połączyli miasteczka w jedno hrabstwo, które weszło w skład kolonii Nowy Jork. W 1776 r. na terenie Brooklynu stoczono jedną z ważniejszych bitew amerykańskiej wojny o niepodległość.

Brooklyn, początkowo oddzielne miasto, bardzo dynamicznie się rozwijał. Ciągła rozbudowa stwarzała coraz to lepsze warunki do życia. Wpłynęło to na wzrost liczby mieszkańców. Już w XIX w. był on trzecim najbardziej zaludnionym miejscem w Stanach Zjednoczonych. W 1898 r. mieszkańcy Brooklynu, po przeprowadzeniu głosowania, podjęli decyzję o przyłączeniu go do Nowego Jorku. I tak stał się on jednym z pięciu okręgów miasta, zachowując jednocześnie tytuł hrabstwa.

Brooklyn – atrakcje turystyczne

Niektórzy uważają Brooklyn jedynie za "sypialnię" pracowników Manhattanu, ale jest to błędne założenie, bowiem ta część Nowego Jorku ma wiele do zaoferowania pod kątem turystycznym. Brooklyn jest prawdziwą wielokulturową mozaiką, można tu spotkać osoby z każdej części świata. Spacerując po Brooklynie zobaczymy restauracje serwujące m.in. kuchnię włoską, grecką, polską, koreańską, chińską, senegalską czy marokańską. Warto wiedzieć, że Polacy darzą sympatią Brooklyn i osiedlają się najczęściej w Greenpoint, stanowiącym części Brooklynu.

Jakie są największe atrakcje Brooklynu? Zwiedzanie tej dzielnicy Nowego Jorku możemy zacząć od Down Under the Manhattan Bridge Overpass (Dumbo), skąd rozciąga się piękny widok na Manhattan Bridge. W tym miejscu kręcono wiele filmów, m.in. Vanilla Sky i Dawno temu w Ameryce. Z kolei spacerując po Brooklyn Heights Promenade możemy podziwiać Most Brooklyński i Dolny Manhattan. To popularne miejsce wypoczynku nowojorczyków. Znajduje się tu wiele ławek, na którym można usiąść i odpocząć. Z kolei na pobliskim molo można znaleźć miejsca do gry w piłkę czy koszykówkę, można tu też pojeździć na deskorolce czy rolkach. Po spacerze promenadą warto odwiedzić i przejść się po Brooklyn Heights – to część dzielnicy ze słynnymi, zabytkowymi kamienicami z czerwonej cegły.

Na Brooklynie znajduje się też wiele parków i innych zielonych terenów, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta. Prospect Park jest brooklyńskim odpowiednikiem Central Parku. Liczący 213 ha park jest miejscem, gdzie można spacerować, zrobić piknik, uprawiać jogging, zagrać w bejsbola czy piłkę ręczną. Na terenie Prospect Parku znajduje się również ZOO.

Rolę parku miejskiego na Brooklynie spełnia także cmentarz Green-Wood. Znajduje się tam wiele zabytkowych nagrobków, a podziw wzbudza już sama gotycka brama cmentarza. Z Green-Wood Cemetery rozciąga się piękna panorama na miasto.

Godnym uwagi jest również Coney Island, słynące z szerokiej piaszczystej plaży i licznych parków rozrywki. To niezwykle popularne miejsce wypoczynku wśród nowojorczyków.

Warto też odwiedzić część Brooklynu o nazwie Williamsburg, która staje się bardzo popularna wśród artystów i innych przedstawicieli kreatywnych zawodów. Coraz częściej otwierają się tam nowe galerie i stylowe kawiarnie. Williamsburg słynie też z ciekawych barów i restauracji, co szczególnie widoczne jest w weekendy, kiedy są one zapełnione po brzegi.

Brooklyn Museum

Przy zwiedzaniu Brooklynu nie można pominąć Brooklyn Museum – jednego z największych i najstarszych muzeów w Stanach Zjednoczonych. Powierzchnia całkowita Brooklyn Museum wynosi aż 52025 m kw. Znajdują się w nim drogocenne zbiory liczące około 1,5 miliona dzieł sztuki. Możemy tam podziwiać zarówno sztukę starożytną, jak i współczesną. To możemy zobaczyć dzieła najbardziej znanych amerykańskich twórców, m.in. Edwarda Hoppera czy Marka Rothko. W zbiorach znajduje się również pokaźna kolekcja dzieł z Afryki czy Azji. Biorąc powyższe pod uwagę, przeznaczmy na zwiedzanie muzeum co najmniej kilka godzin.

Brooklyn – jak dojechać?

Brooklyn jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta, w tym z Manhattanem. Możemy się tam dostać metrem lub promem. Na Brooklyn prowadzą też liczne mosty. Jeśli trafiliśmy na ładną, słoneczną pogodę dobrym pomysłem jest przespacerowanie się słynnym Brooklyn Bridge, łączącym Brooklyn z Manhattanem.

Zobacz wideo: Nowy Jork Heleny Englert

Zobacz też:

Bartosz Bielenia o strachu w szkołach aktorskich. "Jestem sprawcą przemocy"

Andrzej Piaseczny w szpitalu: "Dziękuję tym, którzy się mną opiekują". Menadżerka wydała oświadczenie

Joanna Jabłczyńska bohaterka w swojej kuchni. "Ma już ponad 10 lat i złośliwie nie chce się zniszczyć"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości