Świat

Zamek Neuschwanstein – historia, informacje dla turystów

Świat

Autor:
Oskar
Netkowski

Zamek Neuschwanstein to jeden z najpopularniejszych zamków Bawarii. Zbudowany na rozkaz Ludwika II Wittelsbacha, do dziś przyciąga miliony turystów. W Niemczech Zamek Neuschwanstein jest popularny tak samo, jak w Polsce Malbork. To punkt obowiązkowy w czasie zwiedzania Bawarii.

Zamek Neuschwanstein jest położony w południowej Bawarii, w miejscowości Schwangau w dzielnicy Hohenschwangau. Jest to niewielka miejscowość niedaleko Fussen. Zamek położony jest na skale niedaleko granicy z Austrią. Od jego południowej strony widoczne są szczyty północno-zachodnich Alp, co buduje malownicze otoczenie zamku Neuschwanstein. Dojazd do Schwangau jest dość prosty. W Monachium należy kierować się na trasę 96 w stronę Landsberg am Lech. Gdy już dotrzemy do tego miasta, to mijamy je obwodnicą, a na dużym rondzie, zjeżdżając z trasy 98, kierujemy się na 3 zjazd – na drogę nr 17, która doprowadzi nas do Schwangau. Na miejscu łatwo dotrzeć do Zamku Neuschwanstein. Góruje on nad tą malowniczą miejscowością. Nie jest to jedyny zamek w Schwangau – bardziej na zachód znajduje się Zamek Hohenschwangau, który również jest wart zwiedzania. Warto więc zostać w Schwangau na 2 dni. Do zobaczenia jest również niesamowity most Marienbrucke, muzeum królów bawarskich i wodospady na rzece Pollat. Zamek Neuschwanstein wykorzystał Disney tworząc pałac Śpiącej Królewny.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Niemcy zamek Neuschwanstein – historia

Zanim wybudowano Neuschwanstein, na jego miejscu stały dwa mniejsze zamki – jego obecna powierzchnia jest więc ogromna. Ruiny tych zamków były inspiracją dla Ludwika II, króla Bawarii. Spędził on dzieciństwo w leżącym nieopodal Hohenschwangau. Młody Ludwik często odbywał wędrówki do ruin, podczas gdy jego ojciec Maksymilian II przebudowywał Hohenschwangau na romantyczny pałac. W 1859 roku Ludwik II w swoim pamiętniku naszkicował zamek Vorder Hohenschwangau, czyli jedne z położonych na skale ruin. Rysunek ten natchnął go do budowy nowego zamku, na wzór dawnych, niemieckich zamków rycerskich. Inspiracją były również podróże Ludwika do Eisenach, gdzie miał okazję wraz ze swoim bratem zwiedzić zamek Wartburg. Tego samego roku wybrał się również do Pierrefonds we Francji, gdzie zobaczył romantyczny zamek Ludwika Filipa I. Ludwik Bawarski przyjaźnił się z Wagnerem, znanym niemieckim twórcą muzyki klasycznej. W liście do niego zdradził swój plan budowy zamku Neuschwanstein. Budowla ta miała stać się azylem, w którym król chciał poczuć się jak w średniowieczu. Oficjalnie, budowa zamku ruszyła w 1869 roku. Ludwik był dość kapryśny i wciąż zmieniał wymagania względem zamku, dlatego kosztorys wciąż się zmieniał i nie udało się dokończyć budowy do planowanego 1872 roku. Większość zamku była gotowa w 1886 roku, jednak Ludwik zamieszkał w nim już dwa lata wcześniej i obserwował, jak jego marzenie staje się rzeczywistością. Niestety w roku 1886 Ludwik nieoczekiwanie i tragicznie zmarł. Znaleziono dwa ciała w jeziorze Starnberg – Ludwika II i jego osobistego lekarza. Za przyczynę śmierci bawarskiego króla uznaje się samobójstwo lub morderstwo. Ta pierwsza opcja jest brana pod uwagę, ponieważ Ludwik II Wittelsbach był w tym czasie uznawany za niepoczytalnego. Wpływ na jego stan mogły mieć ogromne długi, które zaciągał na poczet budowy. W momencie jego śmierci koszty przekraczały 6000000 marek, a zamek Neuschwanstein był jeszcze gotowy. Aby zdobyć środki na sfinalizowanie budowy, postanowiono dopuścić budowlę do zwiedzania. Dzięki środkom uzyskanym ze sprzedaży biletów zamek ostatecznie ukończono w 1899 roku.

Zamek Neuswanschstein – zwiedzanie

Na kompleks zamkowy składają się samodzielne budynki, wyposażony jest w liczne wieże, wieżyczki, balkony oraz blanki, bogato zdobione płaskorzeźbami. Długość kompleksu zamkowego rozciągniętego na skale to aż 150 m. Zamek Neuschwanstein jest idealistycznym wyobrażeniem romantycznego, rycerskiego zamku, a jego okna nawiązują swoim stylem do epoki romańskiej. Bajkowy zamek Neuschwanstein to aż 6000 m² powierzchni użytkowej. Początkowo zamek miał liczyć aż 200 pomieszczeń, jednak obecnie do zwiedzania dostępne jest jedynie 15 komnat. Największe wrażenie robią Sala Tronowa i Sala Śpiewaków. Wnętrza zamku Neuschwanstein to mieszanka różnych stylów – gotyckiego, mauretańskiego i barokowego. Wspomniana, ogromna i doskonale oświetlona sala śpiewaków miała być przeznaczona głównie na koncerty Wagnera. Zwiedzanie zamku trwa 35 minut i jest dozwolone tylko w grupach z przewodnikiem. Zarząd zamku oferuje również zwiedzanie tematyczne, np. o obrazach w zamku, jego architekturze, rozwiązaniach budowlanych itp. Co roku obiekt ten odwiedza 1,3 mln turystów, co daje nawet 10000 osób dziennie.

Zamek Neuschwanstein – informacje dla turystów

Zamek Neuschwanstein – adres: Neuschwansteinstraße 20, 87645 Schwangau, Niemcy Zamek Neuschwanstein – godziny otwarcia: Wiosna, lato: 9:00–18:00. Zamek Neuschwanstein zimą jest czynny w godzinach: 10:00–16:00 Ostatnie wejście do zamku ma miejsce o godzinie 17:20 (lato) lub 15:20 (zima). W dni świąteczne zamek jest nieczynny. Wszelkie interesujące turystów informacje można znaleźć na oficjalnej stronie zamku.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Frank Bienewald/Getty Images

Pozostałe wiadomości