Porady

Podróż autostopem po Europie i po świecie. Co zabrać? Jak się przygotować? Co trzeba wiedzieć?

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
autostopowiczka na drodze

Podróż autostopem może być wielką przygodą, możliwością spotkania z ludźmi i poznania nowych miejsc bez dużych nakładów finansowych. To specyficzny sposób podróżowania, który wymaga cierpliwości i pewnej otwartości. Warto się dobrze przygotować do wyprawy, szczególnie jeśli jedziesz w egzotyczne miejsce. Gdzie i jak łapać stopa? O czym pamiętać przed podróżą? Co zrobić, aby podróż była bezpieczna?

Istnieje kilka niepisanych zasad podróżowania autostopem, które trzeba poznać przed podróżą. Są to zarówno zasady bezpieczeństwa, jak i… savoir-vivre'u.

Podróż autostopem – porady dla początkujących

Gdzie łapać autostop? Wybierz miejsce tak, aby:

  • być jak najlepiej widocznym z drogi, kierowca miał miejsce, by się wygodnie zatrzymać, np. na szerokim poboczu czy w zatoczce, w okolicy był ruch, warto zatrzymywać auta przy wyjazdach ze stacji benzynowych, im większych, tym lepiej, było to miejsce przed dużym miastem albo za nim, na drodze wylotowej, z miasta trudno wyjechać, samochody jechały tam powoli, czyli np. było za światłami czy rondem.

Ważne! Łapanie stopa przy autostradzie jest zabronione.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Sposoby łapania autostopa

Jak łapać autostop? Jest na to kilka sposobów:

  • wyciągając w górę kciuk na poboczu drogi – to najpopularniejsza metoda,
  • podchodząc do kierowców na stacjach benzynowych – to skuteczniejsza metoda, jednak krępująca i wymagająca pewności siebie.

O czym pamiętać podróżując autostopem?

Przed wyruszeniem w drogę zaplanuj trasę, zorientuj się, jakie będą po drodze większe miasta i stacje benzynowe. Istnieje też ważna niepisana zasada autostopowiczów – nigdy nie łap stopa przed osobą, która była w tym samym miejscu wcześniej. Ustaw się za nią, najlepiej w sporej odległości, żeby kierowcy nie myśleli, że jedziecie razem (mogliby się rozmyślić w obawie, że się wszyscy nie zmieścicie).

Nie bez powodu podróż autostopem nazywana jest często podróżą za jeden uśmiech. Aby wzbudzić zaufanie kierowców i zwiększyć swoje szanse na pokonanie kolejnego odcinka, warto się uśmiechać, a podczas jazdy nienachalnie podtrzymywać rozmowę. Jeśli kierowca nie ma na to ochoty – uszanuj to.

Zawsze przed wyruszeniem ustal miejsce docelowe z kierowcą, aby nie przejechać za daleko z zaplanowanej trasy.

Po zakończeniu wspólnej podróży nie zapomnij podziękować kierowcy.

Najlepiej mieć plecak takiej wielkości, aby mógł jechać na twoich kolanach. Unikniesz wtedy niebezpieczeństwa, że po włożeniu go do bagażnika, samochód odjedzie. Jeśli musisz włożyć go do bagażnika, zawsze rób to wtedy, kiedy masz pewność, że kierowca nagle nie ruszy.

Co zabrać w podróż autostopem?

Oprócz wspomnianego niewielkiego plecaka, weź ze sobą tzw. nerkę, czyli sakiewkę na pasku, którą nosi się na biodrach, lub malutką torebkę, którą będziesz mieć zawsze przy sobie. Włóż tam dokumenty. W innym miejscu, też przy sobie, miej ich skserowane kopie. Pieniądze miej w mniejszych sumach w różnych miejscach.

Najważniejsza w podróży autostopem jest dobra mapa, najlepiej papierowa. Nie zaszkodzi mieć też ze sobą telefon z GPS-em. Jeśli planujesz wycieczkę w miejsca, gdzie może nie być zasięgu – wystarczy, że ściągniesz wcześniej mapy na telefon. GPS powinien działać bez internetu ani nawet sieci. Co prawda może nie być wtedy zbyt dokładny, ale często nawet orientacyjne położenie może pomóc w dalszej podróży.

Telefon przyda się także ze względów bezpieczeństwa. Warto wysyłać bliskiej osobie rejestracje samochodów, do których wsiadasz.

Aby już z daleka informować kierowców, dokąd jedziesz, trzymaj w rękach kawałek tektury z wypisaną nazwą miejscowości, do której chcesz dojechać. Aby móc na bieżąco modyfikować trasę, weź ze sobą kilka markerów. O tekturę możesz zawsze zapytać na stacji benzynowej. Jeśli masz miejsce w plecaku, weź ze sobą kilka zapasowych kawałków tektury. Im większy kawałek, tym lepiej będzie widoczny dla kierowców nawet z daleka.

Aby dodatkowo zwiększyć swoją widoczność na drodze, miej na sobie zawsze coś odblaskowego, szczególnie jeśli zdarzy ci się łapać stopa po zmroku.

Podróż autostopem po Europie i świecie

W każdym kraju wyciągnięty w górę kciuk będzie zrozumiałym gestem, jednak podróżowanie autostopem po Europie różni się nieco od podróżowania w innych krajach.

O ile w Europie w większości miejsc dogadasz się po angielsku, w Azji czy w Afryce nie jest to takie oczywiste. Przed każdą wyprawą zorientuj się, jakim językiem będą posługiwać się miejscowi. Nazwy miejscowości wypisuj w obowiązującym tam języku. Niekiedy porozumiewanie się może ułatwić książeczka z rozmówkami.

W niektórych krajach jest specyficzna kultura podróżowania autostopem – np. w Mongolii należy zapłacić kierowcy za podwiezienie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Daria Kulkova/Getty Images

Pozostałe wiadomości