Czarnogóra na wakacje – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

czarnogóra
David C Tomlinson/Getty Images
Źródło: The Image Bank RF
Czarnogóra to wchodzące dawniej w skład Jugosławii, niewielkie państwo położone nad Adriatykiem – posiada 150 km wybrzeża. Z jednej strony jest tutaj błękitne morze, z drugiej – piękne skaliste góry. Między nimi znajdują się romantyczne miasteczka z licznymi zabytkami – najczęściej pozostałościami po Wenecjanach. Swobodnie mogą wjeżdżać osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Pozostali mają obowiązek wykonać test.

Pogoda w Czarnogórze

Czarnogórę najlepiej odwiedzić wiosną, w maju i czerwcu, kiedy temperatury są optymalne i jeszcze nie ma dużego ruchu turystycznego, a więc są niższe ceny i większy wybór. Latem może być naprawdę gorąco, pomimo tego turystów jest wtedy stosunkowo więcej. Czarnogóra leży w aż trzech strefach klimatycznych: północ i wschód kraju obejmuje strefa kontynentalna, tereny nad Adriatykiem – śródziemnomorska, a góry – strefa górska. Średnia temperatura latem to 29℃. W maju i czerwcu jest to 25℃. Temperatura wody w lipcu i sierpniu oscyluje wokół 23℃, a w maju i czerwcu – 21℃. Najzimniejszym miesiącem w Czarnogórze jest styczeń, termometry wskazują wtedy 12℃.

Czarnogóra – przydatne informacje

Tak, jak wyżej wspomniano, najlepsze miesiące na wyjazd do Czarnogóry to maj i czerwiec. Na pobyt w Czarnogórze nie są potrzebne wiza ani paszport, o ile chce się przebywać na jej terenie krócej niż 30 dni. Gdy pobyt od 30 do 90 dni, należy mieć ze sobą ważny paszport. Powyżej 90 dni – trzeba już wyrobić wizę.

Waluta i jej wymiana

Choć kraj nie należy do Unii Europejskiej, główną walutą Czarnogóry jest euro. Pieniądze można więc wymienić bez problemu, ale radzi się jednak, aby zrobić to wcześniej, przed wyjazdem. Wymiana na lotniskach i przy punktach granicznych jest często niekorzystna.

Podróż do Czarnogóry samochodem

Kierowcy udający się do Czarnogóry samochodem powinni mieć ze sobą polskie prawo jazdy, dowód rejestracyjny i zieloną kartę, którą przed wyjazdem wydaje ubezpieczyciel. Jej posiadanie jest zawsze sprawdzane przy przekraczaniu granicy!

Czarnogóra - transport

W Czarnogórze są dwa lotniska – w Podgoricy i Tivacie. Z Polski do Czarnogóry najczęściej lata się na trasie Warszawa – Dubrownik. To Chorwackie miasto jest oddalone 40 km od Czarnogóry. Transfer z Dubrownika do Budvy, Baru i Podgoricy odbywa się autobusem, należy się jednak przemieścić z lotniska do centrum za pomocą innego autobusu – przystanki są zlokalizowane przy wyjściu z terminalu.

Warto również wspomnieć, że 1 czerwca 2018 roku Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły bezpośrednie połączenie z Polski do Podgoricy. Do Czarnogóry można łatwo dostać się z Włoch, statkami z Bari i Ankony. Jeśli chodzi o autobusy na miejscu, w Czarnogórze jeździ ich na wybrzeżu dość sporo – zatrzymują się w każdej większej miejscowości.

Warto na bieżąco sprawdzać informacje o biletach lotniczych, kolejowych i autobusowych na różnego typu wyszukiwarkach.

Czarnogóra – co warto zobaczyć?

Najwięcej ciekawych miejsc znajduje się na wybrzeżu. Region ten jest niezwykle bogaty pod względem przyrodniczym, kulturowym i historycznym. Miasta warte odwiedzenia to m.in. Kotor, Bar, Budva, Perast i Ulcinj. Na uwagę zasługuje również wyspa Sveti Stefan, położona niedaleko Budvy – na całej jej powierzchni znajduje się kompleks luksusowych hoteli. Wstęp na nią kosztuje 10 euro, a na samej wyspie można podziwiać kilkusetletnie, kryte czerwoną dachówką budynki. W tym miejscu odbywają się wesela celebrytów i najbogatszych mieszkańców Czarnogóry.

SVETI STEFAN Tuul and Bruno Morandi/Getty Images

Zwiedzić należy oczywiście również samą Budvę. Szczególnie pięknym miejscem jest jej starówka z niezwykłym śródziemnomorskim klimatem i charakterystycznymi budynkami. W Peraście również można zobaczyć wiele ciekawych zabytków, a stąd już blisko do Kotoru – niewielkiego miasta portowego, otoczonego trzema pasmami górskimi. Ciekawostką jest, że Zatoka Kotorska łudząco przypomina norweskie fiordy, dlatego będąc tam, można poczuć się trochę jak w Skandynawii. Na miejscu warto zobaczyć cerkiew św. Łukasza, mury miejskie, katedrę św. Tryfona i położoną na wzgórzach twierdzę św. Jana. Godne polecenia są również bazylika Mariacka przy Rzece, gotycki pałac Drago, Brama Morska i bramy Południowa oraz Północna. Na wybrzeżu zachwycą również mniej lub bardziej uczęszczane, piaszczyste lub żwirowe plaże. W wielu miejscach kontrastują one z soczystą zielenią i czerwonymi dachami zabytkowych kamienic.

ZATOKA KOTORSKA ©fitopardo/Getty Images

W głębi kraju ciekawym miejscem jest kompleks klasztorny Monaster Morača z 1252 roku – miejsce to jest położone w górach, w dolinie rzeki Morača. W tutejszej cerkwi podziwiać można freski z XV i XVI wieku ukazujące sceny życia proroka Eliasza. Niezapomniane wrażenia przyniesie również kanion Tary ze słynnym mostem Durdevica (w najwyższym miejscu ma 116 metrów wysokości). W tych okolicach warto wybrać się na spływ rzeką Tarą, w czasie którego można podziwiać miejscową florę i faunę.

Piękny w Czarnogórze jest również klasztor Monaster Ostrog . Dojeżdża się do niego wąską, krętą i niezabezpieczoną drogą. Klasztor jest wbudowany w skałę, przez co wygląda niesamowicie pięknie. Nie trzeba też dodawać, że rozciągające się stąd widok są warte każdego wysiłku. Można tu również kupić na straganach miejscowe wina, zioła i inne wyroby.

Zobacz też: Jakie kierunki wakacyjne w tym roku wybiorą Polacy? "Jest kilka krajów, które wprowadziły bardzo liberalne sposoby podróżowania"

Zobacz też:

Co warto zobaczyć na Bałkanach? Najciekawsze miejsca

Jeśli nie samolotem, to czym? Poradnik podróżowania na różne sposoby

Budżetowe wakacje. Co zrobić, by nie przekroczyć 2000 zł?

Zobacz video: Jakie kierunki wakacyjne w tym roku wybiorą Polacy? "Jest kilka krajów, które wprowadziły bardzo liberalne sposoby podróżowania"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości