Świat

Quito – czym zachwyca stolica Ekwadoru?

Świat

Aktualizacja:
Eduardo Fonseca Arraes/Getty Images

Quito to miasto położone na wysokości ponad 2700 m n.p.m. w otoczeniu gór i wulkanów. Turyści przybywający do Ekwadoru mogą podziwiać nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale również zapoznać się z tamtejszymi zabytkami, stanowiącymi połączenie wpływów mauryjskich i hiszpańskich – dwa światy. Pierwszy z nich odzwierciedla stara część Quito, pełna nietypowej architektury i historycznych budynków. Druga, nowsza część to kwintesencja nowoczesnego stylu życia, pełnego rozrywki, nocnych klubów i restauracji.

Współrzędne geograficzne Ekwadoru i Quito wpływają na ich tropikalny klimat. Jednakże obecność Andów warunkuje istnienie kilku pięter klimatycznych w tych okolicach. Miasto leży w rejonie aktywnym pod względem wulkanicznym. W całym Ekwadorze jest 8 czynnych wulkanów. Podróż najlepiej zaplanować w okresie od czerwca do września. W tym czasie turyści mogą liczyć na najlepszą pogodę.

Quito – co zwiedzać w mieście?

Na terenie dzisiejszej stolicy dawniej zamieszkiwało plemię Kwitu. Bezpieczne położenie osady i dobre warunki klimatyczne sprawiły, że jeden z hiszpańskich konkwistadorów – Sebastián de Belalcázar zadecydował o stworzeniu w tym miejscu Quito. Nastąpił bardzo szybki rozwój miasta i powiększenie jego granic. Zwiedzanie warto zacząć od starej części, pełnej zabytków z czasów kolonialnych i niesamowitego klimatu. Dawniej była ona zamieszkiwana przede wszystkim przez wyższe sfery. Obecnie całe stare miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Na co należy zwrócić uwagę?

  • kościół św. Franciszka i okoliczny kompleks – pochodzi z drugiej połowy XVI w. i stanowi mieszankę różnego rodzaju stylów. To najstarsza i największa budowla tego typu w mieście. Turyści mogą podziwiać renesansowe ołtarze, romańskie kolumny i barokowe wzory. Na uwagę zasługują także rzeźby i obrazy, a zwłaszcza "Skrzydlata Dziewica". Warto też poświęcić czas na spacer po okolicznym kompleksie pełnym sakralnych obiektów. Cały obszar zajmuje ponad 40 m² i składa się z licznych krużganków, dziedzińców, kaplic, a nawet katakumb. Warto pospacerować po Placu Franciszkańskim, na którym dawniej odbywały się walki byków i liczne przedstawienia. Na uwagę zasługuje także atrium Cantuña. Turyści planujący podróż w okolicach świąt wielkanocnych powinni odwiedzić Quito ze względu na wielkopiątkową procesję, w której uczestniczą tysiące ludzi ubranych na fioletowo i niosących ogromne krzyże. Co jeszcze warto zobaczyć?
  • La Ronda – to jedna z najbardziej znanych i charakterystycznych ulic w starej części Quito. Dawniej siedziba poetów i artystów. To właśnie tutaj tętni nocne życie, można posłuchać miejscowej muzyki pasillo i zjeść w jednej z lokalnych restauracji. W ciągu dnia warto zwiedzić niewielkie sklepiki z pamiątkami.
  • Autobus turystyczny – osoby, które chcą zobaczyć jak najwięcej atrakcji, które oferuje miasto, mogą skorzystać z autobusu turystycznego. Jego trasa przebiega przez wszystkie najważniejsze obiekty w mieście.
  • Panecillo – to jeden z najlepszych punktów widokowych w stolicy. Na wzgórzu znajduje się pomnik Skrzydlatej Dziewicy, będącej strażniczką miasta. Można stąd podziwiać panoramę wciąż rozrastającego się Quito i zbocza ośnieżonych gór.

Quito – ciekawe miejsca

Lotnisko w Quito znajduje się w północnej części miasta, około 5 km od centrum. Położenie stolicy sprawia, że w jej okolicach można zobaczyć wiele fascynujących miejsc.

  • Wulkan Cotopaxi – to drugi najwyższy aktywny wulkan świata, wokół którego utworzono park narodowy. Podróż z Quito zajmuje dwie godziny samochodem. To idealne miejsce dla miłośników wspinaczki, jazdy konnej, trekkingu lub relaksu na łonie natury.
  • Quilotoa – to jedna z najpiękniejszych lagun na świecie i bardzo popularne miejsce turystyczne. Znajduje się w środku krateru wulkanicznego. Turyści udający się w tym kierunku mogą zahaczyć o miasteczko Pujilí, aby podziwiać lokalną sztukę Tigua.
  • Otavalo – ta starożytna wioska jest jednym z najważniejszych punktów do odwiedzenia w Ekwadorze. Wyróżnia się niesamowitym bogactwem kulturowym. Miejscowość znajduje się w dolinie, w otoczeniu jezior i bujnej roślinności. Mieszkańcy to w większości grupa etniczna Kichwa, która słynie z wytwarzania wysokiej jakości wyrobów tekstylnych. W soboty na miejscowym rynku odbywają się największe targi rzemieślnicze w Ameryce Południowej. Wokół wioski ciągną się plantacje róż, które stanowią główny produkt eksportowy w Ekwadorze. Wart zobaczenia jest także park archeologiczny, w którym znajduje się kilkanaście piramid i kopców pochodzących sprzed czasów cywilizacji Inków.
  • Guayllabamba – miasto słynie z ogrodu zoologicznego, w którym można oglądać ekwadorską faunę i florę ze wszystkich bioregionów kraju. W tym miejscu turyści mogą trafić na niedźwiedzia andyjskiego, olbrzymiego żółwia z Galapagos czy największego ptaka świata – kondora andyjskiego.

Zobacz wideo: 185 młodych żółwi w walizce. Próbowano je wywieźć z Wysp Galapagos

Zobacz także:

Gdzie pojechać i jak się spakować na majówkę? O rady spytaliśmy Michała Cessanisa

Tam gdzie kończy się Europa – Cabo da Roca

Wilno. Co warto zobaczyć? Zabytki, atrakcje, ciekawostki

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości