Materiał promocyjny

Niezwykłe zabytki i lekcja historii na żywo. Dlaczego warto odwiedzić Płock?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Mazowsze na wakacyjnym szlaku
Mazowsze na wakacyjnym szlaku
Płock – na szlaku historii
Płock – na szlaku historii
Płock to miasto władców i artystów, z którego pochodzą m.in. Mira Zimińska-Sygietyńska i Władysław Broniewski. Tam też można podziwiać unikatową na skalę kraju wystawę poświęconą art déco. A to zaledwie kilka powodów, dla których warto odwiedzić perłę Mazowsza.

Znane postaci z Płocka

Mieszkańcy Płocka z dumą podkreślają, że współzałożycielka i wieloletnia dyrektor Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, przyszła na świat w ich mieście. Wychowywana w artystycznej rodzinie dziewczynka pierwsze kroki na scenie stawiała już jako dziecko. W historii Płocka nie tylko jako gwiazda estrady, ale również jako nietypowa modelka.

- Miała w Płocku dwa ulubione miejsca: teatr, gdzie pracowali jej rodzice i katedrę - zdradza Tomasz Szatkowski, przewodnik. - Kiedyś, gdy modląc się i przyglądając postępom prac malarskich, podszedł do niej jeden malarz i powiedział: "mała, stań". Jaki jest efekt? Mira Zimńska, jak sama wspomina, nigdy aniołkiem nie była, ale na tej polichromii została uwieczniona jako aniołek - dodaje.

Mira Zimińska-Sygietyńska była prawdziwą gwiazdą lat międzywojennych. Występowała w kabaretach, wodewilach i jeździła po Warszawie stylowym Bugatti. Podobnym do tego, które na swoich obrazach uwieczniła Tamara Łempicka. Ducha epoki można poczuć w płockim muzeum, gdzie prezentowana jest kolekcja sztuki w stylu art déco. Szalone lata 30. przerwała wojenna pożoga.

- W czasie II wojny światowej, kiedy mieszkała w Warszawie, marzyli z Tadeuszem Sygietyńskim, że jeśli przeżyją, to założą zespół pieśni i tańca - mówi Magda Bilska-Ciećwierz z Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Marzenie - jak wiadomo - spełnili. A ich zespół rozsławia polską kulturę na całym świecie.

Zabytki na Mazowszu

Wielowiekowa historia Płocka jest zapisana w murach jego zabytków. Obok Poznania, Gniezna i Krakowa jest jednym z najważniejszych miast w polskiej historii. W płockiej katedrze spoczywają władcy: Bolesław III Krzywousty i Władysław Herman. Świątynia jest jedną z najstarszych w Polsce.

- To tutaj przyjedżały poselstwa ze wszystkich krajów Europy, to tutaj powstawały najważniejsze dokumenty, wreszcie tutaj było centrum ówczesnej kultury i nauki - wylicza Tomasz Sztakowski. - A stało się to w dużej mierze dzięki żonie Władysława Hermana, Judycie, która przyjeżdżając do Polski sprowadziła ze sobą całe grono uczonych, księży - dodaje.

Ziemia płocka to również wyjątkowa przyroda. Warto zajrzeć do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, aby przyjrzeć się, jak wyglądało życie na prowincji.

- Jest okazja, by pokazać młodemu pokoleniu, dzieciom właśnie, które są zupełnie nieświadome i często bardzo trudno im sobie wyobrazić, że chleb, który dziś kupujemy w piekarni, dawniej był wypiekany w piecach - mówi Justyna Cieszyńska z muzeum. - Żeby ten chleb w ogóle otrzymać, trzeba było zebrać zboże, zmielić ziarno. Oni to tutaj widzą, mają lekcję historii, która się dzieje na ich własnych oczach - podsumowuje.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry Wakacje i Dzień Dobry TVN zobaczysz na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dz

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości