Świat

Dolni Morava – spacer w chmurach. Jak wygląda widok z wieży?

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Dolni Morava

Spacer w chmurach w Dolni Moravie to niecodzienna atrakcja, przyciągająca tysiące turystów. Ścieżka w chmurach znajduje się na szczycie góry Slamnik w Czechach. Od Wrocławia tę niezwykłą wieżę dzieli zaledwie nieco ponad 140 kilometrów.

Niezwykła wieża widokowa w Czechach, w Dolni Moravie, to jedna z największych atrakcji turystycznych tej niewielkiej miejscowości. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród Polaków. Dolni Morava to jednak nie tylko oryginalna wieża – na turystów czeka więcej atrakcji.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wieża widokowa Dolni Morava

Wieża widokowa znajduje się na wysokości 1116 m n.p.m. i ma wysokość 55 metrów. W swojej formie wieża w Dolni Moravie jest podobna do kolejki z wesołego miasteczka. Według pomysłu architekta tego obiektu wieża miała kształtem przypominać lot ćmy. Nazwa "ścieżka w chmurach" nie jest tylko marketingowym chwytem – spacerowicze faktycznie nierzadko znajdują się na wysokości ponad pułapem chmur.

Idąc po tej niecodziennej konstrukcji naprawdę ma się więc uczucie, jakby się chodziło w chmurach. Na szczycie wieży znajduje się też specjalna platforma, nazywana "kroplą". Stojąc na jej powierzchni wykonanej ze specjalnej siatki, widzimy, co znajduje się pod naszymi nogami. "Kropla" to opcja tylko dla odważnych – nie każdy zdecyduje się na brak stabilnego podłoża na wysokości ponad 50 m. Dodatkową atrakcją wieży jest długa na ponad 100 metrów zjeżdżalnia, z której można skorzystać w drodze powrotnej. Ze szczytu Ścieżki w Obłokach zwiedzający zobaczą cały masyw Śnieżnika i dolinę rzeki Morawy. Na horyzoncie widnieją grzbiety Jesioników, Suchy Wierch oraz Karkonosze. Wzdłuż całej ścieżki znajdują się tablice informujące zarówno o historii samego obiektu, jak i o regionie.

Dolni Morava – ścieżka w chmurach. Ciekawostki

  • Do zbudowania konstrukcji zużyto aż 380 ton stali, 350 m³ modrzewiowych bali z austriackich Alp i 300 m³ modrzewiowego klejonego drewna.
  • Wieża z Dolni Morava została tak skonstruowana, by przetrwać nawet najsilniejsze wichury o sile wiatru do 200 km/h.
  • Pale wieży są osadzone na głębokości 6,5 metra.
  • Jednocześnie na wieży może przebywać aż 4000 turystów.

Dolni Morava – atrakcje dla dzieci

W Dolni Moravie oprócz Ścieżki w Obłokach znajduje się wiele innych atrakcji, również dla dzieci. W Parku wodnym Mamutika zarówno dzieci jak i dorośli znajdą wiele interesujących urządzeń i maszyn związanych z wodą, które pozwalają na eksperymentowanie i samodzielne poznawanie praw rządzących w przyrodzie. W Dolni Moravie w Czechach znajduje się również kompleks Pisokovy svet, czyli zespół domków westernowych. Dzieci mogą zobaczyć tu m.in. wykopaliska archeologiczne, spróbować, jak się płucze złoto czy pobawić się na karuzeli.

Zobacz wideo: Podróże z misją

Podróże z misją
Podróże z misją Źródło: Dzień Dobry TVN

Dolni Morava na narty

Dolni Morava zaprasza również miłośników białego szaleństwa. Znajduje się tu ośrodek narciarski Dolni Morava, położony niedaleko miasta Kraliky i przejścia granicznego Boboszów. Ośrodek leży na wysokości 740–1140 m n.p.m. w malowniczej dolinie u podnóża Śnieżki.

Ośrodek może pochwalić się tym, że jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Czechach. Infrastruktura narciarska jest na bardzo wysokim poziomie – turyści mogą tu korzystać z noclegów, parkingu, wyżywienia i wielu innych rozrywek. W Dolni Moravie są wyciągi krzesełkowe i orczykowe. Narciarze mogą korzystać z sieci tras o łącznej długości 9,5 km. Dzieci mają do dyspozycji parki z wyciągami dla najmłodszych, a cały dzień nad ich bezpieczeństwem czuwają animatorzy.

Dolni Morava – dojazd

Żeby wejść na Ścieżkę w Obłokach, musimy najpierw dotrzeć na szczyt góry Slamnik. Możemy zdecydować się na pieszą lub rowerową wędrówkę – powinniśmy wtedy podążać oznakowanym na niebiesko szlakiem. Krótszą opcją jest skorzystanie latem z zamkniętej o tej porze nartostrady. Na szczyt góry prowadzi też kolejka linowa. Wyrusza ona z okolic hotelu Vista. Dojazd do Dolni Moravy z Wrocławia nie zajmuje długo – odległość wynosi nieco ponad 140 kilometrów. Dolni Morava w Czechach jest więc idealnym miejscem na krótki weekendowy wypad z zachodniej Polski. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Knoflik/Getty Images

Pozostałe wiadomości