Podróże

Ochryda w Macedonii - piękne miasto na Półwyspie Bałkańskim

Podróże

Aktualizacja:
Ochryda, Macedonia

Ochryda to miasto położone nad Jeziorem Ochrydzkim, jedno z najbardziej atrakcyjnychmiejsc turystycznych w Macedonii. Jest położone na wysokości około 800 m n.p.m. i otoczoneprzez wysokie góry. W Ochrydzie można poczuć klimat Bałkanów, napawać się widokami ispróbować tamtejszego wina.

Ochryda jest jednym z 28 miejsc na świecie, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto znajduje się przy granicy Macedonii i Albanii, jest jednym z najstarszych europejskich zakątków, gdzie archeolodzy wciąż odkrywają ślady bytowania człowieka z czasów hellenistycznych czy neolitycznych. Ochryda słynie także z największej - zaraz po Moskwie - kolekcji ikon średniowiecznych (w stylu bizantyjskim). Jezioro Ochrydzkie jest najgłębszym jeziorem na Bałkanach.

Ochryda – miasto zabytków sakralnych

Ochryda zyskała miano kolebki kultury słowiańskiej. Początki miasta sięgają starożytności, ponieważ przebiegała tu Via Egnatia, czyli starożytna droga rzymska stanowiąca główny szlak komunikacyjny między Rzymem i jego wschodnimi posiadłościami. Pierwsze ślady chrześcijaństwa pochodzą z IV wieku. Największy rozwój miasta odnotowano od VI wieku, kiedy to zaczęto budować kościoły, cerkwie i kapliczki, z których wiele można podziwiać do dziś.

Atrakcje Ochrydy to m.in. cerkiew św. Pantelejmona, założona przez św. Klimenta (Klemensa), który został uznany za patrona miasta. Najprawdopodobniej to właśnie św. Klemens stworzył cyrylicę. Dziś w cerkwi mieści się jego grobowiec, a wokół budynku prowadzone są prace archeologiczne, które pomagają odkryć początki tego miejsca, jak pozostałości wczesnochrześcijańskich bazylik z przepięknymi mozaikami.

Znanym zabytkiem Ochrydy jest także cerkiew św. Zofii wybudowana w X wieku; w jej wnętrzu zachowały się średniowieczne freski. Będąc w Ochrydzie, warto zwiedzić również cerkiew św. Bogurodzicy, a przy okazji muzeum ikon, które znajduje się tuż obok. Najcenniejsze dzieła zgromadzone w tamtejszym muzeum pochodzą z XI wieku. Innym zabytkiem, który koniecznie trzeba zobaczyć, jest znana z folderów turystycznych i pocztówek cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo. Jest nazywana "sercem Bałkanów", a znajduje się na wzniesieniu nad Jeziorem Ochrydzkim. Roztacza się stąd przepiękny widok, któremu nie sposób odmówić uroku.

Atrakcje Ochrydy

Obowiązkową atrakcją podczas pobytu w Ochrydzie jest kąpiel w tamtejszym jeziorze. Zachwyca ono przejrzystością, czystością, ale także temperaturą wody. Jezioro Ochrydzkie jest jeziorem tektonicznym, otoczonym górami, z kamienistymi plażami. Wody jeziora mienią się zielenią i błękitem, w zależności od pogody. Warto je zobaczyć choćby z tego względu, że jest najstarszym jeziorem w Europie i najgłębszym na Bałkanach. Cała Macedonia zjeżdża tu na wakacje, a nad brzegiem jeziora mieszczą się knajpki, pensjonaty i cerkwie. Atrakcją, z której nie można zrezygnować, jest rejs statkiem po jeziorze. Koniecznie trzeba wybrać się także do portu, skąd roztacza się widok na starówkę, również obfitującą w lokale i liczne butiki.

To jednak nie koniec atrakcji, ponieważ nietypowy zabytek mieści się w tzw. Zatoce Kości - jedna z pierwszych osad powstała właśnie na jeziorze, a dziś została zrekonstruowana i udostępniona zwiedzającym. Pod koniec XX wieku nurkowie odnaleźli pod wodą drewniane pale i ludzkie kości. Muzeum jest wierną kopią osady z epoki brązu. Południowy brzeg jeziora kryje kolejną tajemnicę. W 905 roku św. Naum wzniósł na brzegu monastyr, w którym został następnie pochowany. Z miejscem tym związana jest pewna legenda, według której wystarczy przyłożyć ucho do grobu świętego, aby usłyszeć bicie jego serca. Dziś jest to miejsce pielgrzymek, do którego przybywają tłumy wiernych. Monastyr to kolejny zabytek Ochrydy, który jest punktem obowiązkowym podczas wycieczki po tym pięknym regionie.

Zwiedzanie Ochrydy powinno obejmować także Stare Miasto z wąskimi, malowniczymi uliczkami. Właśnie tam znajduje się niezwykle cenny zabytek Ochrydy - starożytny amfiteatr z okresu hellenistycznego, położony na zboczu wzgórza.

Miasto Ochryda jako perła Macedonii

Czemu Ochryda nazywana jest perłą Macedonii? Czy tylko ze względu na ogromną liczbę zabytków i piękne krajobrazy? Oczywiście, to także jest powodem, ale nie jedynym. Na bazarach w Ochrydzie można kupić perły. Nie są to jednak perły wydobywane z morza, wytwarzane przez małże. Ochrydzkie perły to efekt pracy rąk ludzkich, powstają bowiem z łusek ryby zwanej płaszicą. To gatunek, który występuje jedynie w Jeziorze Ochrydzkim i stanowi o jego unikalności. Oryginalne klejnoty wytwarzają tu tylko dwie rodziny, dlatego trzeba uważać, żeby nie trafić na zwykłą podróbkę.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Mikołaj Rey i bałkańskie klimaty

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości