Świat

Aszchabad – zapomniana stolica Turkmenistanu. Miasto z marmuru i złota

Świat

Aktualizacja:

Turkmenistan to kraj, który rzadko jest przez turystów obierany jako kierunek wakacji. Warto jednak wybrać się tam, chociażby ze względu na stolicę kraju, czyli Aszchabad. Co można tam zobaczyć?

Aszchabad to piękne miasto, które wyróżnia się swoją architekturą. Dominuje tu biały marmur i złoto. Jednak budynki w mieście to nie jedyny powód, dla którego warto zobaczyć Aszchabad. Zobacz, co kryje w sobie rzadko odwiedzane przez turystów tajemnicze miasto.

Aszchabad w Turkmenistanie, czyli tajemnicze miasto

Turkmenistan to kraj, który położony jest w Azji Środkowej. To niezwykły teren, ponieważ w większości pokryty jest pustynią Kara-kum. Klimat, jaki tutaj panuje, jest gorący i suchy, a na południu kraju jest spory fragment Jedwabnego Szlaku. Turkmenistan rzadko jest odwiedzany przez turystów. Szacuje się, że rocznie przybywa tutaj tylko 7 tysięcy osób. Skąd tak mała liczba? Mówi się, że kraj był izolowany przez Saparmurata Nijazowa, czyli zmarłego prezydenta. Mało informacji o tym kraju, brak nagłośnienia, słabo rozwinięta turystyka oraz brak otwartości na turystów powodują, że niewiele osób wybiera się tam na wakacje.

Warto jednak wybrać się do Turkmenistanu, chociażby ze względu na atrakcyjną stolicę, czyli Aszchabad. Leży ona na południu kraju i mówi się, że jest to miasto białego marmuru. Dlaczego? Większość miasta to budynki pokryte właśnie białym marmurem. Aszchabad został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa ze względu na liczbę budynków z tego materiału. Ulice nie są przepełnione, a ruch mocno ograniczony.

W Aszchabadzie mieści się główne centrum przemysłowe całego Turkmenistanu. Świetnie rozwija się tutaj także lotnictwo. Na terenie miasta jest port lotniczy Aszchabad, który zasługuje na uwagę. Mówi się, że lotnisko przypomina swoim wyglądem jastrzębia składającego się do lotu. Obiekt jest imponujący, a sama budowa trwała około trzech lat. Aszchabad słynie nie tylko z nowoczesnego i pięknego portu lotniczego. Miasto jest na tyle atrakcyjne, że przez kilka dni urlopu można zobaczyć naprawdę wiele ciekawych miejsc.

Aszchabad – co warto zobaczyć?

W centrum miasta znajduje się siedziba kancelarii prezydenta, czyli Pałac Turkmenbaszy. W mieście znajdują się także nowoczesne apartamentowce, jeden obok drugiego. Część z nich zwieńczona jest kopułą.

Jednym z pomników, który koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Aszchabadzie, jest Arka Neutralności. To 75-metrowy trójnóg, który ma 12-metrowe popiersie Nijazowa. Co ciekawe, obiekt jest obrócony zawsze w stronę słońca.

Budowla, która zasługuje na uwagę, to diabelski młyn. Jest jednym z największych na świecie, dlatego jego widok zapiera dech w piersiach. Obiekt ten został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa tuż obok aszchabadzkiej wieży telewizyjnej. To największy budynek w kształcie gwiazdy. Co więcej, Aszchabad słynie także z najdłuższego tkanego ręcznie dywanu, a także masztu, na którym wiesza się flagę. Ma on aż 133 metry wysokości.

Dla miłośników historii i sztuki także znajdzie się wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Jednym z nich jest Muzeum Dywanów. Kolekcje, które są przechowywane w tym miejscu, sięgają XVII i XIX wieku.

Warto także zobaczyć piękny Błękitny Meczet. To miejsce modlitw mieszkańców, a także turystów (o ile tacy się pojawiają). To bardzo zadbane miejsce, które jest urokliwe zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

W Aszchabadzie warto zobaczyć także Park Niepodległości, który ma powierzchnię ponad 84000 metrów kwadratowych. W centrum parku znajduje się Pomnik Niepodległości, który jest jedną z najwyższych budowli w kraju. Został odsłonięty w 2001 roku. W samym parku znajduje się wiele pomników, figur związanych z historią miasta, a także fontanny. Warto odwiedzić to miejsce, zrelaksować się i zrobić sobie przerwę w zwiedzaniu miasta.

Podróżując po mieście, warto zwrócić uwagę na zachodnią bramę miasta. Jest ona utrzymana w kolorystyce całego Aszchabadu, czyli w bieli i złocie. To także piękne miejsce z widokiem na góry Kopet Dag.

Kolejką na sam szczyt

Będąc w Aszchabadzie, warto wybrać się na wycieczkę kolejką linową. Ma ona ponad 3 kilometry długości. Dzięki niej można dostać się na jeden ze szczytów Turkmenistanu, a mianowicie Kopet Dag. Góry rozciągają się z południowego wschodu aż na północny zachód. Mają łączną długość około 650 kilometrów.

Szczyt gór jest doskonałym miejscem na podziwianie panoramy miasta. Osoby, które lubią aktywność fizyczną, mogą wybrać się na szczyt Kopet Dag betonowymi schodami.

O czym musisz pamiętać, wybierając się do Aszchabadu?

Problemem może stać się dojazd do Turkmenistanu. Bezpośrednio z Polski nie ma połączenia lotniczego. Można skorzystać z systemu przesiadkowego, np. w Frankfurcie lub w Kijowie. W Aszchabadzie obowiązuje waluta Turkmenistanu, czyli manat turkmeński.

Zobacz także: Stado w flamingów odpoczywało w jeziorze w Kazachstanie. Wędrują na południe

Zobacz także:

Bezpłatne bilety na Dzień Dziecka. Kto będzie mógł z nich skorzystać?

Czarnogóra na wakacje – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Linie lotnicze będą ważyć pasażerów. Przed wakacjami czeka nas odchudzanie?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości