Porady

Jak zrobić piękny portret w wiosennym plenerze? Oto rady, dzięki którym zachwycisz znajomych

aparat, jak robić zdjęcia, spacer, wakacje

MStudioImages/Getty Images

Porady

Jak zrobić piękny portret w wiosennym plenerze? Oto rady, dzięki którym zachwycisz znajomych

aparat, jak robić zdjęcia, spacer, wakacje

MStudioImages/Getty Images

W końcu nastała wiosna, a prażące słońce oraz kwitnące kwiaty tylko zachęcają do tego, by wyjść na zewnątrz, wyciągnąć aparat i robić zdjęcia. Jak jednak wykonać takie, które zdobędą więcej "lajków" w mediach społecznościowych i zachwycą internautów? Oto podstawowe rady.

Szczegóły, które wpływają na postrzeganie zdjęcia

Podczas wykonywania zdjęć należy zastosować się do kilku zasad, dzięki którym portret będzie uznany za naprawdę dobry. Należą do nich:

  • dobry kontrast między modelem a otoczeniem, przy wyostrzeniu portretowanej osoby,
  • niebanalna, a zarazem naturalna poza,
  • odpowiednie oświetlenie,
  • przemyślana, harmonijna kompozycja,
  • właściwe kadrowanie.

Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu zdjęcia?

Należy zacząć od wybrania odpowiedniego miejsca i stylizacji. Chodzi o pewne wyczucie, jaki klimat pasuje do danego otoczenia. Niemożliwe np. wydaje się zrobienie dobrego zdjęcia kobiecie w sukni balowej na tle graffiti. A jakie ubrania zawsze się sprawdzają? Jeżeli chcesz wyglądać szczuplej, wybierz dopasowaną bluzkę, sweter, koszulę, bądź podkreśl talię paskiem. Na fotografiach świetnie wypadają także luźne spodnie oraz zwiewne sukienki, które wydłużają sylwetkę i pięknie się układają, wchodząc w reakcję z podmuchami wiatru.

Kolejnym istotnym elementem jest światło, trzeba jednak na nie uważać. Robienie zdjęć w samo południe, gdy promienie są najostrzejsze, nie jest dobrym pomysłem. Wówczas będziesz mrużyć oczy, a promienie mogą spowodować, że na twarzy pojawią się niekorzystne głębokie cienie. Znakomitym pomysłem jest fotografowanie podczas tzw. złotej godziny tuż przed zachodem słońca, kiedy światło jest łagodniejsze.

Nie można zapominać o kompozycji zdjęcia. Wystarczy umieszczać najważniejsze punkty w 1/3 zdjęcia. Pomocna może okazać się siatka, którą warto włączyć w celu dopilnowania linii horyzontalnych oraz wertykalnych. Poszukaj także miejsc, w których w kadr nie wchodzą poprzeczne elementy, które zakłóciłyby całość obrazka. Niekorzystnie będą wyglądać np. gałęzie, które będą "wyłaniać się" na zdjęciu z ciała. Rozejrzyj się wokół, czy nie ma w pobliżu śmietników, reklamówek, bądź słupów energetycznych.

Co najważniejsze - postaw na naturalne pozy. Model, który "sztucznie" pozuje, nie wygląda autentycznie. Jeżeli nie czujesz się swobodnie, wypróbuj postawę pół-bokiem/pół-tyłem do źródła światła i równocześnie się nie garb. W ten sposób twarz będzie oświetlona miękkim światłem, oczy będą szeroko otwarte, a cera będzie sprawiała wrażenie promiennej i zdrowej.

Pięciopokoleniowy zakład fotograficzny. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Źródło: SwiatObrazu.pl |
Co sądzisz o tym artykule?
48
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0