Świat

Cali w Kolumbii – co warto zobaczyć? Najciekawsze miejsca

Świat

Aktualizacja:

Cali zyskało popularność jako miasto z największą odnotowaną liczbą organizacji zajmujących się produkowaniem, przemycaniem oraz sprzedawaniem narkotyków w Kolumbii oraz w USA. Współcześnie kojarzone jest raczej z salsą. Turyści mogą zobaczyć jednak w Cali znacznie więcej niż świetnie wyszkolonych tancerzy. Jakie ciekawe miejsca można zwiedzić i co koniecznie trzeba zobaczyć? Poznaj atrakcje, które najchętniej wybierają obcokrajowcy.

Cali to duże miasto przemysłowe, w którym świetnie rozwija się turystyka. Początkowo była to wyłącznie niewielka wioska, założona w 1536 roku, jednak dzięki rozwojowi rolnictwa (głównie dzięki uprawie kukurydzy i kawy), szybko stała się ona jednym z najważniejszych centrów Kolumbii, nie tylko pod względem gospodarczym. Choć w przeszłości Cali związane było z kartelami narkotykowymi, które prowadziły między sobą bezustanną wojnę, obecnie jest to miasto dość bezpieczne dla obcokrajowców i chętnie przez nich wybierane na wakacje i wycieczki. Znana na całym świecie postać Pablo Escobara z pewnością miała ogromny wpływ na wzrost zainteresowania miastem wśród turystów z Europy i Stanów Zjednoczonych. Sprawdź, jakie atrakcje oferuje przyjezdnym Cali i czego nie możesz przegapić, wybierając się tam na urlop.

Cali – co wyróżnia miasto? Gospodarka i przemysł

Na obrzeżach miasta wydobywane jest złoto, można zobaczyć tutaj również liczne plantacje kukurydzy, bawełny, tytoniu i trzciny cukrowej. Oprócz tego, w Cali na szeroką skalę uprawiane są drzewa kakaowca, z których produkuje się jedne z najlepszych jakościowo na całym świecie gatunków kaw. Znaczna część towarów jest eksportowana, część pozostaje w kraju i zostaje poddana odpowiedniej obróbce.

W tym ponad dwumilionowym mieście dobrze rozwija się przemysł. W Cali znajduje się kilkanaście fabryk wyrobów cukierniczych, papierni oraz hurtowni. Kwitnie tam produkcja wszelkiego rodzaju tekstyliów, funkcjonuje także rafineria ropy naftowej.

Cali w Kolumbii – najciekawsze atrakcje i zabytki

Rzeka Cauca

Dolina rzeki Cauca zachwyca piękną przyrodą i niepowtarzalnymi widokami. To świetne miejsce na spacer. Przy okazji zwiedzania tych rejonów miasta, można na własne oczy zobaczyć również liczne uprawy rolnicze, które pięknie się prezentują – zwłaszcza kilka tygodni przed okresem zbiorów. Około 600 kilometrów rzeki wykorzystywane jest do żeglugi.

Wieża Cali

Jeden z najważniejszych wieżowców miasta, który został wybudowany w 1978 roku. Położony jest on w typowo handlowej części miasta, jednak wyróżnia się on na tle sąsiadujących z nim budynków – jest znacznie wyższy i bardziej nowoczesny. Ma 185 metrów wysokości, co sprawia, że zajmuje on trzecie miejsce wśród najwyższych budynków w Kolumbii. W wieży znajdują się liczne biura międzynarodowych korporacji finansowych, siedziby najważniejszych banków oraz pięciogwiazdkowy "Hotel Torre de Cali", który został utworzony już 2 lata po wybudowaniu całego wieżowca. Z dachu wieży Cali rozpościera się niesamowity widok na całe miasto.

Biblioteka Jorge Garces Borrero

Biblioteka centralna Jorge Garces Borrero znajduje się w jednej z głównych dzielnic miasta, jest trzypiętrowym budynkiem przynależącym do Muzeum Nauk Przyrodniczych. Biblioteka została wybudowana w 1953 roku z inicjatywy ówczesnego gubernatora, z którego prywatnych zbiorów pochodziła początkowo znaczna część książek. Władze Cali nadal starają się zwiększać ilość gromadzonych egzemplarzy, a tym samym dobudowują kolejne pomieszczenia biblioteki. Sam budynek prezentuje się wyjątkowo ładnie i jest nieoczywistym zabytkiem architektonicznym.

Zoo w Cali w Kolumbii

W Kolumbii znajduje się również ogromne zoo, którego powierzchnia wynosi ponad 25 hektarów. Zostało ono wybudowane w 1969 roku i do dziś stale się rozrasta. Miejsce mogą odwiedzić zarówno małe dzieci, jak i osoby dorosłe. Wizyta w zoo może być nie tylko przyjemnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale również cenną lekcją. Na jego terenie znajdują się zwierzęta typowe dla tego obszaru, ale także gatunki pochodzące z innych regionów świata. Pod opieką zatrudnionych tu pracowników są również zwierzęta, które zostały wpisane do Czerwonej Księgi. Oprócz tego, w zoo w Cali można wybrać się do różnego rodzaju muzeów przedstawiających, m.in. historie poszczególnych gatunków, co może okazać się ciekawą i przydatną lekcją.

Muzeum Trzciny Cukrowej

Muzeum Trzciny Cukrowej to miejsce niepowtarzalne na skalę światową. Znajdują się w nim sprzęty i przedmioty, które były używane w rolnictwie na przestrzeni lat. Turyści mają również niepowtarzalną okazję wypróbowania różnych sortów trzciny cukrowej.

Zobacz wideo: Kolumbijska restauracja oferuje w całości pokrytego 24-karatowym złotem burgera. Kosztuje niecałe 50 euro

Zobacz też:

Jakub Tolak i Zosia Samsel wciąż podróżują kamperem. Przez pandemię musieli zmienić swoje plany

Atrakcje i zabytki Walencji – co warto zobaczyć w mieście Świętego Graala?

Zdobył Kilimandżaro w hołdzie dla Aleksandra Doby. "W drodze na szczyt spotkałem wiele osób z Polski"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości