Świat

Rewolucja w podróżowaniu. Gdzie można spędzić wakacje? "Wreszcie świat się dogadał, jak i gdzie mamy jeździć"

Świat

Wakacje jeszcze nigdy nie były tak niepewne. Po roku licznych restrykcji, poszczególne państwa luzują obostrzenia. Każde z nich ma jednak odrębne przepisy. Jak dowiedzieć się, które z nich są aktualne? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Maciej Nykiel, ekspert rynku turystycznego.

Wakacje 2021 - popularne kierunki

Wiele osób planuje już wakacje, jednak ciężko jest im się połapać w obowiązujących przepisach. Do niektórych krajów można wjechać robiąc test antygenowy, do kolejnych wykonując test PCR, a inne można odwiedzić bez żadnych zastrzeżeń. Dokładne informacje można sprawdzić na tej stronie.

- Takich krajów, do których możemy wyjechać w ogóle bez niczego, jest mało . Dwa są na razie tylko europejskie - Albania i Macedonia, czyli takie mniej turystycznie wyeksploatowane przez Polaków - mówił w Dzień Dobry TVN Maciej Nykiel.

Polaków jednak najczęściej interesują państwa położone na południu Europy, nad szeroko rozumianym basenem Morza Śródziemnego - od Turcji na wschodzie, aż po Hiszpanię na zachodzie, przez Grecję, Bułgarię, Chorwację, Francję czy Włochy. Co zatem obowiązuje w tych krajach? Otóż nadchodzi prawdziwa rewolucja.

- Dobra informacja jest taka, że mamy to, na co bardzo długo wszyscy czekaliśmy, czyli tzw. paszport - certyfikat covidowy . Dzisiaj Komisja Europejska głosuje nad tym. Mam nadzieję, że sprawnie to w Brukseli przejdzie i przegłosują, że wszystkie państwa będą musiały je wprowadzić od 1 lipca - wyjaśniał ekspert rynku turystycznego.

Certyfikat COVID-19

Dziewięć krajów Europy już się otworzyło i zapowiedziało, że będzie ten certyfikat honorować. Należy do nich m.in. Polska (dzięki temu będzie nam łatwiej wracać z zagranicznych wyjazdów), ale także Hiszpania, Grecja, Bułgaria, Niemcy, Czechy i Dania.

- Można go albo wydrukować, albo pobrać na aplikację na telefon. Kod QR można ściągnąć z internetowego konta pacjenta. System został otwarty w poprzedni wtorek - czyli zaledwie tydzień temu - i przez 7 dni ponad milion Polaków ściągnęło już sobie taki certyfikat. Są 3 rodzaje certyfikatów, w ogóle wszystko jest bardzo proste . Wchodzimy sobie na nasze internetowe konto pacjenta i tam, w zależności od tego, jaki rodzaj certyfikat chcemy pobrać, klikamy - tłumaczył w naszym programie Maciej Nykiel.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) dostanie osoba, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki. W Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki). Zaświadczenie dostaną Ci, którzy otrzymają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin), a także ci, którzy wyzdrowieli po COVID-19 (UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

- Jest to na pewno rewolucja w podróżowaniu. Wreszcie świat się dogadał, jak i gdzie mamy jeździć . (...) To jest mega skomplikowane. Nawet w obrębie samej Unii Europejskiej różne kraje miały przeróżne zasady. (...) 1 lipca wchodzą te przepisy. Kraje mają 6 tygodni na dostosowanie się, czyli wypada mniej więcej połowa sierpnia. (...) Spodziewamy się, że większość krajów europejskich, ale również tych innych zainteresowanych, żeby turyści do nich przyjeżdżali, to wprowadzą - dodał ekspert rynku turystycznego.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości